Для України Асоціація «Єврорегіон Карпати» є регіональною платформою на шляху інтеграції до європейської спільноти. Держава розвиває і зміцнює багатосторонній діалог з регіонами цієї транскордонної організації, які вже понад 10 років є країнами-членами Європейського Союзу. Крім того, Асоціація входить до української частини Платформи громадянського суспільства Україна – ЄС, що розпочала свою роботу у листопаді 2014 року та працює у робочій групі «Транскордонне та міжрегіональне співробітництво».
До проектів, які втілюються у рамках курсу на євроінтеграцію, долучилася і Закарпатська область. Так, у Центрі підтримки підприємництва підписали угоди із переможцями Конкурсу ініціатив місцевих карпатських громад. Ідеться про Колочаву, Сваляву, Перечинщину та Ужгород. Загалом зі 142 заявок, що надійшли до участі у конкурсі, до переліку переможців увійшли 35 проектів зі Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської та Чернівецької областей у трьох пріоритетах «Збереження природної спадщини», «Популяризація історико-культурної спадщини», «Туризм».
Денис МАН
директор Департаменту економічного розвитку і торгівлі Закарпатської ОДА
У рамках трьох пріоритетів ми подавали близько 30 заявок, важливих для Закарпаття та Карпатського регіону зокрема. За оцінками експертів, проекти боролися між собою та отримали конкурсні бали, отримали право реалізовуватися до кінця 2019 року.
Галина ЛИТВИН
виконавча директорка Асоціації «Єврорегіон Карпати – Україна»
Лише другий рік ми працюємо у цьому форматі і уже помітили тенденцію не тільки кількісного збільшення проектів, але і якісного. Намагаємося застосовувати такі засади, які працюють в ЄС. Для нас в Асоціації дуже важливо, аби Карпати були у фокусі, у фокусі політики європейської, національної та регіональної. Те, про що програма підтримки ініціатив карпатських громад, — це про спроможність 4 областей домовитися і говорити одною мовою про Карпати.
Проект «Латориця – особлива зона уваги нашої громади. За чисте довкілля» буде реалізовуватися Свалявською районною радою, загальний бюджет – 497 552 грн.
Мирослава ЛИВЧ
голова Свалявської районної ради
Мета – створення ефективної системи збереження якості питної води, через підвищення надійності та ефективності роботи очисних споруд, а також мінімізації впливу на довкілля при стоках у річку Латориця у межах Сваляви. Заходами проекту передбачається придбання обладнання для очистки стоків перед викидом у річку.
Проект Тур’я-Реметівської сільської ради «Розвиток і поширення культури і традицій Турянщини через відновлення старовинних музичних інструментів» спрямовуватиметься на промоцію фольклору та народного одягу краю. Вартість проекту – 107 400 грн.
Михайло БІГАН
голова Тур’я-Реметівської сільської ради
Цим проектом ми прагнемо допомогти колективу відновити та закупити нові інструменти (бубни, цимбали, сопілки), пошити нові костюми. Також мета – відновити культуру, використання тих інструментів, які були популярними, але зараз стали забутими.
Обласний центр Закарпаття став одним із переможців конкурсу із проектом «Збереження та промоція паркових зон міста Ужгорода». Сума ґранту – 247 тисяч гривень, реалізовуватимуть його за співфінансування міської ради, яке складе 69 тисяч гривень. У тому числі проект передбачає привернення уваги до Боздоського парку, який є найбільшою відпочинковою зоною у місті.
Олександр БІЛАК
заступник міського голови Ужгорода
Хочемо зробити Боздоський парк доступнішим. У рамках проекту, зокрема, буде продовжено автобусну лінію, облаштовано зупинку, повністю оновлено дві алеї з елементами благоустрою, зеленими насадженнями, лавками, смітниками, освітленням, безкоштовним wi-fі.
«Колочава туристична» — проект, загальною вартістю 360 000 грн. Основна його мета – покращення туристичної привабливості та промоція території.
Юрій КЛИВЕЦЬ
Голова Колочавської сільської ради
Заходи – це закупка туристичного обладнання, аби брати участь у фестивалях, показувати відвідувачам, яка Колочава є приваблива туристично. Це також створення веб-сайту на трьох мовах: українській англійській та чеській. Облаштування інтерактивної інформаційної доски, яка напряму контактуватиме із сайтом. Також закупка туристичних знаків, які маркуватимуть маршрути до різних локацій та музеїв.
Тож, перші в області карпатські ініціативи – в дії. Реалізовані вони будуть за європейськими стандартами. Наразі підписані угоди про отримання коштів від Асоціації «Єврорегіон Карпати – Україна», проекти мають бути втілені до кінця 2019-го року.
Більше у відео УжІнформ: