Районні ради просять владу чітко визначити їхні повноваження

Опубліковано:

Що робити районним радам і звідки брати кошти для виконання своїх повноважень? Це питання зараз турбує всіх районних депутатів, оскільки вони опинилися у підвішеному стані і самі до кінця не знають власні повноваження.

Тому 16 квітня депутати Ужгородської районної ради ухвалили звернення до Верховної Ради України та Кабінету міністрів України з проханням внести зміни до Закону  України «Про місцеве самоврядування в Україні», передбачивши чіткий перелік повноважень районних рад у сферах освіти, охорони здоров’я, соціального захисту та інших, а також до Бюджетного кодексу, щоб забезпечити фінансування для виконання цих повноважень.

Як повідомив керівник фракції «Європейська Солідарність» в Ужгородській районній раді Василь Ільницький, необхідність звернення викликана цілим рядом проблем, які виникли в роботі ради.

«Практично упродовж усієї нинішньої каденції основними питаннями, які розглядають депутати на сесійних засіданнях, є передача об’єктів, які є на балансі райради, територіальним громадам. І якщо з передачею закладів первинної медицини, культури та освіти проблем практично не виникає, то, наприклад, територіальні центри соціального обслуговування, які доглядають за пенсіонерами, людьми з інвалідністю та особами, що потребують соціальної опіки, брати на свій баланс і утримувати їх громади не надто зацікавлені, – пояснює пан Василь. – Виникає проблема з колишніми районними лікарнями, особливо якщо вони не отримали статусу опорних. Фінансувати їхню діяльність мають громади, на території яких заклади розміщені, але не кожній громаді це під силу, а закривати їх у жодному разі не можна, адже людям потрібно десь лікуватися.

Окреме питання – Ужгородська районна лікарня. Це потужний сучасний добре обладнаний з високопрофесійним колективом медичний заклад, у розвиток якого останніми роками районна рада вкладала багато коштів. Сьогодні її утримання не під силу навіть таким багатим територіальним громадам, як, наприклад, Холмківська. Та й обслуговувати вона може далеко не одну громаду. Лікарню не проти б «забрати» Ужгород, але, боюся, в такому випадку через три-чотири роки її може не стати взагалі. На мою думку, місту цікавіший не стільки сам медзаклад, скільки земельна ділянка, яка зараз належать лікарні».

За словами Василя Ільницького, схожі проблеми виникають із утриманням закладів культури, оскільки тергромади із задоволенням беруть на баланс будівлі, але не завжди погоджуються фінансувати діяльність колективів. Ще одна важлива проблема – транспортні перевезення. Так, наразі незрозуміло, хто має надавати дозволи на автобусне перевезення в межах укрупненого району, наприклад, за маршрутом Ужгород-Ужок.

«Існування районних рад у нинішньому вигляді, яке зводиться до наявності депутатів, утримання голови, заступника та кількох десятків чиновників, які не знають, чим їм тепер займатися – є  нонсенсом. На мою думку, вирішити дилему районних рад можна двома способами. Перший – радикальний: повна ліквідація районних рад та передача «залишків» повноважень територіальним громадам. Однак ліквідувати райради – не таке просте завдання. Воно потребує ухвалення парламентом змін до Конституції України. Крім того, на думку правників, ухвалення такого рішення посягає на права виборців, які легітимно обирали ці ради.

Другий, більш раціональний, варіант – визначення парламентом переліку повноважень районних рад, чітко прописаний їхній функціонал, переформатування штатів рад під виконання нових повноважень, та фінансування цих повноважень. Найголовніше у цій ситуації – це гарантування державою повноцінного функціонування усіх сфер життєдіяльності району задля комфортного життя його населення», – підсумовує Василь Ільницький.   

У зверненні депутати пропонують визначити джерела  наповнення загального  фонду районних бюджетів стабільними доходами, доповнивши новими складовими. А саме: певний відсоток податку на доходи  фізичних осіб, плати за землю, єдиного податку, акцизного податку з підакцизних товарів, туристичного збору та певний відсоток від перевиконання загального обсягу митних платежів, що сплачується на відповідній території.

Пресслужба Закарпатської ТО «Європейська Солідарність»

Про Захід