Віталій Андрейко: «Факультет історії та міжнародних відносин УжНУ поєднує класичну освіту з інноваціями»

Опубліковано:

Факультет історії та міжнародних відносин УжНУ був створений шляхом об’єднання історичного факультету (одного з найстаріших в університеті, заснованого ще 1945 року) з молодим і престижним факультетом міжнародної політики менеджменту та бізнесу. Нині він дає можливість здобути якісну освіту з кількох актуальних і затребуваних у суспільстві спеціальностей. Чому варто обрати для навчання саме цей підрозділ УжНУ – розповів заступник декана факультету історії та міжнародних відносин, кандидат історичних наук, доцент Віталій Андрейко.

Нині факультет історії та міжнародних відносин УжНУ є одним із найбільших підрозділів університету. Розкажіть про нього докладніше.

– Наш факультет з одного боку є класичним, з іншого – досить інноваційним. Він був утворений у 2017 році шляхом реорганізації двох підрозділів. Вступивши до нас, студенти матимуть можливість отримати знання за досить престижними і затребуваними нині спеціальностями: «Середня освіта (Історія)», «Історія та археологія (Археологія, Центральноєвропейські студії, Американістика)», «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії (Міжнародні відносини, Міжнародна інформація, Країнознавство)», «Маркетинг», «Менеджмент», а два роки тому була ліцензована нова спеціальність «Культурологія».
У нас працюють шість кафедр: три кафедри історичного напрямку і ще три – у напрямку міжнародних відносини, менеджменту і маркетингу. Ми йдемо в ногу з реформами, які відбуваються нині в освітній галузі, нещодавно деякі кафедри були реорганізовані.

Чи є можливість отримати у вас одразу кілька кваліфікацій?

– Так, випускники спеціальності «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» отримують дві кваліфікації. Окрім кваліфікації фахівця з міжнародних відносин, міжнародника-політолога, експерта зі зовнішньо-політичних питань, вони отримають ще й кваліфікації перекладача. До речі, якщо раніше студенти отримували таку кваліфікацію після здобуття освітньо-кваліфікативного рівня магістра, то нині її отримують вже після закінчення бакалавратури, оскільки більше 30% дисциплін загального блоку студенти отримують іноземною мовою. Окрім того, з ІІІ курсу наші студенти-міжнародники можуть собі обрати 1-2 дисципліни, які викладатимуть у них іноземною мовою.

Що потрібно абітурієнту, аби вступити на факультет історії та міжнародних відносин?

– Для зарахування на спеціальності «Середня освіта (історія)», «Історія та археологія», «Культурологія» потрібно подати сертифікат ЗНО з української мови та літератури, історії України, на вибір іноземної мови чи географії. Для зарахування на спеціальності «Менеджмент» та «Маркетинг» потрібен сертифікат ЗНО з української мови та літератури, математики, на вибір іноземної мови або географії. А для того, щоб вступити на спеціальність «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» потрібні сертифікати з української мови та літератури, іноземної мови та на вибір з історії України чи математики.

Ваші студенти мають багато цікавої практики. Розкажіть, як отримують практичні навички студенти різних спеціальностей.

– Кожна спеціальність у нас справді має відмінності у практиці, але для усіх практика є вже після першого курсу. Історики мають археологічну практику, беруть участь у розкопках, найкращі мають можливість проходити практику за кордоном, де, окрім знань, вони отримують ще й матеріальну винагороду. Також у істориків є музейно-архівна, етнографічна практика, камеральна на базі музею археології УжНУ і класична педагогічна практика у школах та в університеті.
Студенти «Менеджменту» і «Маркетингу» проходять практику на базах потужних виробництв, підприємств, які займаються зовнішньою економічною діяльністю. Студенти-міжнародники мають після ІІІ курсу перекладацьку практику, а на IV курсі під час переддипломної практики мають можливість стажуватися в Міністерстві закордонних справ України. Минулого року наші студенти отримали дуже позитивні відгуки у міністерстві. А цьогоріч ми підписали угоду про співпрацю з комітетом євроінтеграції Верховної Ради, тож наші студенти матимуть ще більше можливостей проявити себе.

Чи є на факультеті можливість брати участь у міжнародних програмах?

– Наш факультет є одним із лідерів у процесі міжнародного обміну. За останні 3 роки більше 20 студентів за програмою «Еразмус+» отримали можливість безкоштовно навчатися у провідних університетах Європи. Наші навчальні програми адаптовані до європейських стандартів, тому ми тісно співпрацюємо з університетами Угорщини, Чехії, Словаччини, Польщі, Литви, Італії.

Якою є позанавчальна діяльність ваших студентів?

– Вони активно беруть участь у різних соціальних та культурних заходах. Історики, до прикладу, на волонтерських засадах допомагають в організації різного роду історичних реконструкцій, фестивалі «Срібний татош». Міжнародники протягом навчання відвідують велику кількість країн, дипломатичних представництв, де мають можливість спілкуватися з очільниками дипломатичних місій. У нас є свій Тиждень факультету – такий захід, здається, більше на жодному факультеті не проводять. Він проходить у кінці квітня, кожного дня відбуваються різноманітні заходи соціального, наукового, спортивного, пізнавального характеру. Крім того, ми проводимо Тижні менеджменту і Тижні маркетингу. У цей час до нас приходять випускники шкіл та їхні батьки, вони можуть поспілкуватися зі студентами та викладачами, отримати усю інформацію про факультет.

Підсумуйте, будь ласка: чому варто вступати на факультет історії та міжнародних відносин УжНУ?

– Перш за все, ми готуємо фахівців, затребуваних у різних сферах. Наші випускники зможуть працювати у навчальних закладах, на державній службі, у культурному та науковому секторах. Працюючи у сфері міжнародних відносин, вони зможуть виконувати важливу місію – формувати позитивний імідж нашої країни. А фахівці з менеджменту і маркетингу матимуть знання і навички, які зможуть застосувати у дуже широкій сфері діяльності для розвитку підприємств та організацій багатьох секторів. Я впевнений: ми ще будемо пишатися нашими випускниками.

«Про Захід»

Про Захід