В Ужгороді презентували унікальне видання про музичний фольклор ромів Закарпаття

Опубліковано:

 

Сьогодні, 20 листопада, в Ужгороді відбулася презентація книги “Музичний фольклор ромів Закарпаття”. Авторам наукового-популярного видання стали відомі музиканти Віллі та Едуард Пап, упорядниками – дослідниця Євгенія Навроцька, а також Аладар Пап та Петро Габрин.

У книзі вперше зібрано чималий матеріал про ромську культуру Закарпаття за останнє століття. Зокрема, у виданні є окремі розділи про традиційні музичні інструменти, на яких грали ромські музиканти, фольклорні традиції, музичні династії, ансамблі, ресторанну музику та ромський джаз на Закарпатті. Також окремий розділ відведено для 32 ромських пісень, для яких вперше створено нотний запис. Їх і нині виконують ромські колективи краю.

Як відзначив Петро Габрин, він одразу погодився на пропозицію долучитися до роботи над книгою: “Це був цікавий досвід. Ми мали непросте завдання поєднати весь багатий архівний матеріал, інтерв'ю із старшими музикантами та родичами відомих виконавців. Як на мене, структура є досить вдалою: нам вдалося об'єднати історію і сучасність ромської музичної культури Закарпаття. Також, видання багато проілюстроване історичними та сучасними світлинами.

Водночас книга відкриває та повертає із забуття роль ромської музики у культурній історії краю. Приміром, як зауважив Вільгельм Пап, про ромську народну пісню “Andro verde drukos nane”, яка стала відома далеко за межами області, після виходу на екран стрічки “Табір йде в небо”, не згадують як таку, що походить із Закарпаття. Свого часу, ромські музичні колективи із Закарпаття на запрошення виступали у багатьох країнах. Окремо варто відзначити важливу сторінку з музичної історії ромів краю: у 30-х роках двадцятого століття легендарний ромський музикант Джанго Рейхард створив стиль джаз-мануш (ромський джаз), і, водночас, закарпатські роми грали своєрідний джаз, який об'єднував в собі свінг та етнічний колорит, навіть не знаючи про стиль всесвітньовідомого митця. 

Євгенія Навроцька пояснює, що роми зберігають музичний фольклор різних національностей, а не тільки свій. Тож матеріали зібрані в книзі допоможуть зберегти та нагадати про багату культурну спадщину ромів зокрема та Закарпаття у цілому.

Представлення книги відбулося за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” і за сприяння Закарпатської ОДА.

Про Захід

Про Захід