У піст з хвостиком і плавниками: рибні делікатеси для закарпатців

Опубліковано:

Ну ось довгоочікувана п’ятниця, а у нашій редакції – це кулінарний день. Цього тижня зібрала для вас «рибні» рецепти господинь. Ні для кого не є секретом, що риба дуже корисний продукт, і хоч два рази на тиждень, але має бути у раціоні кожного.

Однак цей продукт важко віднести до бюджетний і легкодоступних, адже придбати дійсно хорошу рибу і за невеликі гроші – завдання ще те. Та навіть тут наші господині знайшли вихід, що зготувати окрім ухи, шуби, смаженого хека й оселедця, – читайте далі.

Студентський рибний пиріг для всієї родини

Оксані Лесько – Бабілі рецепт смачного рибного пирога  ще в студентські роки дала мама подруги тьотя Ліза. З тих пір ужгородка готує його дуже часто.

«Для  тіста нам потрібно: 0,5 л сметани, краще не дуже свіжої, з кислинкою, 125 г вершкового масла, 2 яйця, 2 ч. л. солі, 2 ч. л. соди, муки, скільки треба (щоб тісто почало відлипати від рук) – десь біля 700-800 г. Начинка: риба, краще не суха (в мене було філе хека та лососеві животики) – кількість «на око». Ще треба вареного рису та 2 великі смажені цибулі. Тісто замісити та поставити в холодильник мінімум на годину. На тепшу (з папером для випікання) викласти 2/3 тіста, зверху тонким шаром рис, зверху шар смаженої цибульки, на неї викладаємо шматочки риби, сіль, чорний перець. На все це викласти залишок тіста, защипати з боків. У тісті зробити декілька дірок для виходу пари. Я нічим не змащувала зверху. У духовці пекти десь при 180 градусах, по часу біля години. Найсмачніший пиріг наступного дня, холодний, тож можна його готувати звечора», – поділилася пані Оксана. 

Риба і лаваш – речі цілком сумісні

У цьому нас переконала ужгородка Яна Семач-Родіна. Жінка любить балувати різних цікавими стравами і не боїться експериментувати.

«Рибу треба розділити на філе. Якщо дуже велика, то можна розрізати навпіл. Взагалі я ріжу на порційні шматки. Лаваш змастити вершковим маслом, викласти один шматок філе, згори викласти кружечки томатів, потім сир, можна цибулю. Посолити, поперчити і накрити другим шматком риб’ячого філе. Закрутити лаваш, змастити майонезом і пекти в духовці. Швидко і смачно», – розповіла пані Яна.

Домашні шпроти – кращі магазинних

А робити їх швидко та просто, переконує Марина Костив, обираючи для них бюджетну салаку.

«Рибку чищу від голови та нутрощів, промиваю. Сіль, перець, приправи додаю за смаком. Окремо заварюю в склянці дуже міцний чай. Зазвичай використовую 2-3 пакетики чорного чаю. У посудину для запікання викладаю рядами рибку, заливаю її олією з цим чаєм в пропорції 1:1. Треба так, щоб рибка повністю була в цьому соусі. Ставлю на середній вогонь в духовку хвилин на 45-50 . Перші хвилин 20 рибка має бути накрита кришкою. А потім кришку знімаю. Я готую все на око, тож час приготування може відрізнятися. Я, наприклад, люблю більш підсмажену, тож готую довше», – поділилася пані  Марина.

А чим риба не шашлик?

Готувати її на грилі – одне задоволення, особливо на свіжому морозному повітрі, переконує ужгородка Ірина Зотова.

«Для цього нам потрібна скумбрія, вимиваємо її, чистимо від нутрощів і голови, добре натираємо спеціями. Найчастіше я використовую розмарин, перець, сіль, чебрець, також добре змащуємо скумбрію оливковою олією. Запікаємо на грилі до готовності,  а перед подачею окроплюємо соком лимона. Смакота!», – розповіла Пані Ірина.  

Делікатес за кілька гривень – лососевий суп

Виявляється, для цієї дуже смачної страви не потрібне філе червоної риби, а достатньо тільки хребет, який коштує зовсім недорого.

«Купую хребет лосося, чищу добре, бо часто всередині він не добре очищений, зрізаю там всі плівочки чорні і сірі, мию. Закладаю в окріп і варю хвилин 5. Тоді витягую, відділяю м’ясо від кісток. А в бульйон даю картоплю, моркву і цибулю кубиками, варю до готовності. Тоді даю рибу ту, що зняла з хребта. Трошки борошна, десь ложку-дві розводжу в 300 мл молока і вливаю до зупки. І ще, крім того, якщо маю вершки, то додаю і їх, з вершками смачніше. Ну, там сіль-перець то на смак. Цей варіант підходить, якщо є тільки хребет. Але коли є голова і хоч би грам 200 філе, то смак набагато ліпший. Тільки тоді спочатку овочі варю, а голову і філе даю, коли вони готові. В кінці додаю кріп. Це десь на банячок 3 літри. Якщо хребет попався не дуже жирний, то можна дати трошки масла», – поділилася рецептом Світлана Єдинець.

Тушкований хек на овочевий подушці

Цю страву вирішила приготувати я за допомогою мультиварки. Для початку я обсмажила одну цибулину і терту морквину, додала нарізаний соломкою перець. Як усі овочі підсмажила – додала трохи томатної пасти.  Хек почистила, промила і нарізала на шматки. Виклала їх на овочеву подушку, все посолила, поперчила, додала трохи спецій для риби. Згори на рибу виклала ще трохи подрібненої цибулі і кілька гілочок петрушки. Тушкувала рибу на відповідній функції.

На приготування страви я витратила 40 хв, вона вийшла смачною та поживною. У якості гарніру я використала картопляне пюре. А що з риби готуєте ви?

Готувала Вікторія Жуйко, спеціально для «Про Заходу»

Про Захід