Їздити без віз власники біометричних паспортів наразі не зможуть

Опубліковано:





З початку року в Україні починають видавати біометричні паспорти, про введення яких в державі йшлося вже кілька років поспіль. Передбачено, що такі документи найбільше захищені від підробок та спрощуватимуть процедуру виїзду закордон. У спеціальному вбудованому в документ електронному чіпі, зберігатиметься майже вся інформація про його власника.

Як саме буде відбуватися оформлення документів для здобуття такого паспорту, коли, за яку ціну та ким саме буде здійснюватися видача біометричних паспортів, − сайту “Про Захід” розповів Ігор Михайлишин – начальник ГУ ДМС України в Закарпатській області

Який вигляд матимуть паспорти і чим відрізнятимуться від звичайних?

Біометричний паспорт громадянина України для виїзду за кордон буде майже таким же, як зараз. Зовні це буде така ж синя книжечка на 32 сторінки і терміном дії – 10 років. Відмінність полягатиме лише в тому, що у правому форзаці обкладинки документа (книжечки) буде розташований безконтактний електронний носій (чіп), на який записується інформація про власника документа з метою його ідентифікації.

Які конкретно дані будуть внесені в біометричні паспорти?

Біометричний паспорт, відповідно до Закону України “Про Єдиний державний демографічний реєстр і документи, що підтверджують громадянство України, засвідчують особу або її спеціальний статус” та міжнародних стандартів, міститиме два види даних: основні й додаткові. До основних відносяться докладна інформація про людину — оцифрована фотографія особи, оцифрований підпис, прізвище, ім'я, дата народження. Додаткові відомості — це відбитки пальців. Ці відомості вноситимуться виключно за згодою людини.

Скільки коштуватиме новий документ?

Офіційної інформації щодо вартості біометричного закордонного паспорта ми поки що не маємо. Ціну на вартість бланка визначає поліграфкомбінат, який буде випускати біометричні паспорти. Як тільки договір між Державною міграційною службою і поліграфкомбінатом “Україна” буде підписано, стане відома і вартість документа. Проте вже зараз можна сказати, що він буде дорожчий. Адже технологія виготовлення – складніша.

В чому перевага біометричних паспортів перед звичайними?

Запровадження біометричних паспортів в Україні – це один з кроків до лібералізації візового режиму з країнами Єврозони. Проте їздити без віз власники паспортів нового зразка поки не зможуть. Це тільки перспектива. І надалі потрібно буде оформляти шенгенську візу.

Щодо переваг таких документів, то, по-перше, вони найбільш захищені від підробок. Ніхто крім власника ними не скористається. Суттєве підвищення ступеня захищеності нашого суспільства від проявів злочинності та міжнародного тероризму є головною ідеєю впровадження біометричних паспортів.
По-друге, після встановлення на кордоні автоматизованих контрольно-пропускних систем для власників біометричних паспортів, час необхідний для проходження контролю буде зведений до мінімуму. До речі, цей досвід “електронних воріт” уже успішно впроваджується в 15 країнах, а біометричні документи видають більше 90 країн із 193 держав-членів ООН.

Коли міграційна служба в області почне видавати біометричні паспорти? Та за який термін закарпатців попередять про здачу документів ?

Оформлення та видача українцям біометричних паспортів розпочнеться з початку 2015 року. Разом з тим, що важливо, перехід на електронні документи відбуватиметься поступово. Паралельно з біометричними міграційна служба краю і надалі виготовлятиме звичайні закордонні паспорти. Аби не було напруги, ще раз підкреслю, жодних переваг власники біометричних паспортів не матимуть. Без віз їздити до країн Євросоюзу наразі не зможуть.

Чи обов'язково змінювати старий паспорт на біометричний?

Ні. Обмін на біометричний паспорт це право, але не обов'язок людини. Робити це чи ні, вирішує сама людина.

Чи можна вже подавати документи на отримання біометричного паспорта?

Зараз цього робити не можна. Документи на оформлення приймаються з моменту, визначеного законодавством, як старт “біометричної кампанії ” в Україні , тобто, з початку наступного року.

Чи можна буде відмовитися від документу саме такого зразка, наприклад, через релігійні переконання?

Звичайно. Людина має повне право відмовитися від біометричних документів через релігійні переконання. Так само, як і відмовитися від зняття відбитків пальців.

В області вже є необхідне устаткування для початку роботи з видачі біометричних паспортів?

На сьогодні Головне управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області отримало один комплект обладнання для зчитування біометричних даних людини. З лютого наступного року очікується ще надходження аналогічного обладнання для десяти територіальних підрозділів, аби задовольнити попит на біометричні документи. Це сканер для зняття відбитків пальців, або одного пальця, або долоні. Це питання зараз законодавчо врегульовується. Цифровий сканер підпису, де людина має розписатися. Також людина фотографується, аби отримати відцифрований образ обличчя. Ця інформація і буде вноситися на чіп. Зараз це обладнання налаштовується, аби з початку наступного року закарпатці могли оформити перші біометричні закордонні паспорти.

Лариса РОМАНЮК, “Про Захід”
 


Про Захід