Пільговий проїзд в ужгородських «маршрутках»: чи можуть його знову відмінити у грудні?

Опубліковано:

У кінці листопада у всіх маршрутних таксі Ужгорода несподівано з’явилося оголошення: «У зв’язку з відсутністю фінансування міською радою Програми пільгових перевезень пасажирів на 2021 рік, із 25.11.2021 перевезення всіх категорій пільговиків та учнів буде здійснюватися виключно за плату». Водії маршруток не жартували – справді відмовилися перевозити пенсіонерів, учнів ужгородських шкіл та представників інших категорій пільговиків безкоштовно (уточнимо, що стосувалося це виключно маршрутних таксі приватних перевізників, тоді як комунальний транспорт – сині автобуси – «Електрони» – перевозили пасажирів, як і раніше). Пільговики на прохання водіїв заплатити реагували по-різному: хтось мовчки діставав гаманець, хтось – скандалив. Звернення до міської влади почали надходити всіма можливими способами, тож через кілька днів було офіційно повідомлено, що проблему залагодили, перевізникам виділили додаткові кошти і пільговий проїзд відновлюється. Та чи вирішена цим суть проблеми і чи варто очікувати повторення ситуації у грудні – дізнавався «Про Захід».

«Так, у грудні цілком можливе повторення ситуації, бо проблема наразі не цілком вирішена», – одразу попереджає представник одного з приватних перевізників, директор АТ «Ужгородське АТП 12107» Володимир Козун. За його словами, у ситуації, що склалася, винні міські депутати, котрі ще в минулому році під час затвердження фінансування Програми пільгових перевезень на 2021 рік просто на сесії, з голосу одного депутата, скоротили розмір фінансування наполовину: із запланованих 32-ох мільйонів – до 16-ти мільйонів гривень. «Ці 16 мільйонів поділили на 12 місяців, та й ті в повному обсязі не виплачували. Трохи більше мільйона гривень відшкодувань на місяць – це означає, що ми половину місяця возимо пільговиків за компенсацію, а решту часу – собі у збиток. Перевізники не раз і не два зверталися з цією проблемою до міської ради, але там не реагували. У жовтні нам виплатили повну суму, але в листопаді, коли компенсації вистачило лише на 9 днів, нам урвався терпець», – розповідає Володимир Козун.

За його словами, ситуація, яка вимальовується на наступний рік, є ще гіршою, бо, за відомостями приватних перевізників, міська рада хоче закласти у Програму пільгових перевезень лише 9 мільйонів гривень (нагадаємо, на цей рік виділили 16 мільйонів, заплановано ж було виділити 32 мільйони гривень). На таку перспективу накладається ще й збитковий тариф на перевезення, адже за розрахунками перевізників вартість проїзду в Ужгороді має складати 12 грн.

«Станом на тепер коштів на грудень нам не виділили, але є обіцянки зробити це протягом місяця. Як у міськраді собі уявляють нашу подальшу роботу – ми не розуміємо. І не розуміємо, як нам працювати далі. Тому не виключено, що нам доведеться і в подальшому відмовлятися від перевезення пільгових категорій громадян безкоштовно», – зауважує Володимир Козун.

Ми запитали пана Козуна, чи бачив він коментарі у соцмережах із цього приводу, зокрема найпопулярніший, мовляв, «якщо вам так невигідно працювати, йдіть з маршрутів і дайте роботу іншим перевізникам». Директор АТП 12107 відповів, що такі коментарі пишуть люди, котрі зовсім не розбираються у ситуації на ринку перевезень.

«Ситуація на цьому ринку дуже складна – і не лише в Ужгороді, а і по всій Україні. Міста декларують наміри поступово витіснити приватних перевізників комунальним транспортом, а це означає, що для нових перевізників нема гарантій на тривалу роботу, нема інвестиційних гарантій. В Ужгороді теж декларується поступова відмова від послуг приватних перевізників. Тобто нема довгострокових гарантій на роботу, але є збитковий тариф і постійні непорозуміння з міською владою – і хто з інвесторів прийде на такі умови? От візьміть той же 158-ий маршрут. Він уже два роки не обслуговується, бо не можуть знайти на конкурсі на нього перевізника. Тобто розірвати договори з нами можуть, але хто прийде замість нас на цей ринок?», – каже Володимир Козун.

Поставити крапку у багаторічних суперечках між перевізниками, депутатами та виконавчою владою може лише одне – запровадження електронного квитка, вважають в Ужгородській міській раді. Заступник міського голови Василь Пинзеник каже, що ситуація, яка склалася наразі, має кілька причин.

«Перша є суто бюрократичною: через те, що засідання сесії у кінці листопада перенесли, депутати не встигли виділити перевізникам додаткові кошти. Вони обурилися і заявили, що не возитимуть пільговиків. Зараз ситуація частково вирішилася, на бюджетній комісії було вирішено довиділити кошти, хоча цих грошей недостатньо, їх вистачить перевізникам лише до середини грудня. Наразі ми вишуковуємо інші можливості, аби компенсувати перевезення пільгових категорій містян, щоб ситуація у грудні не повторилася», – пояснює Василь Пинзеник.  

Але, за його словами, проблема насправді глибша і полягає у спірній методиці обліку пільгових перевезень. Моніторинги, які проводить міський департамент соціальної політики, не відображають точної кількості пасажирів із пільгових категорій, котрі користуються громадським транспортом. Тому визначається середня кількість пасажирів, за проїзд яких міська рада і компенсовує перевізникам кошти. «Звісно, ця цифра не остаточна – у зв’язку з цим виникають постійні дискусії між депутатським корпусом, радою і перевізниками стосовно того, якою ж має бути сума компенсації, скількох пільговиків транспорт перевозить насправді, – розповідає Василь Пинзеник. –Як ми бачимо вирішення цієї проблеми? Вже 7 грудня ми плануємо офіційно оголосити про старт кампанії зі впровадження в місті електронного квитка. Уже зараз в тестовому режимі відбувається реєстрація громадян пільгових категорій у департаменті соціальної політики. Після офіційного старту ми відкриємо реєстрацію всіх громадян міста Ужгорода, які мають право на пільговий проїзд. Усі, хто хоче (і має право) їздити у громадському транспорті Ужгорода безкоштовно, муситимуть прийти, заповнити анкету, сфотографуватися – і через деякий час їм видадуть пільгові картки. Коли зареєструємо всіх пільговиків і учнів шкіл (очікуємо, що це займе близько пів року), ми проведемо тендер на оператора автоматизованої системи оплати проїзду. Така система буде обладнана у всіх автобусах і маршрутках міста. Коли пільговик буде заходити до автобуса, він буде валідуватися з допомогою виданої картки – таким чином ми будемо мати точну кількість перевезених пасажирів пільгових категорій і точно знатимемо, скільки маємо за них компенсувати перевізникам».

В Ужгородській міській раді очікують, що система електронного обліку пасажирів пільгових категорій запрацює вже в другій половині 2022 року. За цей час департаменту соціальної політики треба буде провести дуже велику роботу, зібравши дані понад 26 тисяч пенсіонерів та громадян інших пільгових категорій, а також більше 16 тисяч учнів міських шкіл. Разом із цим у міській раді вже анонсують черговий перегляд тарифів на перевезення пасажирів. Очікується, що вартість проїзду переглянуть вже у січні-лютому 2022 року. Скоріше за все, вона становитиме 10 гривень.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»

Про Захід