Початок війни з Росією прискорив процеси, які раніше недопрацьовувала українська влада – Климпуш-Цинцадзе

Опубліковано:

“Початок війни з Росією прискорив процеси, які раніше недопрацьовувала українська влада, а саме – формування єдиної політичної української нації серед представників різних національностей” – таку думку висловила народна депутатка України Іванна Климпуш-Цинцадзе на круглому столі «Єдність у різноманітті: Як нам згуртовувати поліетнічні спільноти, приклад Закарпаття», який відбувся в Ужгороді.

«Пояснюється це дуже просто – на фронті, під обстрілами, про національність не питають. – сказала вона. – У російсько-українській війні гинуть військові різного національного походження. Свої життя втратили закарпатці угорської, румунської національностей. І всі вони – герої України! Своїми вчинками, своєю жертовністю вони формують українську націю».

На думку Іванни Климпуш-Цинцадзе, попри в цілому непогане законодавство про національні спільноти, Україна не до кінця виконувала свої зобов’язання перед ними. І це призводить до різних проблем. До прикладу, якщо говорити про Закарпаття, то це компактне проживання національних спільнот.

«Мені здається, є проблема в такій культурній і мовній самоізоляції, яка не дозволяє людям самореалізуватися, – пояснила депутатка. – Це мені нагадує Брайтон-Біч у США, де живуть люди, які десятками років не виходять зі свого району, не говорять англійською мовою. Це не дає їм можливості реалізувати себе за межами свого середовища. У випадку з національними спільнотами ми спостерігаємо щось подібне. Я вважаю, що це недопрацювання держави. Потрібно нарощувати інструменти, щоб змінювати цю ситуацію».

Друга проблема, яку відзначила пані Іванна, – зовнішній вплив на національні спільноти.

«Про цю проблему стараються говорити небагато. Безумовно, ми говоримо про гібридну війну з Росією, про інформаційні атаки на Україну звідти. Нагадаю, саме з Росії були запущені численні дезінформації про конфлікти між угорцями та українцями на Закарпатті, – зауважила вона. – Але й держави, які пам’ятають російські танки на своїх територіях, як не дивно, теж здійснюють вплив на національні спільноти. Ми маємо зрозуміти, для чого це робиться. Заради представників цих національностей, чи заради електорального інтересу та впливу на іншу країну? Я вважаю, що відповідь доволі очевидна, тому ми маємо проводити державну політику, яка б унеможливлювала такі речі».

Участь у дискусії також взяли Олена Богдан, Голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті, Світлана Мітряєва, радник при дирекції НІСД, директор Центру аналізу регіональних ризиків, представники національних спільнот, які проживають на Закарпатті, журналісти та інші.

Європейська Солідарність

Про Захід