В Мукачеві відкрили Будинок творчості Адальберта Ерделі (Фото)

Опубліковано:

У Мукачеві відбулося урочисте відкриття Будинку творчості одного із засновників Закарпатської школи живопису Адальберта Ерделі. Будинок, у якому ще донедавна жили родичі художника, було виставлено на продаж. У 2019 році згідно з рішенням Угорського Уряду про формування центрів угорської культури, його придбала компанія ТОВ «Захід Фінанс Груп» (директор Йосип Торпої). Після цього керівник ГО «Асоціація Збереження та Розвитку Мистецтва і Культури Карпатського Регіону» Атілла Коприва розробив концепцію відновлення Будинку Творчості Адальберта Ерделі, на основі якої архітектурна компанія «Архбудконсул» підготувала детальну проєктну документацію. У травні 2021 року розпочалися ремонтні роботи.

У цьому будинку, розташованому біля підніжжя замкової гори, Адальберт Ерделі жив із 6-ти років. Вже в дорослому віці, отримавши освіту в Європі та згодом оселившись в Ужгороді, художник часто приїжджав до батьків на вихідні. На кількох картинах живописця зображена будівля у тому вигляді, який вона мала на той час.

За словами Атілли Коприви, автентичний вигляд будинку не відтворювали, тому що він кілька разів перебудовувався.

У Будинку творчості Адальберта Ерделі розміщена постійна експозиція репродукцій найвідоміших картин. Оригінальними є рукописи, телеграми, рисунки, листи та інші особисті речі художника. Також в приміщеннях знаходяться деякі старовинні меблі, які належали батькам митця. Інші предмети докуповувалися в антикварних магазинах, щоб створити атмосферу інтер’єру Мукачева кінця ХІХ ст.
На другому поверсі в мансардному приміщенні створено простір для поселення митців, які приїжджатимуть на різні культурні заходи. Зараз там проживають вимушено переселені художники.

На відкриття Будинку творчості Адальберта Ерделі були запрошені голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко, голова Загальних зборів області Саболч-Сатмар-Берег Оскар Шестак, генеральний консул Угорщини в м. Ужгород Йозеф Бочкай, очільник Департаменту культури Закарпатської ОВА Євген Тищук, художники, представники духовенства та громадських організацій.

Будинок творчості знаходиться за адресою: м. Мукачево, вул. А. Ерделі, 22, та відкритий для відвідування.

Пресслужба Закарпатської обласної ради

Про Захід