Як допомогти внутрішньо переміщеним особам інтегруватися в нове середовище, знайти друзів, відчути себе корисними й потрібними? Треба об’єднати їх у волонтерській діяльності – вирішили в ГО «Рух підтримки закарпатських військових», започаткувавши за сприяння Карпатського Фонду та Fondation de France проєкт «Допомагаємо свідомо».
Адаптацією вимушених переселенців через спільну волонтерську роботу «Рух підтримки закарпатських військових» позапланово займається ще з 2014 року. Тоді спільнота поповнилася активними людьми, котрі змушені були покинути свої домівки на Донеччині та Луганщині, а в Ужгороді активно включилися в роботу, перезнайомилися й подружилися, підтримали одне одного. Чимало з тієї хвилі переселенців досі волонтерять у «Русі» і готові допомагати тим, хто нині потрапив у подібну ситуацію з часу повномасштабного вторгнення.
Одна з них, Олена Кудрявцева, розповідає:
«Я вважаю, що співпраця з волонтерами є дуже корисною, я це відчула на власному досвіді. Бо коли ти переїжджаєш до іншого міста, де ти нікого не знаєш, де всі обличчя на вулиці тобі абсолютно незнайомі, ти не знаєш, як вирішити якісь побутові проблеми, буває страшно. А потім ти йдеш в люди і розумієш, що ти не сам, що навколо тебе – багато однодумців, з якими ти можеш розділити свої переживання. Волонтерська спільнота – дуже співчутлива і дружна. Це те місце, де ти можеш бути корисним, і де люди навколо тебе обов’язково підтримають».
Звісно, за рік повномасштабної війни чимало нинішніх переселенців знайшли себе у волонтерстві: хтось допомагає зоозахисникам, інші плетуть маскувальні сітки, треті працювали на вокзалі чи в пунктах харчування. Але є ще чимало таких людей, які поки не знайшов себе на новому місці, хотів би допомагати, але не знає, як. Саме таких і запросили до проєкту «Допомагаємо свідомо». Наразі до участі вже зареєструвалося 80 учасників, але реєстрація триває і волонтери кличуть охочих: як вимушених переселенців, так і місцевих мешканців.
Керівниця проєкту «Допомагаємо свідомо» Тетяна Смріга розповідає:
«Наша мета – допомогти внутрішньо переміщеним особам адаптуватися в новому середовищі, інтегруватися до локальної спільноти, відчути підтримку й побачити нові перспективи. Найкращий спосіб інтегруватися, відчути себе комфортніше – це щось робити разом. Тому що тільки через спільну діяльність ми можемо стати ближчими, можемо ефективніше працювати на нашу Перемогу».
Як це працює на практиці? Для учасників проєкту проводяться інтеграційні зустрічі, які включають екскурсії містом, знайомство із «Рухом», цікавими людьми краю, вивчення закарпатської історії й традицій, майстер-класи і тепле живе спілкування.
Нещодавно також вони мали змогу пройти короткий курс першої домедичної допомоги, мали заняття, на якому говорили про важливі теми, зокрема й про те, як правильно розмовляти з пораненими військовослужбовцями та людьми зі психологічними травмами. Під час інтеграційних зустрічей учасники вчилися розслаблятися, малювали, спілкувалися. А ще всі разом ліпили вареники для військовослужбовців, котрі проходять лікування в медичних закладах Ужгорода.
Наступні зустрічі теж сприятимуть спілкуванню й ресурсному наповненню – цього тижня, наприклад, на учасників проєкту чекає кулінарний баттл «Шеф вареник», під час якого різні волонтерські спільноти будуть змагатися: хто зліпить більше вареників.
«Ми хочемо стати не епізодом у житті наших нових колег, а середовищем, до якого вони завжди можуть прийти і бути разом зі своїми однодумцями, – розповідає засновниця й багаторічна керівниця «Руху підтримки закарпатських військових» Галина Ярцева. – Деякі з учасників проєкту ще трохи несміливо, але вже починають приходити у вільний час до волонтерського офісу, пропонують свою допомогу. У нас завжди є робота для волонтерів, адже ми маємо багато напрямків: потреби для фронту, медичні потреби, допомога пораненим (наші «помогатори» регулярно відвідують поранених у шпиталях, приносять їм смачної домашньої їжі), плетіння маскувальних сіток, збір продуктів для військовослужбовців і «помогаторів» у супермаркетах, робота на ярмарках, де ми також збираємо гроші для потреб війська, і ще багато іншого».
Щодо ярмарків, то одним із завдань проєкту стане й організація фестивалю «Сакура-фест». Це традиційне весняне свято завжди проходило в Ужгороді з великим розмахом. Цього року з розмахом, мабуть, не вийде, але «Рух підтримки закарпатських військових» хоче зробити з допомогою команди нових волонтерів гарне камерне дійство, яке дозволить учасникам проєкту зануритися в роботу й проявити себе, а гостям свята – відпочити й підтримати армію благодійними внесками. Протягом квітня учасники проєкту «Допомагаємо свідомо» будуть готуватися, ближче до періоду цвітіння сакури визначившись із датами проведення свята.
А також волонтери пройдуть кілька тренінгів з самозбереження, зниження наслідків ПТСР та запобігання емоційного вигорання. Розряджена батарейка не може дати енергію, так само і волонтер, який не має внутрішнього ресурсу не буде корисний суспільству.
На завершення ж проєкту його керівники планують ще один важливий захід – круглий стіл, за яким об’єднаються різні волонтерські групи та ініціативи Закарпаття, аби разом ефективніше наближати перемогу.
Якщо вас зацікавила можливість стати частиною команди волонтерів і учасником проєкту «Допомагаємо свідомо», реєструйтеся за посиланням, https://forms.gle/aZYiqonhGvwTJzuX9
приходьте на заходи, долучайте до них своїх рідних та друзів. Проєкт відкритий для усіх, немає жодних обмежень для участі в ньому. Адже допомагати – це наш обов’язок у цей складний час. А як саме це робити – волонтери покажуть.
Проєкт «Допомагаємо свідомо» здійснюється громадською організацією «Рух підтримки закарпатських військових – Ужгород» за фінансової підтримки Карпатський фонд та Fondation de France у рамках проєкту підтримки надання сталих соціальних послуг для внутрішньо переміщених осіб у Західній Україні.
Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»