Співпраця з СБУ, ліквідація кількох кафедр і підвищення зарплатні викладача – активісти вирішували, як подолати корупцію у ВНЗ

Опубліковано:





Вчора, 2 грудня, в Ужгороді провели круглий стіл на тему “Вища освіта – без хабарів”. Організувала захід УДАРна молодь Закарпаття, до якої приєдналися студенти і викладачі різних вишів області, громадські активісти краю.

Керівник Молодіжного крила УДАРу Денис Ман каже, що корупцію у ВНЗ треба негайно викорінювати, адже вона врешті-решт приводить до багатьох негараздів у країні. “Напевно, найбільша проблема у тому, що викладачі не несуть відповідальності за хабарництво. Ми з вами знаємо багато людей, які зараз мали б сидіти за гратами. Але вони на волі, а деякі навіть продовжують викладати! Саме тому одним із рішень, яке допоможе подолати корупцію, є реформування судової системи. Коли суд буде справедливим, то викладач боятиметься відповідальності і не братиме грошей зі студентів”, – зазначає Денис.

Дехто вважає винними самих студентів, мовляв, ті самі “привчають” викладачів до грошей. “Студент не хоче вчитися, не ходить на пари впродовж семестру, а потім, на сесії, шукає, як би “вирішити” свої проблеми. Звісно, коли пропонують гроші, мало викладачів відмовляється, адже заробітна плата у них невисока”, – каже активіст УДАРної “молодіжки” Ладислав Помпель.

Щодо заробітної плати працівників університету, то всі учасники засідання погодилися, що її треба підвищувати, тим самим додаючи престижності цій професії. Або, як запропонував голова Наукового Товариства студентів та аспірантів УжНУ Микола Сюсько, залучати до викладання успішних людей, які мають інші, стабільні джерела доходів: “Подібна практика є у багатьох закордонних вишах. Лекції там читають адвокати, судді, прокурори, які у житті вже багато досягли і не ганяються за ста доларами, котрі пропонує студент. До того ж, ці люди можуть багато навчити, адже мають чималий досвід”.

Інна Туряниця, керівник Громадської Ради при УжНУ, каже, що значно підвищують рівень корупції в університеті непрофільні предмети, з яких студенти мусять складати іспити і заліки. Серед цих дисциплін, наприклад, політологія, історія, англійська мова, інформатика, екологія тощо. “Так, я згодна, ці предмети важливі для зального розвитку кожної людини. Але складати іспити з них – недоречно. Скажіть, філологів можуть навчити політології за 3-4 місяці? Або політологів – інформатики? Звісно, ні. Знань студент не отримує, натомість у викладача з`являється можливість заробити на ньому грошей”, – зауважує пані Інна.

Учасники круглого столу визначили ще кілька кроків, які допоможуть знизити рівень корупції у вищих навчальних закладах. Це, зокрема, старт інформаційної кампанії “Стоп хабар!”, яка закликатиме студентів і викладачів бути чесними; співпраця зі спеціальними органами, у тому числі Службою Безпеки України; прозорість фінансової діяльності кожного вишу; запровадження електронної скриньки довіри.

Подолати корупцію активісти хочуть також з допомогою народним депутатам. Саме новообрані парламентарії мають лобіювати у Верховній Раді законопроекти і постанови, які допоможуть знизити рівень хабарництва. За словами Дениса Мана, два закарпатські депутати – Валерій Пацкан і Роберт Горват, молодь у цьому точно підтримають.

За підсумками круглого столу учасники підписали резолюцію, текст якої подаємо нижче:

Резолюція

Ми, учасники круглого столу “Вища освіта – без хабарів”, активісти громадських та студентських організацій, представники ЗМІ, за ініціативи студентів вищих навчальних закладів Закарпаття, в результаті обговорення суспільно важливої проблеми та розуміючи відповідальність усіх сторін в питанні хабарництва у вищих навчальних закладах, оголошуємо наступне:

1. В Україні слід підняти питання про присвоєння статусу “престижна професія” викладацькій діяльності, що дозволить також усунути проблему із низькою заробітною платою у викладача.

2. Студентським організаціям та студентському самоврядуванню рекомендуємо частіше співпрацювати із працівниками СБУ та правоохоронних органів з метою профілактики явищ корупції в освіті.

3. Молодіжне крило політичної партії “УДАР Віталія Кличка” започатковує широкомасштабну кампанію “Я не даю хабарів” та “Я не беру хабарів”, яка включає в себе виготовлення та поширення інформаційних матеріалів про відповідальність за корупцію та хабарництво, в тому числі – відеороликів та наліпок.

4. Ми звертаємося до народних депутатів України, що обрані від Закарпаття, з вимогою усунути на законодавчому рівні потенційні можливості до корупції в освіті, зокрема пришвидшити питання реформування міліції та судової системи.

5. Зобов'язуємось під час екзаменаційних сесій проводити на рівні студентського самоврядування періодичні зустрічі із керівництвом ВНЗ, яке має прямі можливості впливати як на появу, так і на повне усунення хабарництва у вищій школі.

6. Рекомендуємо студентському самоврядуванню виконувати право студентів на участь у розробці навчальних програм (таке право гарантоване Законом України “Про вищу освіту”), а також рекомендувати зняти з оцінювання загальні предмети, які не є вузькоспеціалізованими для кожної окремо взятої спеціальності, і враховувати їх як прослухані години.

7. Рекомендуємо студентському самоврядуванню реалізовувати право на вибір викладачів студентами, що дасть можливість підняти якість освіти.

8. Підтримуємо ініціативу повернутися до моделі усних іспитів із застосуванням існуючих технічних засобів для максимально прозорого проходження сесій у вищих навчальних закладах.

9. Молодіжне крило УДАРу бере на себе ініціативу запустити в дію електронну скриньку для анонімних повідомлень про хабарників-викладачів [email protected] та передати зібрану інформацію керівникам вищих навчальних закладів, а також органам, функція яких – виявляти та запобігати проявам корупції у вищій освіті.

10. Одним із елементів підвищення прозорості освіти повинна стати прозорість фінансових документів ВНЗ. Рекомендуємо вищим навчальним закладам Закарпаття підтримати ініціативу громадськості та публікувати на своїх сайтах інформацію про фінансову діяльність ВНЗ.

11. Піднімаємо також питання про кількість вищих навчальних закладів в Україні та вітаємо усунення з освітнього ринку неефективних і непрофесійних структурних підрозділів ВНЗ, які діють на території Закарпатської області.
Ми публікуємо цей документ зі всім розумінням того, що проблема корупції на сьогоднішній день є основним внутрішнім ворогом для значних суспільних перетворень та економічних реформ. Подолавши корупцію в усіх суспільних сферах ми зможемо робити системні дії в напрямку євроінтеграції та інтеграції до спільнот, де зараз перебувають провідні країни світу.


Про Захід