Сьогодні в обласному центрі відбулася «Хода безбар’єрності» – ініціатива, покликана показати, як пересуваються містом люди з інвалідністю, і що саме для них є перешкодами, яких більшість із нас не помічає. Захід традиційно організований ГО «Зруш скелю». Така хода у Луцьку вже четверта, і цього разу її маршрут пролягав від Київського майдану та вулицею Рівненською. Старт відбувся від парковки біля адмінбудівлі Волинської ОДА.
До ініціативи долучились як представники громадських організацій, волонтери і містяни, так і представники органів влади. Профільний заступник голови облдержадміністрації Денис Денищенко і т.в.о. начальника обласного управління містобудування та архітектури Василь Василенко пройшли весь маршрут разом з учасниками – на кріслі колісному та у ролі супроводу, адже деякі перепони без допомоги здолати було складно.
«Важливо бачити деталі, які нам не помітні, але з якими люди у кріслах колісних стикаються щодня», – зауважив Денис Денищенко.
Також серед присутніх були депутатка Луцької міської ради Алла Надточій, представники громадських організацій «Захист держави», «Просторовий рух», «Поршень Волині», обласного відділення УТОС, «Поліція діалогу», волонтери, журналісти, містяни, небайдужі до теми доступності.
Організатор заходу Євген Сивопляс, який сам є ветераном із ампутацією та очолює ГО «Зруш скелю», вкотре продемонстрував, що бар’єри у місті – та реальність, з якою стикаються щодня тисячі людей.
«Проблема не в одному високому бордюрі, а в їхній системності. Пандуси бувають занадто крутими, плитка слизькою, вхід у магазин неможливий без сторонньої допомоги – ось щоденна рутина для людей, які пересуваються у кріслах колісних», – коментував маршрут Євген Сивопляс.
Показовим було вже перше випробування – виїзд із парковки ОДА на тротуар. Для деяких учасників на кріслах колісних він виявився настільки складним, що довелося рухатись дорогою поруч з автівками або просити допомоги. Також протестували підйоми та спуски поблизу громадських зупинок і території новобудов ЖК «Скай» та «Атлант». У багатьох місцях крісла фізично не проходили у двірні отвори, а подекуди ледве не перекидались. На одному з бордюрів колесико крісла заклинило, і учасник змушений був пересідати.
«Те, з чим щодня стикаються і витримують Євген, його побратими, це прояв неабиякої сили духу, бо технічно навіть штовхати порожнє крісло було важко», – поділилася спостереженням волонтерка, яка допомагала везти пошкоджене крісло.
Василь Василенко, який також долав увесь маршрут на кріслі колісному, зауважив деталі, які часто не беруть до уваги забудовники: «Відмітив для себе піщані стики між плиткою, виямки водовідведення та відсутність їх накриття решітками. Навіть неглибокі було складно проїхати колесом. Здивований, що у новобудовах такі моменти не враховані ще на етапі планування об’єктів».
Зокрема, під час акції виявлені недоліки фіксував Павло Мазилюк з ГО «Просторовий рух», серед яких типові перешкоди: круті або відсутні пандуси; відкриті водозливи на тротуарах; слизька плитка; пороги на входах до магазинів; неврахування радіусів поворотів для крісел; нерівні з’їзди, які можуть спричинити травми або поломку техніки.
Частини проблем можна було б уникнути, якби до планування долучались спеціалісти й представники спільноти на кріслах колісних ще до початку будівельних робіт. «Часто підрядники просто не знають про ці нюанси. Але завдяки таким заходам і системній роботі з громадами ми вже маємо результат», – сказав Павло Мазилюк. Саме так починаються зміни, коли дослухаються до людей із досвідом – практичним та життєвим.
Зауважимо, що за дорученням Іван Рудницький – голова Волинської ОДА, всі громади області подали переліки об’єктів, які потребують першочергових змін для полегшення життя людей з інвалідністю. Орієнтовна загальна сума, яку планується спрямувати на безбар’єрність – близько 150 мільйонів гривень, виділених з місцевих бюджетів громад. «У багатьох містах вже визначили, які простори потребують втручання. Наприклад, у Ковелі та Володимирі такі простори виявлялись за участю ветеранів, які щодня стикаються з проблемами на практиці, від зупинок громадського транспорту до входу в під’їзди, магазини чи установ. Тож роботи дійсно багато, але вона вже робиться і ми будемо її продовжувати», – повідомив Василь Василенко.
Волинська ОВА