Відновлюємо старі рецепти: кукурудзяний торт з «чоколадою» (Фото)

Опубліковано:

Пам’ятаєте відновлений з рецепту 1941 року рулет із маковою та горіховою начинкою, який для нас готувала минулого тижня кондитер Любов Керецман? Та стаття так сподобалася нашим читачам, що ми вирішили продовжити пошук і відновлення старих рецептів. Тож нині пропонуємо заглянути до книжечки «Кукурудзяна кухня, або що можно варити и печи з тенгеричноѣ (кукурузяноѣ) муки», яка була видана 1925 року в ужгородській друкарні «Вікторія», а нині зберігається у фондах Державного архіву Закарпатської області.

Колись страви з кукурудзяного борошна були чи не найбільш звичними на столах закарпатців. Невибаглива кукурудза росла навіть у гірських районах, була відносно дешевим продуктом, тож сільське населення краю часто використовувало для приготування їжі саме борошно з кукурудзи. Ми не знаємо повного імені укладачки згаданої вище збірки рецептів (на титульній сторінці підписано просто «Н.В.»), однак вона точно хотіла своєю роботою показати, що навіть таке звичне для усіх кукурудзяне борошно може стати основою для приготування великої кількості різноманітних страв: і перших, і других, і навіть десертів.

Саме десерти у цій книжечці вподобала і наша кондитерка Любов Керецман, котра й сама збирає старовинні місцеві рецепти з метою їх відновлення і популяризації. Каже, що нині безглютенова кухня – модний метод харчування, зокрема, схуднення, до того ж є люди, котрі мають алергію на злаки та їхні похідні – саме для них і можуть бути корисними ці рецепти страв з кукурудзяного борошна.

«Кукурудзяні солодощі я вже готувала, наприклад, маю старий рецепт богачів – смачних тістечок, до яких можна додавати і чорнослив, і горіхи, і багато чого іншого. Але переглянувши всі рецепти десертів, мені в око впав саме останній – «Какаовий торт». Він серед інших виглядає найбільш екзотично, мабуть, його й останнім надрукували через те, що приготувати у 1920-х могли собі дозволити далеко не всі. Здогадуєтесь, чому? Звісно, через какао – цей продукт був дорогим і недоступним для більшості тодішніх селян», – каже Любов Керецман.

Тож давайте поглянемо на цей рецепт. За словами Любові, він дуже простий, упоратися з ним зможе і господиня без будь-якого досвіду випікання домашніх тортів. Не потрібна для нього і спеціальна кухонна техніка. Торт цей – ідеальний для тих випадків, коли гості вже на порозі: знадобиться простий набір продуктів, 15 хвилин на те, аби їх відважити і перемішати, 30 хвилин – аби запекти, ще 15 – щоб готовий торт охолонув. І все – можна подавати і чекати на схвальні відгуки.

Отже, для приготування какаового торта Любов Керецман змішала разом

250 грамів кукурудзяного борошна,

 250 грамів цукру,

 30 грамів какао,

пачечку розпушувачу,

 трохи ванільного цукру.

Кондитер рекомендує звернути увагу на борошно (воно має бути дрібного помолу) і якість какао – від цього напряму залежить смак готового виробу.

В іншій ємності збила виделкою одне яйце у 250 мл. молока, додала 25 мл. рому і 25 мл. лимонного соку. Цю молочну масу залила у цукрово-борошняну суміш. Все гарно перемішала і вилила рідке тісто у форму діаметром 22 см. Любов Керецман вважає, що господині можуть експериментувати, додаючи у це рідке тісто горішки, чорнослив, вишні та інші улюблені інгредієнти. Однак готовий виріб і сам по собі є самодостатній і смачний, не потребує додаткових смакових ноток. «Сама основа – дуже класна, – каже кондитер. – Якщо бісквіт може не вирости, повести себе капризно, то це тісто вийде обов’язково, з ним не повинні виникнути жодні складнощі». 

Випікати кукурудзяний корж потрібно 30 хвилин за температури 180 градусів, але кондитер радить також орієнтуватись на свою духовку. Перевірити готовність можна бамбуковою шпажкою або сірником, засунувши їх в серединку торта (витягнута шпажка має бути сухою). За рецептом, коли корж спечеться, його треба «заляти чоколадовою масою». Наш кондитер використала звичайну домашню шоколадну глазур, змішавши цукор, масло, какао та молоко. Однак, якщо ви не вмієте її готувати або не маєте на це часу, можна просто присипати корж цукровою пудрою або залити шоколадом, розтопивши плитку шоколаду в мікрохвильовій печі чи на водяній бані. Зверху на «чоколадову масу» кондитер висипала товчені ядра грецьких горіхів. Каже, що хоч горіхи оригінальним рецептом не передбачені, вони до цього торта дуже пасують.

А тепер про результат. Любов Керецман втіленням рецепту залишилася дуже задоволена, каже, що торт вийшов – пальчики оближеш, особливо якщо його їсти теплим. Зовні й справді нізащо не скажеш, що основним інгредієнтом цього десерту є кукурудзяне борошно, та чи відчувається це на смак? Кондитер каже, що яскравого смаку кукурудзи в торті не відчувається, торт виходить м’який, дуже ситний та надзвичайно смачний. Приготувати його можете й ви – це, як ми вже казали, доволі просто. А що у вас вийшло і чи чули ви про подібний рецепт від своїх бабусь – діліться з нами у коментарях.

Спеціально для «Про Заходу» готувала Любов КЕРЕЦМАН, рецепт записала Тетяна ЛІТЕРАТІ

Про Захід