В Ужгороді відбувся творчий вечір Сергія Жадана (Фото)

Опубліковано:

Зустріч пройшла в рамках проєкту «Зустрічі біля ЄС» за ініціативи народної депутатки України Іванни Климпуш-Цинцадзе.

«Сьогодні я рада представити Вам людину, яку видання «Нью-Йоркер» назвало бардом Східної України, – зазначила пані Іванна. – Його книги читають у багатьох країнах Європи і за океаном. Його творчість вийшла далеко за межі літератури. Варто згадати лише роман «Ворошиловград», по якому було зняте якісне кіно, на яке з задоволенням йшли глядачі і в Україні, і за кордоном».

Сам вечір складався з двох частин. Спочатку Сергій Жадан зачитував свої поезії. Зокрема, зі своєї останньої поетичної збірки «Псалом авіації». Як зазначив поет, цю збірку він писав протягом карантину у минулому році. На самоізоляцію він відправився до будинку, який придбав для мами після того, як перевіз її з Луганщини. «У збірці багато простору, неба, птахів, тому що це те, що я бачив зі свого вікна», – розказав Сергій Жадан.

В другій частині вечора Жадан спілкувався з шанувальниками своєї творчості. Зокрема, він відповів, які спільні риси є між культурним Закарпаттям та культурною Слобожанщиною.

«Спільні риси між культурною Слобожанщиною та культурним Закарпаттям – це наше спільне безкультур’я, – сказав він. – Якщо в обласних центрах ще щось відбувається, то поїхати в села – немає нічого. Добре, що ще залишилися бібліотеки – це наш останній шанс. Це насправді дуже печально. У всіх містечках і селах є люди, які б з радістю ходили на культурні заходи, але не мають такої можливості. Добре, якби виникало більше місцевих ініціатив. Як не парадоксально, але на Донбасі внаслідок війни справді багато людей прокинулося. Вони усвідомили, що мають щось своє».

Також Сергій Жадан відзначив, що в нинішніх українських умовах культура є нашим найкращим дипломатом у світі. «Якщо про Україну говорять в світі позитивно, то це в контексті музики, кіно, літератури. Це не є погано. Ми в цьому не унікальні. Якщо ви захочете дізнатися більше про Румунію чи Словаччину, ви так само насамперед будете їх вивчати по культурі. Культура – дуже важливий складник, – зауважив він.

Сергій Жадан назвав три сучасні українські книжки, які справили на нього найбільший вплив. Це «Рекреації» Юрія Андруховича, «Польові дослідження українського сексу» Оксани Забужко та «Сталінка» Олеся Ульяненка.
Серед українських фільмів, які обов’язково треба подивитися, письменник відзначив «Землю» Олександра Довженка, «Вавілон ХХ» Івана Миколайчука та «Пропала грамота» Бориса Івченка. Що ж стосується сучасного українського кінематографу, то він відзначив фільми «Погані дороги» і «Кіборги», а також телесеріал «Спіймати Кайдаша». До всіх трьох причетна Наталія Ворожбит, яка режисирувала перший по власній п’єсі та писала сценарії для двох других.

Також Сергій Жадан розказав, якою він бачить Україну через 30 років. «По-перше, ми безперечно повернемо свої окуповані території, по східному кордону буде побудована стіна, всюди будуть якісні дороги і інтернет, будуть чудові бібліотеки і всі міста говоритимуть українською. А економіка підтягнеться», – спрогнозував ужгородський гість.

Організатори вдячні Закарпатська Обласна Універсальна Наукова Бібліотека ім. Ф.Потушняка та ведучій заходу Євгенії Напуді за сприяння в проведенні творчого вечора.

Творчий вечір Сергія Жадана – дебютний захід у проєкті «Зустрічі біля ЄС», в рамках якого із закарпатцями зустрічатимуться провідні українські митці, громадські діячі, лідери думок. Стежте за анонсами!

Європейська Солідарніть

Про Захід