Події

Закарпатські лялькарі увесь червень активно гастролювали (Фото)

Тільки за перші 10 днів червня колектив виступив перед глядачами Польщі, Словаччини, Угорщини, в Ужгороді брав активну участь у відзначенні Міжнародного дня захисту дітей, почав обслуговувати дитячі табори відпочинку та навіть встиг позмагатися в Спартакіаді! За короткий час відбулося стільки яскравих подій, що, вочевидь, потрібно розповісти про них більш докладно… 

У днях 1-3 червня на південному сході Польщі, а саме в маленькому провінційному галицькому містечку Велеполе Скшинске Ропчицько-Сендзишувського повіту Підкарпатського воєводства, саме там, де понад сто років потому народився Тадеуш Кантор (1915-1990) легенда світового театру (видатний і оригінальний театральний діяч ХХ століття, творець власної театральної групи та вистав, відзначених печаткою поетики, що сформувалася під впливом особливого досвіду, яким він вважав своє галицьке походження), проходила X Національна та І Міжнародна презентація театрів, претендентів на Нагороду імені Тадеуша Кантора "Велополе 2018". (Wielopole 2018). Даний театральний форум є своєрідною лабораторією пошуку нових театральних форм як аматорськими, так і професійними театрами, тож цього року було презентовано десять конкурсних та два поза конкурсних колективів. Саме поза конкурсом виступали Театр "Przebudzeni" з польського міста Оструда та Закарпатський академічний обласний театр ляльок, які, так би мовити, презентували учасникам вдалий результат у пошуках нових театральних тенденцій. Таким чином, закарпатців було запрошено як "академіків", що не дивно, адже на прохання польських друзів була представлена вистава "Недотепа із Вертепа" за п'єсою Дмитра Кешелі. Дана вистава не потребує додаткової реклами, адже від часу її постановки режисером, заслуженим артистом України Олександром Куциком та сценографом Ярославом Данилівим, у блискучому віртуозному виконанні заслуженою артисткою України Наталією Орєшніковою та Миколою Карпенком одразу стала візитівкою театру, отримавши безліч вагомих нагород на міжнародних театральних форумах. І цього разу поза конкурсні виступи закарпатців з історією про маленького закарпатського хлопця-сироту, який шукає відповіді на головні питання буття зібрали велику аудиторію вдячних глядачів.
Майже одразу після поїздки до Польщі колектив традиційно взяв участь у VІ щорічному Міжнародному фестивалі лялькового театру та ігор і розваг для дітей з батьками "VIRVAR", що з 7 по 10 червня відбувся у словацькому місті Кошице. Зі словацькими колегами закарпатців пов'язує міцна багаторічна співдружність, спільна творча взаємодія. Кошицький театр ляльок був неодмінним учасником всіх фестивалів "Інтерлялька", який відбувся на Закарпатті вже шістнадцять разів, натомість закарпатці заздалегідь готуються до участі у "ВІРВАРІ". Цього разу словацькій дитячої аудиторії та колегам-лялькарям Закарпатський театр ляльок презентував виставу для маленьких "Чарівні слова" за п'єсою сучасного українського драматурга Вадима Довлетова, яка була схвальна сприйнята глядачами. Поставлена режисером заслуженої артисткою України Наталією Орєшніковою, вистава вже отримала визнання на двох Всеукраїнських форумах (на фестивалі "Прем'єри сезону" (2017) диплом отримала дебютантка-сценограф Олена Бугренкова, а на фестивалі "Світ ляльок у Житомирі (2018) кращою актрисою була визнана заслужена артистка України Елла Григор'єва). Крім неї, у виставі залучені актори Ярослава Яник та Микола Карпенко.

До речі, наступного дня з цією ж виставою "Чарівні слова" закарпатців запросили виступити й на іншому масштабному видовищному кошицькому фестивалі, яким щорічно відкривається літній сезон, а саме на традиційній унікальній події Східної Словаччини – 25-му Міжнародному фестивалі повітряних куль в Кошицях. 
Повертаючись до фестивалю "ВІРВАР", треба додати, що участь у ньому була плідна ще й тому, що вдалось побачити виступи визначних європейських театральних колективів – зокрема, – одним з хедлайнерів фестивалю був всесвітньовідомий театр ляльок "Drak" з чеського міста Градець Кралове, виступ якого відбувався у розкішному приміщенні Національного оперного театру. Вони представили виставу без слів "Останній трюк Жоржа Мелієса" у постановці Юрія Гавелки про французького піонера кіномистецтва, режисера перших фільмів та постановочних трюків Жоржа Мельєса (1861-1938). Як і до кожної людини, до нього одного разу приходить Смерть, але відомий фокусник та маг вирішує, що не залишить цей світ без бою. Чи зможе він втекти від самої Кістлявої?… Беззаперечною подією та найуспішнішим за думкою дитячого журі фестивалю став виступ грецького театру "Hop Signor Puppet Theatre" з надзвичайно зворушливою виставою "Жирафа", у якій двоє молодих акторів продемонстрували найвищу майстерність у ляльководінні. Також родзинкою Вірвару стали виступи з концертами на міських вулицях та у костелах шарманщиків з восьми різних європейських країн, що цього разу відбулося вперше. Їхні музичні інструменти шарманки у вигляді витончених музичних креденців були буквально насолодою для очей, нагадуючи маленькі пересувні лялькові театрики, чим органічно переплелися та доповнили свято лялькарів.
Зі Словаччини з виставою "Чарівні слова" закарпатські лялькарі попрямували до столиці Угорщини – Будапешту, куди вже трете був запрошений Державним самоврядуванням українців Угорщини та Самоврядуванням українців Кьобані. На виступ українського колективу з Закарпаття були запрошені і маленькі, і дорослі 10 червня у день свята з нагоди закриття навчального року в Українській Недільній школі. Зі слів сторони, що приймала: "…талановиті актори театру "Бавка" показали для вихованців школи виставу Вадима Довлетова "Чарівні слова". Яскраві ляльки і маски, колоритні костюми акторів, весела музика – все це дуже потішило українську дітвору. Все це добре присмачено гумором, який не залишив нікого байдужим. Після завершення вистави вчителі Недільної школи урочисто вручили своїм учням характеристики за минулий навчальний рік та побажали приємного і цікавого літнього відпочинку…" Вдячні українці Угорщини влаштували колективу лялькарів надзвичайно теплий прийом, організувавши, зокрема, цікаву екскурсію Будапештом. 
Попри насичену міжнародну програму виступів лялькарі не залишили поза увагою і своїх найголовніших шанувальників – маленьких закарпатців, помітно долучившись до насиченої програми відзначення Міжнародного дня захисту дітей виставами і театралізованими розвагами в різних святкових локаціях Ужгорода. Зокрема: 1 червня у Боздошському парку маленьким відвідувачам актори Олена Пишка, Олександр Бєліков, Микола Ігнатишин, Тетяна Сударєва показали виставу золотого фонду "Чародій марабу" Г.Хорста у постановці заслуженого артиста України Олександр Куцика. Одночасно у "Совиному гнізді" на святі "В долоні – долонька" у Театралізованих розвагах та майстер-класах із виготовлення фей, їжачків та райських пташок у казковому королівстві їжачка Ярика (організатори – ГО Асоціація студентів економістів Закарпаття) малечу розважали актори-лялькарі – заслужена артистка України Елла Григор'єва, актори Ярослава Яник та Дмитро Малий та художниця театру Наталя Чепурна. 2 червня в Ужгороді на площі Фенцика під каштанами відбувся дитячий фестиваль "Мироліто", організований Закарпатським благодійним фондом "Карітас", під час якого актори театру ляльок представили виставу "Як їжак і дітвора рятували гусеня" Н.Гернет та Т. Гуревич. Вистава про літні пригоди у постановці та за участю актриси театру Лариси Кривчик, Елли Григор'євої та Ярослави Яник. користується заслуженим успіхом глядача. 3 червня на недільному стаціонарі перед глядачами виступали заслужена артистка України Світлана Кобзиста, майстри сцени актори Андрій Опіок та Тетяна Сударєва у виставі "Золоте курча", а через тиждень 10 червня – вже згадані "Чародій марабу". Також тими днями були показані вистави вихованцям літних таборів відпочинку шкіл Ужгорода №№ 6, 5, 11, 20; у дитячих садочках Ужгорода та Мукачева та традиційно, кожного літа маленьким пацієнтам в обласному спеціалізованому дитячому пульмонологічному санаторії "Малятко". До всього, артисти відвідали з гастролями Хустський, Виноградівський та Іршавський райони.
В довершення усіх подій першої декади не зайвим буде відмітити участь спортивної команди театру ляльок у обласній спартакіаді працівників закладів культури Закарпаття, яка відбулася 2 червня 2018 року в м. Ужгород на стадіоні Спартак. 
Так активно стартувало літо в закарпатських лялькарів. Сила-силенна заходів, за кожним із яких криється клопітка творча й організаційна робота, до дрібниць злагоджений механізм логістики, взаєморозуміння у колективі. Втім, винагорода сповна вартує зусиль – це тисячі сяйливих оченят і щирих посмішок дітей, для яких найяскравіша пора року розпочалася у веселому, цікавому і завжди доброму товаристві ляльок.

Ніна Малишка, театрознавець

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

30 − = 22