Соціальні майстерні для молоді з інвалідністю – новий проєкт «Карітас-Закарпаття» (Фото)

Опубліковано:

БО «Карітас-Закарпаття» уже багато років працює в Ужгороді з молоддю з ментальною інвалідністю. Ідеястворення центру, де такі молоді люди могли би збиратися, спілкуватися і навчатися новому, належала їхнім батькам. Бо якщо для малих дітей із ментальною інвалідністю є центри, спеціальні заняття, табори тощо, то молодь і дорослі люди були залишені самі на себе, часто не маючи можливості спілкуватися, веселитися, навчатися новому в колі своїх однолітків. 

Нині таке місце в Ужгороді є. Працює центр благодійної організації «Карітас-Закарпаття» на вул. Цегольнянській, 1. Туди щодня за бажанням приходить молодь із ментальною інвалідністю, котра має чимало корисних і цікавих активностей. Крім цього, 22-х студентів центру (молодих людей тут називають студентами, оскільки вони щодня навчаються чомусь новому) залучають і до практики в соціальних майстернях та інклюзивній кав’ярні«Янгол», про яку «Про Захід» розповідав нещодавно. Деякі майстерні працюють уже кілька років, інші лише запускаються. Наразі студенти центру мають можливість активно практикуватися завдяки новому проєкту, виграному в рамках цьогорічного ідеятону«Створи свій Ужгород: інтегрований, інклюзивний, безпечний». БО «Карітас-Закарпаття» подав на ідеятон проєкт «Соціальні майстерні для осіб з інвалідністю», став одним із переможців, тож до вересня має фінансування й технічну підтримку від  ІСАР Єднання та сприяння Програми розвитку ООН (UNDP) в Україні, Європейського Союзу та «EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні».

Керівниця БО «Карітас-Закарпаття» Ольга Принцовська розповідає, що завдяки проєктуз’явилася додаткова можливість забезпечити студентам протягом літа активну денну діяльність. Можливо, ви бачили на ярмарках і на різних масових заходах у місті молодих людей із ментальною інвалідністю, котрі продають красиві свічки. Ці вироби були виготовлені в одній із найулюбленіших майстерень центру БО «Карітас-Закарпаття» – свічковій. Вона працює вже п’ять років, але, на жаль, час від часу простоює, оскільки в організації не завжди є кошти на закупівлю матеріалів, зокрема парафіну. Нині ця майстерня нарешті має змогу працювати на повну потужність, студенти активно виготовляють свічки, працюють з новими, нещодавно закупленими формами, тож запаси продукції активно поповнюються, а студенти щодня мають корисну й цікаву зайнятість. 

Щодня і вже давно діє інша майстерня – з приготування їжі. Вона є, можна сказати, виробничою необхідністю, оскільки студенти перебувають у центрі протягом усього дня, там же мають обід. Від самого початку створення центру студенти допомагали своїм батькам-волонтерам приготувати обід, згодом же молодих людей почали все більше залучати до цієї діяльності і нині це стало їхнім щоденним обов’язком. «Студенти готують кожного дня під наглядом дорослого асистента, – розповідає Ольга Принцовська. – У вівторок, середу й четвер це прості страви на обід: макарони з сиром, салати тощо. А в понеділок і п’ятницю, як правило, щось випікаємо: піцу, булочки, рогалики. Навчити молодь із ментальною інвалідністю готувати хоча би щось просте – це крок до їхньої самостійності. Майстерня з приготування їжі є дуже популярною серед студентів. Для них важливо разом готувати, потім разом це з’їсти, почути похвалу і слова подякивід інших студентів. Люблять вони навіть прибиратина кухні: залюбки складають посуд в посудомийну машину, протирають поверхні, підмітають тощо. Чергування на кухні є одним із найулюбленіших у наших студентів, хоча буває, що хтось і не хоче долучатися. Ми це розуміємо: у нас теж бувають дні, коли не хочеться нічого робити на кухні. Ми не примушуємо молодих людей у таких випадках. За роки роботи вже розуміємо, хто з ким залюбки працює у парі, у кого яка діяльність виходить краще, а кого не варто чіпати, коли він без настрою».

Майстерня з приготування їжі, крім щоденної діяльності, також долучає студентів до приготування смаколиків для інклюзивної кондитерської «Янгол». Нещодавно у вітринах кав’ярні з’явилася новинка – шоколадні цукерки ручної роботи. Саме їх власними руками під наглядом професійного кондитера виготовляють молоді люди з ментальною інвалідністю в рамках денної зайнятості. Процес їм неабияк подобається, ще б пак – стільки шоколаду навкруги!

З великою охотою відвідують студенти центру «Карітас-Закарпаття» і заняття в гончарній майстерні. Власної обладнаної майстерні центр не має, тож у рамках проєкту з молоддю на своїй базі працює майстриня Юлія Єгорова. Кожен із 22 студентів протягом літа має змогу двічі на місяць відвідати заняття з гончарства, навчитися працювати з гончарним кругом і спробувати виліпити виріб із глини своїми руками.     

«Наймолодшою» в центрі є майстерня з принтування(нанесення зображень на тканину й посуд). Хочапроцес технічно й складний – треба витримати температурний режим тощо – молодь на цьому етапі наполегливо вчиться. Кожен зі студентів уже зіпсував у процесі навчання кілька футболок, однак досвід у будь-якій роботі здобувається повторенням і помилками. Для роботи майстерні вже закуплені футболки й сумки-шопери, на які студенти наліплюватимуть патріотичні наліпки й добрі побажання. Коли молодь освоїть принт на тканині, перейдуть до спроб нанести наліпку на чашку. Незабаром ці вироби можна буде побачити й придбати за благодійний внесок в інклюзивній кав’ярні «Янгол» та на ярмарках, в яких братимуть участь студенти. Отримані кошти підуть на закупівлю матеріалів, аби соціальні майстерні не припиняли роботу, забезпечуючи в подальшому потребу в денному догляді за молодими людьми з ментальною інвалідністю. 

Наразі 22 студенти центру БО «Карітас-Закарпаття» поділені на 3 групи й щодня чергують діяльність: коли одна група готує обід, друга виготовляє свічки або принтує, третя відвідує гончарню майстерню. Також по кілька студентів щодня долучаються до практики в інклюзивній кав’ярні «Янгол», де навчаються тонкощам роботи офіціантів. На жаль, результативність роботи соціальних майстерень нині часто залежить від графіка відключень електроенергії. Тоді студенти мають іншу зайнятість та активності.

До речі, долучитися до роботи майстерень можете і ви. В рамках проєкту, який реалізовує БО «Карітас-Закрапаття», запланований майстерклас (який саме – буде сюрпризом) від студентів. Участь у ньому можуть взяти громадські діячі, журналісти, будь-які зацікавлені особи, котрі хочуть навчитися коректноспілкуватися з людьми з ментальною інвалідністю або грамотно висвітлювати події, пов’язані з цією темою. Тож 31 липня, об 11:00, в приміщені майстерні-кав’ярні «Янгол» на вул. Цегольнянській, 1, можна буде познайомитися зі студентами центру, взяти участь у спільному майстеркласі, поспілкуватися й отримати заряд добра. 

Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»

Про Захід