Проблема зі сміттям на Закарпатті набула масштабів міжнародного скандалу

Опубліковано:

Як повідомляє голова Закарпатської ОДА Олексій Петров, у Києві обговорювали, як вирішити сміттєву проблему на Закарпатті. Вона набула масштабів міжнародного скандалу.

Після листа угорського президента щодо сміття, яке щоразу паводок несе із України в сусідню країну, Володимир Зеленський узяв вирішення цієї проблеми під особистий контроль.

Під час зустрічі із головою екологічної інспекції України Андрієм Мальованим та генеральним послом Угорщини в Україні Іштваном Ійдярто розказав, що ми уже зробили і робимо, щоб зупинити «потоки» сміття.

Отже, у місті Рахів, де звалище знаходиться неподалік річки, побудовано дамбу, яка не допустила під час червневого паводку потрапляння відходів до Тиси.

Ми проводимо уже розчищення русел річок від сміттєвих заторів силами рятувальників та Басейнового управління річки Тиса.

Почали інвентаризацію несанкціонованих сміттєзвалищ.

Розробляємо стратегію поводження із побутовими відходами в області.

На жаль, цю проблему не вирішити за один день, вона потребує комплексних рішень.

Область дотаційна. Населення і місцева влада не має власних коштів, щоб платити за збір, вивіз і утилізацію сміття. Потрібна державна підтримка.

Мають бути розроблені компенсаторні механізми для підприємців, які займатимуться переробкою сміття, бо бізнес цей нерентабельний. Наприклад, в Угорщині єдиний завод по спалюванню сміття знаходиться у Будапешті, утилізує 65 % відходів у країні, отримує фінансову підтримку від держави. Підтримки держави таких заводів у нас нема, механізмів компенсації неприбуткового бізнесу поки також немає.

Полігони, що є на Закарпатті, заповнені від 85 % і більше. Ми доходимо до критичної межі.

Зараз розвивається рух активістів екологів. Є напрямок дійсно свідомих активістів, які організовують збір сміття, його сортування і так далі. Але, мушу констатувати, що є й «активісти-екологи» у лапках. Під час громадських слухань щодо виділення ділянки під полігон і сміттєпереробний завод, вони накладають вето і не дають дозвіл. Ми уже направили свої пропозиції щодо змін, які потрібно внести до земельного законодавства, щоб подібні проєкти звільнили від громадських слухань, інакше ми потонемо у смітті.

Що вирішили на зустрічі:
– До 1 листопада забезпечити ліквідацію усіх несанкціонованих і стихійних сміттєзвалищ
– До 15 серпня ідентифікувати і проінвентаризувати сміттєзвалища
– До 31 грудня цього року розробити схеми санітарної очистки населених пунктів: кожен повинен знати, хто вивозить сміття і куди. І це має бути врегульовано законодавчо.
– Мають бути визначені джерела фінансування по збору, перевезенню і переробці відходів
– Просвітницька робота – інформаційна кампанія також дуже важлива – УЖЕ в Україні заборонено вивезення сміття на звалище БЕЗ сортування. Але це мало хто знає! Потрібно довести населенню, що сміття потрібно сортувати!

Про Захід