Щорічно 8 серпня за ініціативою Міжнародного фонду захисту тварин відзначають Всесвітній день кішок. Метою є не тільки вшанування пухнастих домосідів, але залучення уваги до проблеми безпритульних котів і кішок.
Ці муркотливі, пухнасті, гіперактивні, хитрі і неймовірно ніжні тварини гідні любові і дружби людей.
У день кішок, цікаві факти:
Вважалося, що перші приручені коти з’явилися в Єгипті, але знахідка 1936 року спростувала цей факт.
На Кіпрі, в 9 500-річній могилі, була знайдена мумія кошеняти: його умертвили, щоб поховати разом із господаркою. Це випереджає згадки про кішку в єгипетському мистецтві більш ніж на 4 000 років.
Не дивно, що в деяких країнах ці тварини перебувають в особливому державному становищі, наприклад, в Австрії кожній кішці, яка охороняла склади з продовольством, виплачується довічна пенсія у вигляді м’яса і молока, а в Китаї кішок охороняють на законодавчому рівні.
До речі, в Японії навіть є Храм кішок, побудований в честь 7 котів, які в 17 столітті японським воїнам служили вірою і правдою, а в Німеччині – Котячий музей, де зібрано безліч експонатів, пов’язаних з кішками і відібраних по всьому світу.
Майже 2/3 доби кішки витрачають на сон.
Більшість кішок є правшами, а більшість котів – лівшами. У світі живуть понад 500 млн домашніх кішок.
Найбільше кішок нараховується в Австралії, оскільки там на 10 осіб припадає дев’ять котів. Варто зазначити, що в багатьох країнах існують спеціальні парки для вигулювання котів, а також різні котячі магазини, кафе (такі є і в Україні) і готелі, де вихованця можна поселити на деякий час.
Найбільший у наші дні кіт – це лігр. Він може вирости до 4 м, а вага може перевищувати 300 кг. Найбільший представник цього виду, що зараз живе на планеті – лігр Геркулес. Його вага 450 кг.
Найменший сучасний дикий кіт – це чорноногий кіт. Самиці досягають менше 50 см у довжину і можуть важити всього 1,2 кг.
Британці і австралійці вважають зустріч з чорним котом великою вдачею, тоді як в Європі і Північній Америці це, навпаки, вважається поганим знаком.
Відбитки носа у котів такі ж унікальні, як відбитки пальців у людей. Якби котам робили біометричні паспорти, їм би, напевно, сканували носи.
Не секрет, що коти та книжки — досить популярний тандем. Навіть у найстаріших бібліотеках світу завжди мешкали коти. Пропонуємо вам прочитати кілька захопливих книжок, де фігурують вусаті і хвостаті красені.
Ніколя Кухарська, Йоанна Вайс
“Розкажу тобі, мамо, що роблять коти”
Це неймовірно кумедна ілюстрована історія для всіх, без винятку, любителів котів, і разом з тим – перша котяча енциклопедія для маленьких читачів, які не зможуть відірватися від пригод Жабки, Грубіяна та їхніх друзів. До того ж, це чудова нагода навчитися доглядати за тваринами. На вас чекають завдання, які розвивають спостережливість, а ще – можливість відшукати заховані деталі.
“Коти. Міні-енциклопедія”
За допомогою цього довідника ви зможете розпізнати 50 порід котів і дізнатися про їх основні ознаки. Довідник стане у пригоді при виборі домашнього улюбленця.
“Пан Коцький”
Це перший в житті майже кожної людини літературний кіт.
Цей хитрий, нахабний і доволі самовпевнений котяра, який знає собі ціну, вже з малечку натякає малюкам на те, що з котами просто не буває, але і без них геть невесело.
Шарль Перро “Кіт у чоботях”
Головний герой казки французького письменника Шарля Перро «Кіт у чоботях» — класичний авантюрист і один з найвідоміших
та найпопулярніших котів усього казкового світу. Він розумний та винахідливий. Він допомагає своєму господареві, бідному сину мельника, стати заможним маркізом Карабасом й одружитися з красунею-принцесою. Він перемагає жахливого та злого велетня-людожера.
Марта Альтез “Король-кіт”
Книжка-картинка “Король кіт” – це чудова історія про те, що навіть зарозумілий кіт потребує справжнього друга.
Роб Скоттон “Кіт на ім’я Сплет”
Кіт на ім’я Сплет уперше йде до школи і дуже хвилюється: раптом він там ні з ким не заприятелює? Тому, про всяк випадок, ховає у коробку з обідом своє хатнє мишенятко – Сеймура – і бере його з собою до школи. Учителька, пані Горошинка, знайомить Сплета з класом і розпочинає урок. Коли Сеймур вистрибує з коробки, кошенята роблять те, що й усі коти – вони ловлять мишеня! Бідолашний Сплет! Невже він втратить і свого давнього приятеля, і всіх нових?! Мудра пані Горошинка втручається саме вчасно, і її учні вивчають новий, дуже важливий урок… Виходить, у Котячій школі може бути дуже цікаво!
Роман Росіцький “Киця-мандрівниця зі старого двору”
Героїня цієї книжки Кицька Настя – істота страшенно непосидюча. Одного погожого дня задивилася вона на пролітаючі літаки і так їй захотілося в мандри, що спасу нема. Зі всіма у дворі перезнайомилася, а скільки незнайомців десь по світу бродить – не злічити. Отак, недовго думаючи, зібралася вона у мандри і пішла собі. А що її чекає там, за межами Старого Двору, ви і дізнаєтеся, прочитавши цю книжку.
Крис Стелмащук, Агнешка Стелмащук “Кіт Вікентій і острів скарбів”
У вас вдома живе великий мандрівник та першовідкривач незвіданих земель? Чи відважна мореплавиця, котра регулярно відправляється у навколосвітню подорож на кораблі, рукоствореному із зеленої дитячої ванночки? Значить, книжка про кота Вікентія — це те, що вам треба! Бо який же мандрівник не хотів би віднайти таємничий острів зі скарбами, тисяча мишачих хвостів!? А для цього потрібна мужність та відвага, винахідливість та трішки бешкетливості. Бо Вікентій, зрештою, допливає до загадкового острова із золотим піском, зустрічає там фею на ім’я Перлинка й дізнається багато цікавого.
Галина Вдовиченко “36 і 6 котів”
Хвостаті герої, опинившись без прихистку, оселяються в домі доброї пані. Це 36 дорослих і 6 котів-малюків, з різними здібностями та звичками. Вони допомагають Стасю, племіннику пані Крепової, зробити його кав’ярню найкращою в місті. Заряд позитиву та гарних вражень від читання гарантовано!
Енн Файн “Щоденник Кота-вбивці”
Дивна історія про незвичайного кота з безліччю психологічних проблем.
Не лякайтесь назви: вона зовсім не відповідає дійсності, ну майже зовсім…Це звичайнісінький кіт, який прагнув особливої уваги до своєї персони. Але про все це ви дізнаєтесь наприкінці історії.
Сергій Гридін “Кігтик Ковбаско”
П’ятикласникові Олегові життя власного кота Кігтика Ковбаска здається мало не щастям – їж, гуляй і вилежуйся, скільки влізе. Проте одного ранку хлопцеві доведеться прокинутися… котом. А Ковбаскові – піти до школи замість свого господаря. Якими пригодами обернулося це дивне перетворення – читайте у книзі Сергія Гридіна.
Ерін Гантер Серія книг “Коти -вояки”
Серія пригодницьких романів-фентезі для підлітків. У центрі сюжету — клани диких котів, які потрапляють у неймовірні пригоди, намагаючись захистити свою територію і своє життя.
Джеймс Бовен “Вуличний кіт на ім’я Боб”
Ця історія сталася в Лондоні, хоч могла трапитися в будь-якому сучасному великому місті. Два випадкові знайомі — вуличний музикант Джеймс і вуличний рудий кіт Боб — стають друзями на все життя і дарують один одному надію на щастя…
Ніла Ґеймана “Кораліна”
Шукаючи цікавих розваг, Кораліна насмілилася пройти через таємничі двері у світ, який хоч і подібний до її власного, але прикро від нього відрізняється, і там їй доводиться кинути виклик моторошній істоті, яка називалася її «іншою мамою», щоб врятувати себе, своїх батьків і душі трьох інших дітей…
Ми вітаємо всіх любителів кішок! Бажаємо їм, щоб їхні котики і кішечки завжди були здорові і щасливі, ситі й доглянуті!
Мукачівська міська бібліотека