Унікальну полонину Боржава вдалося зберегти

Опубліковано:

Вчора Західний апеляційний господарський суд завершив розгляд скарги Закарпатської обласної прокуратури щодо земельних ділянок на полонині Боржава та прийняв рішення на користь прокурорів і громадськості – задовольнив усі позовні вимоги.

Наразі скасовано попереднє рішення Господарського суду Закарпатської області та постановлене нове, яким визнано дії ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області неправомірними, визнано недійними та скасовано рішення органу щодо зміни цільового призначення земельних ділянок і надання їх в оренду. Недійсними суд визнав і договори оренди, раніше укладені з ТОВ «Атлас Воловець Енерджи».

Цього вдалося досягнути завдяки успішній спільній роботі з активною громадськістю, яка відстоювала збереження Боржави на усіх етапах, а також у співпраці із колегами-прокурорами з Львівська обласна прокуратура. Саме вони забезпечили участь на стороні позивача в суді апеляційної інстанції.

Захист Боржавських полонин у суді тривав із кінця 2020 року. Саме тоді обласна прокуратура заявила позов в інтересах держави до ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області та приватного товариства.

Підставою стали виявлені факти того, що у 2017-2018 роках місцевий підрозділ Держгеокадастру змінив цільове призначення понад 50 земельних ділянок, розташованих на полонині Боржава. Їх загальна площа склала більше 42 га. Після цього землі надали в оренду для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єкту енергогенеруючого підприємства.

На дії державного органу не вплинув ані той факт, що не було проведено обов’язкову оцінки впливу на довкілля, ані природоохоронна цінність цих земель.

Усі надані в оренду ділянки розміщені у межах території Смарагдової мережі (Emerald Network), яка знаходиться під охороною Бернської конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі 1979 року. Збереження цих територій є зобов’язанням України перед Радою Європи в рамках Бернської конвенції та Європейським Союзом в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Варто додати, що вказана територія є й ареалом проживання рідкісних видів тварин та зростання рідкісних видів рослин, занесених до Червоної книги України, що є безумовною підставою для оголошення цієї землі об’єктом природно-заповідного фонду України загальнодержавного значення.

Повністю проігнорувавши всі ці факти, органи Держгеокадастру безпідставно віднесли території полонини до земель сільськогосподарського призначення, чим порушили вимоги закону щодо порядку зміни цільового призначення та вилучення особливо цінних земель.

У березні цього року Господарський суд Закарпатської області виніс рішення у цій справі, однак доводи прокуратури та небайдужих громадян не підтримав. У задоволенні позову було відмовлено.

Взявши до уваги те, чим суд першої інстанції мотивував свою відмову, заступник керівника обласної прокуратури подав апеляційну скаргу. Вважаючи рішення незаконним і необґрунтованим, прийнятим із порушенням норм процесуального та іншого права, а також таким, що не відповідає обставинам справи, прокуратура вимагала його скасування та постановлення нового.

Однак не лише незгода із застосуванням законодавства стала підставою продовжувати захищати унікальні ландшафти Боржави. В умовах війни, коли ми є свідками безжалісного знищення росією довкілля та здійснення екоциду, збереження природи від згубного людського впливу набуває ще більшої значимості.

Наразі маємо результат багаторічної роботи – позитивне рішення, постановлене Західним апеляційним господарським судом на користь прокуратури та громадськості. Воно набрало законної сили з моменту проголошення. Водночас у випадку його оскарження у касаційному порядку прокурори й надалі захищатимуть інтереси держави та землі полонини Боржава від незаконної забудови.

Пресслужба Закарпатської обласної прокуратури

Про Захід