Зекономили – 100 гривень, заплатили штраф – 50 тисяч

Опубліковано:

 Із настанням холодів на Закарпатті почастішали випадки крадіжок електричної енергії

30 – 40 випадків крадіжок електричної енергії щодня по області фіксують працівники ПАТ “Закарпаттяобленерго”. Як фізичні особи, так і підприємст­ва вдаються до такого сумнівного способу заощадження електроенергії. Однак зекономлені таким чином кошти виявляться не такими вже й значними на фоні суми штрафів за порушення. Так, штрафні санкції для населення можуть сягнути й 50 тисяч гривень, а для юридичних – до 1 мільйона гривень.

До пані Марії із с. Кам'яниця Ужгородського району електрики прийшли після обіду, коли вдома з дорослих нікого не було, крім 13-річної доньки. Дівчинка впустила спеціалістів перевірити показники лічильника, так і виявися факт крадіжки електроенергії. На приладі обліку красувався новесенький неодимовий магніт, за допомогою якого господар оселі намагався економити електроенергію. У підсумку за цим фактом склали відповідний протокол, власника викликали на засідання комісії, де й озвучили суму штрафу. Пані Марія каже: “Ми гріємося за допомогою електрики, тож і набігає чимало. Думав чоловік зекономити, а он як вийшло… Тепер маємо 12 тисяч штрафу заплатити. Попросили реструктуризувати суму, добре, що є така можливість. Хоча все одно – тепер не те, що зекономили, а ще й по тисячі щомісяця борг платити!”
Перший заступник генерального директора–директор із енергозбуту ПАТ “Закарпаттяобленерго” Артем Мартинюк зазначає, що подібних до Маріїного випадків по Закарпатській області нині багато: “Фактів із кожним днем стає все більше. Якщо влітку впродовж місяця виявляли 200 – 250 таких випадків, то тепер, в осінньо-зимовий період, і понад тисячу. Щодня з кожного району Закарпатської області надходять повідомлення про виявлені 2-3 факти крадіжок. Вдаються до цього як фізичні особи, так і підприємства різних форм власності”.

Чи добрі у вас сусіди?

Спеціалісти розповідають, що варіантів крадіжок насправді дуже багато. Найпоширенішим способом є встановлення неодимових магнітів на лічильники. Зараз такі магніти можна придбати в мережі Інтернет, але це не означає, що вони справді допоможуть зекономити. І хоча вартість такого приладу невелика, проте виявити його легко, а штраф за таку сумнівну економію може сягнути кількох десятків тисяч гривень. Борються з цим доволі просто: енергетики, проводячи перевірки приладів обліку, наклеюють на них спеціальні стрічки – так звані індикатори магнітного впливу, які при дії на прилад обліку магніту спрацьовують і сигналізують про втручання.

Інший поширений метод, яким часто користуються жителі багатоквартирних будинків, – використання електроенергії через приєднання до приладу обліку сусіда (це може бути підключення до розетки за стінкою або до “чужого” автомата в електрощитку). “У такому разі люди повинні знати, що якщо раптом їм почали приходити рахунки за електроенергію із сумами до сплати значно більшими, ніж досі, а при цьому їхнє власне споживання не зросло, то слід насторожитися. Для оперативності виявлення таких “добросусідських” вчинків варто одразу ж викликати електриків організації, у віданні якої знаходиться будинок, для проведення відповідної перевірки, – коментує директор з енергозбуту. – Є й такі варіанти, коли люди намагаються непомітно підключитися до освітлення загальних місць користування в багатоквартирних будинках, тобто підвалів або під'їздів. І тут потрібно знати наступне: такі факти теж виявляє енергопостачальник, і за них також несе відповідальність порушник, але в цьому випадку найголовнішим та найнебезпечнішим є те, що в разі таких дій “горе-економістів” електропроводка в будинку може не витримати навантаження та вийти з ладу, а запобіжники, ймовірно, перегоратимуть, і в підсумку весь будинок лишиться без електропостачання.Не виключеною є й пожежа. А це вже, ясна річ, тягне за собою серйозну відповідальність”.

Зекономили чи втратили здоров'я?

Ще одна проблема, з якою зустрічаються спеціалісти обленерго, – встановлення генераторів високих частот, які здатні зупиняти електролічильники. Такі факти на Закарпатті теж є непоодинокими. “Найбільша проблема в тім, що люди навіть не замислюються над тим, наскільки небезпечними можуть бути такі прилади, – розповідає директор з енергозбуту Артем Мартинюк. – Вплив, який вони чинять на організм людини, вкрай негативний – у результаті випромінювання страждають і нер­вова, й серцево-судинна системи, виникають хвороби крові тощо. А такі генератори – без думки про наслідки! – ставлять у будинках, готелях, кафе… Ось і нещодавно ми виявили факт встановлення приладу в приміщенні, де є маленькі діти! Наведу й інший приклад: до товариства звернулися мешканці одного з мікрорайонів Ужгорода з інформацією про те, що в радіу­сі навколишніх будівель жоден автомобіль не можна поставити на сигналізацію. За допомогою спеціальних пристроїв ми виявили генератор, який мав таку негативну дію. Власника об'єкта, де стояв пристрій, у підсумку притягнули до передбаченої законодавством відповідальності”.

І виявляють, і штрафують

Артем Мартинюк стверджує, що наразі ПАТ “Закарпаттяобленерго” має все необхідне сучасне обладнання для виявлення крадіжок електричної енергії. Так, є спе­ціальні прилади для вимірювання струму по 0,4 кВ, за допомогою яких заміряється навантаження на вводі конкретного об'єкта, після чого визначається його фактична використовувана потужність. “Приміром, якщо ми спостерігаємо, що відповідно до цих замірів використовується на об'єкті потужність 10 кіловат, а за договором дозволена потужність електроустановки споживача складає три кіловати, то відразу стає зрозуміло, що на цьому об'єкті наявний факт несанкціонованого споживання електроенергії, – розповідає директор з енергозбуту. – Отже, за допомогою такого приладу працівники товариства дистанційно можуть виявити, є в тому або іншому будинку проблема, над якою потрібно працювати, чи ні. Так само в ПАТ “Закарпаттяобленерго” є спеціальний високочастотний вимірювальний прилад, який дозволяє виявити всі джерела частот у певному радіусі, і таким чином також є можливість виявлення споживачів-порушників. Загалом можу зауважити, що спеціалісти товариства добре підготовлені, мають чималий досвід роботи, тому знають, де і яким чином потрібно шукати крадіжки електроенергії”.

Зі слів А. Мартинюка, найбільший акцент в усій цій розмові слід поставити на те, що при виявленні крадіжок спеціалістами ПАТ “Закарпаттяобленерго” наслідком для споживача-порушника є нараху­вання йому штрафу. Сума завданих енергопостачальнику збитків розраховується за спе­ціальною методикою, яка враховує чимало складових. У результаті на­бігають багатозначні цифри, й іноді нібито “зекономивши” кілька десятків чи сотень гривень, споживач має сплатити штраф у розмірі десятків тисяч гривень. “Не думаю, що такі неправомірні дії є вигідними для споживача та вартими ризику, – коментує директор з енергозбуту.

– Так, до прикладу, з досвіду товариства максимальні суми штрафів, які накладалися на фізичних осіб, сягали й 40–50 тисяч гривень, штраф для юридичних споживачів – 1 мільйона гривень. Принаймні такі прецеденти вже були”.

“З огляду на нинішню ситуацію ПАТ “Закарпаттяобленерго” попереджає, що посилює роботу по боротьбі з розкраданням електроенергії, – наголошує директор з енергозбуту ПАТ “Закарпаттяобл­енерго” Артем Мартинюк. – Тому ми просимо краян не вдаватися до таких сумнівних методів економії, як крадіжки, це може дуже дорого обійтися вашій сім'ї!”

Василь ЖОВТАНІ, Кароліна Шірінова, ст. І курсу відділення журналістики УжНУ, “Закарпатська правда”


Про Захід