Фігуранти вносили в систему «Шлях» недостовірні відомості про чоловіків призовного віку для їхнього безперешкодного перетину державного кордону в умовах воєнного стану. Їм оголошено підозри. Зловмисникам загрожує до 15 років увʼязнення.
Оперативники кіберполіції та Управління стратегічних розслідувань Буковини спільно зі слідчим управлінням ГУНП в Чернівецькій області за процесуального керівництва Герцаївського відділу Чернівецької окружної прокуратури викрили 36-річного та 42-річного жителів регіону, причетних до організації схеми незаконного перетину державного кордону для чоловіків призовного віку.
Встановлено, що директор одного із ТОВ отримав доступ до Єдиного комплексу інформаційної системи «Укртрансбезпеки», вхід до якої здійснюється за допомогою кваліфікованого електронного підпису. Усупереч Закону України «Про електронні послуги» він надав доступ своєму синові, який у змові зі сторонньою особою вносив в базу недостовірні відомості про водіїв. У такий спосіб в системі «Шлях» реєстрували осіб, офіційно не оформлених в компанії, забезпечуючи їх безперешкодний виїзд за кордон.
Зловмисники діяли із червня 2022-го до кінця 2023 року. Кіберполіцейські проаналізували дані системи, встановивши конкретні дати й осіб, яких вносили в базу для виїзду за межі України. Наразі встановлено близько 40 чоловіків, які скористалися «послугами» ділків.
Слідчі оголосили фігурантам підозру в рамках досудового розслідування, розпочатого за ч. ч. 2, 3 ст. 332 (Незаконне переправлення осіб через державний кордон України), ч. 5 ст. 361 (Несанкціоноване втручання в роботу інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних мереж) та ч.ч. 1, 3 ст. 362 (Несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп’ютерах), автоматизованих системах, комп’ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї) Кримінального Кодексу України. Санкції статей передбачають покарання у вигляді позбавлення волі на строк до п’ятнадцяти років. Триває досудове розслідування.
Департамент кіберполіції Національної поліції України