Ужгород в макеті: дитяча залізниця починає роботу над міні-копією міста

Опубліковано:

Мабуть, кожен ужгородець бував свого часу на Закарпатській дитячій залізниці (колишній Ужгородській дитячій залізниці) і точно бачив у холі станції «Молодіжної» (колись – «Сталінської» та ««Піонерської») макети залізниці. Їх виконали у кінці 1970-х років тодішні вихованці гуртка моделювання, причому тоді три макети, які нині зберігаються в розбірному вигляді, були частинами однієї робочої конструкції. Відновити її зараз неможливо, тож на дитячій залізниці задумалися над втіленням амбітної ідеї – створити новий величезний макет залізниці із впізнаваними кожному ужгородцю спорудами і діючим поїздом.

Ідейним натхненником проекту виступив ужгородський підприємець Ігор Запорожець. Залізничне моделювання є одним із його найулюбленіших хобі, вдома він уже створив для себе невеликий макет залізниці, однак мріяв спробувати сили у чомусь більшому. Так виникла ідея створити разом із дітьми справді великий макет, до того ж міні-копію Ужгорода. «Вдома я місця для цього не маю, тому зі своєю ідеєю прийшов на Закарпатську дитячу залізницю, де працює гурток моделювання, – розповідає Ігор Запорожець. – Керівництво пішло нам назустріч, тож наразі ми готові заявити про початок першого, підготовчого, етапу нашого проєкту. Вже визначилися з розмірами макету – 3х1,50 м. Фактично він буде уздовж займати майже весь простір холу станції «Молодіжна». Розбірна конструкція столу скоро приїде, його потрібно буде змонтувати і можна буде переходити до другого етапу роботи – прокласти за вже розробленою схемою колію і запустити поїзд. На цьому етапі також оголосимо додатковий набір до гуртка моделювання, аби залучити дітей, котрим буде цікаво працювати над цим макетом».

Макет залізниці на станції «Піонерська». Фото – з архіву Закарпатської дитячої залізниці

Нині цим гуртком керує старший майстер виробничого навчання Закарпатської дитячої залізниці Шандор Штец. Молодий викладач сам є вихованцем дитячої залізниці, моделюванню ж навчався у «падіюнівському» гуртку під керівництвом Калмана Вішколца. За словами Шандора, нині гурток моделювання є не надто популярним, на заняття приходить мало дітей, причому більшість із них – дівчата. Займаються гуртківці тим, що виготовляють із самостійно зроблених картонних заготовок моделі рухомого складу. «Такі заняття дуже добре розвивають дітей, – розповідає Шандор Штец. – Вони вчаться читати креслення, розвивають просторову уяву, фантазію, терплячість, врешті-решт, мають можливість щось зробити власними руками. Цьогоріч разом із дітьми ми виготовили макет нашої станції «Молодіжна» і представили його на екофестивалі у Запоріжжі.

Трохи пофантазували на тему відновлювальною енергії, обладнали нашу міні-станцію сонячним елементом, взятим із китайського садового ліхтарика, двома світлодіодами, котрі вмикаються у темряві, та вітряком. Проєкт отримав на фестивалі грамоту, а діти були дуже задоволені і казали, що їм сподобалося працювати над таким макетом. Саме тому я впевнений, що і над великим їм працювати сподобається, тим більше, якщо дати їм зрозуміти важливість цього проєкту, сказати, що їхній макет може легко простояти і 50 років».

Слід сказати, що такі гуртки моделювання працюють далеко не на всіх дитячих залізницях України. Рідкістю є і великі макети, зроблені руками дітей. Вже за місяць Закарпатська обласна залізниця оголосить набір 15-ти школярів 12-14 років, котрі працюватимуть над виготовленням міні-копії нашої дитячої залізниці і всього міста. Це має бути справді красивий макет, уявіть собі: маленька копія нашого поїзду з вагонами, у якій навіть видно буде дрібненьких пластикових пасажирів, виїжджатиме від станції «Молодіжна», проїжджатиме повз копію залізничного вокзалу, заїжджатиме на Замкову гору до замку, далі мчатиме повз греко-католицький міні-Кафедральний собор, біля пішохідного мосту, сакур, філармонії тощо, а потім повертатиметься до станції. Звісно, дотриматися точного просторового розташування всіх будівель буде важко, а іноді й неможливо, та й ландшафт на макеті буде трохи інший, зокрема, аби звільнити місце та зробити маршрут цікавішим для малечі, там з’являться два тунелі, яких в реальному Ужгороді, звісно, немає.

«Заняття, на яких ми працюватимемо над цим макетом, розпочнуться орієнтовно на початку 2020 року, тому просимо усіх, хто бажає долучитися, дзвонити нам і записуватися, – веде далі керівник гуртка Шандор Штец. – Для роботи ми збиратимемося раз на тиждень, будемо виготовляти дерева, траву, річку, міст, будівлі, дороги та багато іншого. Діти мають бути готові працювати руками, використовуючи свою фантазію і найрізноманітніші матеріали. У кінці кожного заняття плануємо пити чай з «фірмових» стаканів у підстаканниках та їсти печиво».

А волонтер проєкту Ігор Запорожець додає, що Ужгород на макеті планують зробити максимально «живим», наповненим найрізноманітнішими сюжетами. Так, біля філармонії стоятиме група маленьких пластикових туристів із екскурсоводом, пішохідним мостом теж «йтимуть» маленькі пластикові ужгородці, вони ж «сновигатимуть» біля залізничного вокзалу і чекатимуть потяга на станції «Молодіжній». До слова, локомотив і вагони теж будуть точнісінькою копією нинішніх справжніх. Для цього з придбаних серійних моделей знімуть корпуси, які замінять вручну зробленими копіями корпусів нашого поїзда.

Так виглядатиме ландшафт макета з прокладеними коліями

«У світі на залізничному моделюванні побудована ціла індустрія, є потужні виробники, які випускають усе, що потрібно для виготовлення макетів, з найменшими деталями, – зауважує Ігор Запорожець. – Але придбати усе готове – це дуже дорого і занадто просто. Нам цікаво відтягти дітей від гаджетів, залучити до суспільно-важливої і дуже цікавої справи, тому ми робитимемо майже всі деталі макету своїми силами. Скільки це буде коштувати – наразі важко сказати, бо витрати на матеріали будуть поступовими. Ми розуміємо, що це буде непросто, зокрема думаємо над залученням архітекторів і дизайнерів, котрі могли би нам допомогти з розробкою моделей найвідоміших споруд Ужгорода. Тому будемо вдячні за консультації і допомогу усіх, кому цей проект може бути цікавий, а за інформацією просимо звертатися за номером 095-219-37-87».

На втілення цієї ідеї гурток моделювання Закарпатської дитячої залізниці та волонтери мають всього 5 місяців. За планом, вже на відкриття нового сезону, 1 травня 2020-го, у холі станції «Молодіжна» має стояти готовий макет, яким курсуватиме маленький потяг. Він неодмінно стане ще однією родзинкою дитячої залізниці, адже побачити міні-Ужгород, звісно, захочуть як містяни, так і туристи. Аби особливо зацікавлені діти та дорослі не пошкодили крихкі деталі, макет піднімуть на висоту 90 см. і закриють з усіх боків склом. Для маленьких діток обладнають дерев’яні східці, щоб зручніше було спостерігати за рухом потяга. А під столом планують обладнати висувні ніші, у яких виставлятимуть кращі роботи гуртківців-моделістів. До слова, у гуртку вже зараз кажуть, що роботу над макетом 1 травня не припинять, адже вдосконалення копії міста та малої залізниці може бути процесом безперервним.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»

Про Захід