Пам’ятники Ужгорода: Найменші скульптури стають символом найменшого обласного центру

Опубліковано:

Досвідчені мандрівники знають: аби пізнати обличчя будь-якого міста, достатньо оглянути його архітектуру. А от для того, щоб зрозуміти характер, відчути особливості психологічної й культурної атмосфери чи-то мегаполісу, чи-то маленького провінційного містечка, слід обов'язково познайомитися з його пам'ятниками…
   Столиця Закарпаття в останні роки дуже активно збагачується все новими й новими витворами скульптурного мистецтва, тим самим все яскравіше виявляючи власні “родзинки” й “тарганинки” характеру .

Маленькі та гарненькіСвободка

    Особливістю Ужгорода упродовж останніх 2-3 років вже стали міні-скульптурки, що розташувалися на перилах набережних по обидва береги річки Уж. Так, поблизу найстарішого у місті пішохідного мосту, починаючиіз 2010-го,встигли оселитися маленький Ужгородський Миколайчик (він був першою міні-скульптуркою, таким собі”першопрохідцем”), згодом маякСвободка (зменшена й дещо “мультяшно” стилізована копія американської Статуї Свободи), літературний персонаж– бравий солдат Швейк із кнедликом у руках, угорський композитор Ференц Ліст та корабель”Карпатія”. Трохи далі від річки, поблизу площі Корятовича, також встановлено мініатюрну скульптуру ужгородському художнику Гаврилові Глюку.З приводу останнього не одразу здогадаєшся, адже сидить митець в маленькій машинці…У планах –встановлення ще кількох міні-монументів. Зокрема, всесвітньо відомому закарпатському силачу Кротону. Автором усіх міні-пам'ятників виступив ужгородець Михайло Колодко, з особою якого в першу чергу й асоціюються новітні скульптурні ініціативи в обласному центрі Закарпаття.

Місто художників

   До речі, цьогоріч також встановлено пам'ятник ще одному знаному ужгородському художнику Ігнатію Рошковичу, і також авторства Михайла Колодка. Проте цього разу скульптура виявилася не мініатюрною, а в повний людський зріст. Тепер біля художника з мольбертом, який пише краєвиди міської набережної, із захопленням фотографуються туристи.

   А наприкінці травня у місті над Ужем оселилося ще й сімейство їжачків. Незвичайних – викутих із металу. Домівкою для міні-скульптурок за звичкою стали перила набережної. Цього разу Київської, поблизу Закарпатського облмуздрамтеатру. Їжачки – символ чеської Їглави, міста-побратима Ужгорода. На честь святкування дружби між населеними пунктами, в обласному центрі і з'явилися 3 чудові їжачки.
   Загалом художники в Ужгороді у пошані. Окрім двох вже згаданих скульптур, у міському альпінарії ще у 1993 році встановлено пам'ятник корифеям закарпатської школи живопису – Йосипу Бокшаю та АдальбертуЕрделі. Знамениті митці ось уже 20 років поспіль поважно сидятьу затінку на лавиці й, схоже, невтомно дискутують на мистецькі теми. Щоправда, за цей час бронзовий Йосип Бокшайнавіть встиг позбутися своєї шкідливої звички. Вимушено. Адже на його знамениту бронзову люльку спокусилися крадії.А його товариш АдальбертЕрделі ледь не втратив… голови. Добре, що уважні ужгородці вчасно виявили надпил на шиї бронзового митця. Тож “поранення” вдалося ліквідувати, а за художниками деякий час уважно спостерігали правоохоронці.

Президенти, поети і… ліхтарники

   Не обділені увагою у багатонаціональному Ужгороді й поети. Погруддя й монументи тут встановлені Тарасові Шевченку, Олександрові Пушкіну, Шандору Петефі, Олександру Духновичу, Євгенові Фенцику.
   Увіковічені у бронзі й політично-громадські, духовні діячі, зокрема й президент Карпатської України отець Августин Волошин та президентЧехословаччиниТомашМасарик.
   Серед знакових для Ужгорода монументів – пам'ятник ліхтарнику дяді Колі. Прототипом для нього став реальний й дуже харизматичний ужгородський ліхтарник, який упродовж багатьох років власноруч запалював та гасив міські ліхтарі. Дядя Коля завжди носив із собою валізку зі свіжою пресою. Згодом він став культовим персонажем серед містян.Пам'ятник розмістили на перетині вулиць Корзо та Волошина – знаменитому ужгородському Хресті, де зазвичай призначають зустрічі усі містяни.
   Ще один особливий ужгородський монумент – покровителю міста Святому Яну Непомуцькому. Його розташували поблизу найстарішого та найцікавішого з історичної точки зору ужгородського кладовища Кальварії.

Кожній кав'ярні – по пам'ятнику!

   Модною тенденцією останніх років стало відкриття в обласному центрі цікавих пам'ятників поблизу різних міських закладів. Ініціаторами часто виступають самі власники ужгородських готелів, кафе й ресторанів. Так, зокрема, минулого року у самісінькому серці  міста поблизу кав'ярні “Астіка” з'явився бронзовий глобус… Ужгорода. Глобус крутиться, й будь-хто має змогу роздивитися на ньому усі туристичні цікавинки міста над Ужем. Окрім такого цікавого глобусу, в обласному центрі Закарпаття ви зможете побачити ще й скульптуру-пам'ятник Землі. Розташована вона на набережній Незалежності й виготовлена з каменю.Ще кілька років тому на вході найбільшого в області готелю “Закарпаття” було встановлено великого бронзового ведмедя – звіра-символа нашого краю. Особливістю цього клишоногого стали маленькі крильця на спині. За словами самих авторів скульптури, такі ж крильця були на сандаляхбога Гермеса– покровителя всіх мандрівників. Отож карпатський ведмідь з крильцями – символ-покровитель усіх туристів, що завітали на Закарпаття.

    Викуту скульптуру ужгородського кавомана біля входу розмістила й кав'ярня “Старе місто”. Кожен охочий може присісти й сфотографуватися з ним за одним столиком. І, звичайно, покуштувати знаменитуужгородську каву.

Відголоски історії у бронзі…Памятник

    Вдосталь у спокійному й мирному Ужгороді також пам'ятників на військову тематику, присвячених як подіям Другої світової, так і війні в Афганістані. Є також меморіальні скульптури жертвам політичних репресій та чорнобильцям. Проте найвідоміший військовий пам'ятник під назвою “Україна – визволителям” розташований на самому кордоні зі Словаччиною, біля КПП. Розміри монумента для камерного Ужгорода вражаючі: 11-метровий бронзовий воїн стоїть на височезних кам'яних брилах. А встановили його ще у травні 1970 року.
   А щоб побачити найстаріший пам'ятник Ужгорода, доведеться завітати до Ужгородського замку. Саме там, у затишному дворику за мурами фортеці розмістилася бронзова статуя Геракла, який бореться з гідрою. Бронзовий пам'ятник був відлитий ще у 1842 році. Спочатку скульптура стояла у селі Ужок, а після Другої світової війни перевезена в обласний центр.
   Загалом в Ужгороді можна нарахувати більше півсотні міських скульптур, пам'ятників та монументів. Усі вони відображають особливості менталітету, характеру та культурних цінностей нашого міста. І саме завдяки їм з Ужгородом можна не лише познайомитися… Ужгород можна зрозуміти й полюбити.

Наталія Тернавська, УНІКУМ

Про Захід