Гормон пролактин (PROLACTIN) і жіноче здоров’я

Опубліковано:

Пролактин – гормон пов’язаний з дітонародженням, однак він здатний впливати на здоров’я жінки не лише під час вагітності і грудного вигодовування.
Рівень пролактину регулюється гіпофізом. У нормі рівень пролактину для жінок що не перебувають в стані вагітності або лактації відповідає 15-20 нанограм в одному мл крові. Під час вагітності , особливо в третьому триместрі рівень пролактину значно підвищується. Однак високий рівень цього гормону поза періодом вагітності чинить негативний вплив на організм жінки. Чим небезпечний високий рівень пролактину для жінок?

Симптоми підвищеного рівня пролактину у жінок :
– Порушення менструального циклу / або відсутність менструацій (Аменорея),
– Безпліддя,
– Виділення молока з молочних залоз, не пов’язане з народженням дитини (галакторея)
– Зниження статевого потягу,
– Ожиріння та розвиток остеопорозу
– Депресивні розлади

Підвищений рівень пролактину (Гіперпролактинемія) – найчастіше зустрічається у молодих жінок у віці 25-40 років. Причини, що призводять до підвищення рівня пролактину поділяють на фізіологічні, фармакологічні і патологічні.
Фізіологічна гіперпролактинемія не пов’язана із захворюваннями і може бути зумовлена фізіологічними станами, такими як глибокий сон, сильне фізичним навантаження, грудне вигодовування, вагітністю, статеві стосунки, стреси та ін.

В даному випадку для нормалізації рівня гормону жодного лікування непотрібне.
Фармакологічна гіперпролактинемія може виникнути при прийомі деяких лікарських препаратів,зокрема: протиблювотних, антигістамінних (протиалергічних), деяких антигіпертензивних препаратів, естрогенвмісних препаратів та ін.

  • Патологічну гіперпролактинемію класифікують на органічну і функціональну.
  •  Органічна гіперпролактинемія може бути наслідком виникнення гормонально активної пухлини гіпофіза (пролактиноми) або патології гіпоталамічної ділянки.
  •  Функціональна гіперпролактинемія зазвичай є наслідком інших захворювань, таких як наприклад гіпотиреоз, синдром полікістозних яєчників, цироз печінки, хронічної ниркова недостатность та ін. До гіперпролактинемії може привести також підвищення концентрації естрогенів (жіночих статевих гормонів) в крові, оскільки синтез і секреція пролактину безпосередньо стимулюється саме естрогенами.
     Для уточнення діагнозу проводиться ряд обстежень,які в кожному індивідуальному випадку визначає лікар. Лікування патологічної гіперпролактинемії направлене на відновлення:
    –  нормальної концентрації пролактину,
    – менструального циклу,
    – лікування безпліддя у жінок і чоловіків,
    – нормалізації порушених статевих функції.
Про Захід