Соціум

Децентралізаційна реформа на Хустщині не просунулася ні на крок

Починаючи з 2016 року у Хустському районі Закарпаття, який подібно до сусіднього  Тячівського характерезується значною кількістю близько розташованих відносно великих сіл у межиріччі Ріки і Тереблі, активізувались сільські ради, які виявляли наміри стати центрами сільських ОТГ. Мова йде, в першу чергу, про сільські ради сіл Нижнє Селище, Сокирниця, Липча, Горінчово, Іза, Рокосово, Данилово, Липецька Поляна, а також селища Вишково.

У процедурах попередніх консультацій і навіть проведених громадських обговорень і прийнятих рішень сесій сільських рад найбільше просунулись Нижнєселищенська і Сокирницька сільські ради, очолювані сільськими головами Іваном Шолею і Ярославом Сабадошем. Потенційна Нижнєселищенська сільська ОТГ, попри всі мітингові зусилля представників сільських громад Копашнова і Нижнього Селища в обласному центрі, не відбулась через негативні висновки Закарпатської ОДА. Потенційна ж Сокирницька сільська ОТГ не відбулась через незавершеність процедур з її утворення відповідними радами і сільськими громадами сіл Сокирниця, Бороняво, Стеблівка, Крайниково, Данилово і Олександрівка.

Як повідомив Сокирницький сільський голова Ярослав Сабадош під час консультативної зустрічі з консультантами Закарпатського РВ АМУ, у 2018 році процеси консультацій і громадських обговорень по створенню Сокирнянської ОТГ не відновлювались. І взагалі у Хустському районі активність щодо утворення сільських і селищної ОТГ, так і щодо формування Хустської міської ОТГ, через можливості нового закону про приєднання суміжних сільських територіальних громад до міської територіальної громади міста обласного значення, яким є м. Хуст. До слова, суміжними х м. Хуст і міською територією є сільські громади сіл Іза, Бороняво, Рокосово, Велятино та інших менших сіл. А ініціатива щодо приєднання до міської територіальної громади міста обласного значення Хуста згідно нового закону належить виключно сільським радам, сільським головам або територіальним громадам суміжних сіл. Чи з'являться такі ініціативи, подібно до ініціатив приєднання до Мукачівської міської територіальної громади, покаже час.

На даний час населення с. Сокирниця складає понад 5 тис. осіб. На його території діють ДНЗ, школа, у якій навчаються близько 600 учнів, та амбулаторія. Також функціонують будинок культури та бібліотека. Бюджет Сокирницької сільської ради у 2017 році склав майже 6 млн грн, з яких половина припадає на власні доходи, а інша половина – додаткові дотації. Основними джерелами надходжень є акциз на пальне (1 млн грн) та єдиний податок (0,8 млн грн). За 2017 рік фізичними особами на території села сплачено більше 3 млн грн ПДФО, з яких 60% (майже 2 млн грн) можуть поповнити бюджет потенційної Хустської ОТГ у разі приєднання громади села до міста обласного значення.

Олег Лукша, Закарпатське РВ АМУ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

77 − = 67