Результати рейду по маршрутках від ужгородської молоді

Опубліковано:

 8 хлопців протягом цілого дня “колесили” на п'яти маршрутках №10.

Робота була таки нелегкою, адже тривала з 6.15 ранку і до 8 вечора. Втім, все має свої результати, тож і хлопці змогли надати цікаві висновки про життя ужгородського громадського транспорту.

Суха статистика одної маршрутки. N10 виглядає приблизно наступним чином: 265 пасажирів заплатили по 2.30грн.,+ 81 пільговий (з них десь половина платили по 1 грн.) Всього, отже, перевезено пасажирів за день – 346 осіб. Як результат це авто за день заробило 650 гривень. На іншому маршруті за 10 рейсів було 264 особи + 129 пільговиків.

А ось і підбиті хлопцями підсумки щодо маршруту №10. Втім, вважаємо, що вони підходять для більшості маршрутних таксі міста.

Висновки позитивні:
– Інформація що по 10 осіб за рейс буває є малоймовірною;
– З 6:20 ранку до 17:00 скарг від пасажирів не було;
– На всіх переходах водій зупинявся і пропускав пішоходів;
– Водій намагався дотримуватись нового графіку;

Висновки негативні:
– За 1 рейс водію необхідно в касу здати 80 грн, тому вони збирають цю суму під час маршруту( стоять по 1-2 хвилини на зупинках)
– Немає єдиного розкладу руху (за словами водія вчора був інший, зранку визначили інтервал 8 хв.)
– Не облаштовано в автобусах сходи для інвалідів;
– Автобуси намагаються набити під зав'язку;
– Якщо у автобусі більше 20 осіб немає чим дихати;
– Водій 2 рази говорив по телефону, що могло призвести аварійну ситуацію, але на зауваження сховав його;
– Конкуренція з маршрутами 156 та 21, в результаті маємо міні гонки.

Особливо складне питання графіку, адже воно хвилює чимало людей. Ось що з цього приводу каже молодь:
“Поняття “графік” для водіїв – це щось китайське.?Водії на кінцевих точках не мають чіткого плану. Домовляються між собою, хто і як їде. Інколи в чергу вливаються т.зв. резервні маршрути, які не виручають на випадок поломок, а просто заступають на маршрути. Часто збиваються.”

Розробила молодь і відповідні пропозиції:

1.Ужгороду конче треба комунальний транспорт.
2.Моніторингу слід піддати всіх перевізників, кожен рейс, незалежно від того, чи це приватний перевізник із лоббі в міськраді, чи це АТП.
3.Навчити перевізників графіку, раз і назавжди. Для пасажирів це дуже важливо. Водії мають знати не просто інтервал руху і як вже потрапить в чергу, а чіткий графік.
4.Частина перевіряючих маршрути домовляється з водіями і “домальовує” плачевність збільшенням пільговиків або зменшенням платників. Отож, частину звітів можна викинути.
5. Громадська рада Ужгорода відмовилася приймати активну участь у моніторингу маршруток.
6. Спочатку хай перевізники зроблять як краще, а тоді знову говорять про підвищення. Люди не вірять обіцянкам. (GPS, камери тощо)
7. На зупинках має бути чіткий графік, а не обклеєна навколо стовпа “бумажка”.
8. Сьогодні жодного квитка водій не видав пасажирам. Ми вважаємо, що варто зобов'язати водіїв це робити!
9. Маршрутки зранку мають їздити частіше.
10. Варто створити на основі Громадської ради комісії, у віданні якої знаходиться питання перевезення, спеціальну групу з наявністю посвідчення, яке дозволить періодично з'являтися для моніторингу на маршрутках. Це дозволить і питання з хамством вирішити, і з квитками.

На останок трохи смішного. Ось які кумедні випадки трапилися з хлопцями під час моніторингу:

1. Під часмоніторингу маршруток? один із водіїв втік від моніторячого його хлопця, просто залишивши його на зупинці біля “Нової Лінії”.
2.Українці настільки звикли все купляти, що платять навіть за чесність. Вчора під час моніторингу маршруток? водій намагався дати хлопцям 50 гривень за.. чесність у заповненні звіту про моніторинг. Хлопець відмовився і порадив більше не пропонувати таке нікому.
3. “Ми не тих спортсменів відправляємо на олімпіади. Найшвидші бігуни – це пенсіонери, які намагаються встигнути в маршрутку”, – ось такі жарти від хлопців.

Мукачево.net

Про Захід