Із газу на дрова: Закарпаття переходить на альтернативне опалення

Опубліковано:





 У Закарпатській облдержадміністрації у вівторок, 4 листопада, відбулася перша з масштабних нарад, присвячених стратегії переходу на енергозамінні технології в опаленні. Зараз в області слід розробити ефективну програму енергоощадності, – пише прес-служба Закарпатської ОДА.

Як повідомлялося раніше, з ініціативи голови обласної державної адміністрації Василя Губаля до 1 жовтня 2015-го року Закарпаття має перейти на альтернативне опалення в усій бюджетні сфері і таким чином “зіскочити з газової голки”.

Відкриваючи зустріч з представниками місцевого самоврядування, РДА та галузей, голова облдержадміністрації Василь Губаль сказав: “Я скликав вас, щоби порадитися – як мінімізувати споживання газу в закладах області. Пропоную підготувати спільно з вами програму переходу на альтернативні види палива. Це не лише дрова, тріска, тирса, пелети чи вугілля тощо, мова і про електрику та інші види”.

Але спершу говорили про те, що стосується деревини. Як наголошує керівник області, основне питання – чи спроможна лісова галузь узяти на себе тягар, чи готова витримати навантаження. Це і вивчатимуть предметно. Так, Федір Гомонай, в.о. начальника Закарпатського обласного управління лісового і мисливського господарства, доповів про стан галузі, але більшою мірою отримав завдання. Передовсім структура має попрацювати з економістами й відповідним Департаментом ОДА, детально вивчити можливості й до 1 грудня запропонувати програму роботи й доповісти – наскільки галузь готова забезпечити енергозаміщення. Завдання ставиться не лише стосовно дров, а й щодо відходів деревини, які можна ефективно використовувати. Також вимога – аби соціальні заклади (школи, садочки, амбулаторії). які вже опалюються твердим пальним, отримували його у належному вигляді й не змушені були опікуватися підготовкою дров.

Директор Департаменту ЖКГ, будівництва й інфраструктури Василь Пригара поінформував: рух до економії відбувається основними двома шляхами: через новітнє економне обладнання і через заміну котлів на альтернативні газовим.
Він повідомив: коштом субвенції з держбюджету (близько 14,6 млн гривень) заплановано 28 котелень в бюджетних закладах перевести на альтернативне паливо (дрова і пелети). 17 проектів готові до реалізації. Щодо решти на місцях “пригальмовують”, й роботу наполегливо радять активізувати. Так, голова облдержадміністраціїх наказав керівникам на місцях тримати на посиленому контролі виконання проектів із залучення коштів державної субвенції.

Також Василь Пригара наголошує, що велика перспектива – за електричними технологіями. І звернув увагу на необхідність утеплення: роботи з фасадами. горищами, тощо зменшують потребу в опаленні, економлять енергію.
Пропонує організувати у соціальних закладах моніторинг з подальшим аналізом перспектив енергоощадження, щоби предметніше і конкретніше підходити до розробки відповідної обласної програми.

Голова ОДА також зазначив – варто звернути увагу і на приватний сектор. Для заміни котлів на енергоощадні і енергозамінні технології для населення є програма компенсації через Ощадбанк: “слід забезпечити щоб люди про це знали і користувалися такими можливостями” – сказав Василь Губаль.

Загалом же він акцентує: щодо деревини – слід врахувати перспективи місцевої сировини й думати також про робочі місця. Стосовно електрики – якнайшвидше чекають пропозицій від Обленерго. Голови районних державних адміністрацій і районних рад мають тримати на особливому контролі програми енергоощадження.

“Роботи багато, а часу мало, я всіх прошу привернути цій теми якнайбільшу увагу й діяти як справжні господарі” – сказав Василь Губаль. Нарада ж була лише першою, на якій поставили основні, стратегічні завдання, далі ж робота конкретизуватиметься. Також керівництво області чекає пропозицій від приватних підприємств, закордонних партнерів та ініціатив для приватного сектору. Голова ОДА закликав усіх об'єднати зусилля й почати наполегливу роботу, аби змінити енергетичну сферу області.

Також Василь Губаль попросив держлісгоспи області знайти можливість допомогти учасникам АТО дровами для обігріву, у тому числі і за компенсацію від бюджету, і зробити це якнайшвидше.


Про Захід