Пару слів про свіжозатверджені туристичне гасло та логотип Ужгорода

Опубліковано:

Сьогодні, 1 липня, на черговому засіданні сесії Ужгородської міськради затвердили туристичне гасло та логотип (графічне зображення) Ужгорода, в основі яких візуалізація сакурової теми «Ужгород розквітає», повідомила пресслужба міськради.

Наприкінці березня на пропозицію міської влади щодо розробки туристичного логотипу, окрім місцевих дизайнерів, відгукнулися розробники з різних міст України та з-за кордону. Із 12 надісланих пропозицій конкурсна комісія міської ради відібрала 5 фіналістів, їхні пропозиції винесли на загальне обговорення.

Виконавчим органам, комунальним підприємствам, суб’єктам підприємницької діяльності, виробникам туристичної продукції при проведенні культурно-масових та спортивних заходів рішенням рекомендовано використовувати туристичне гасло та логотип (графічне зображення) Ужгорода.

Також розроблено Брендбук міста Ужгород, який містить основні правила використання туристичного логотипу (графічного зображення), адаптивність логотипу, макети зовнішнього застосування, корпоративної айдентики, сувенірної продукції. Це все – офіційний погляд.

А от як сприйняли і що думають з цього приводу самі ужгородці?… Знайомтесь…

Олександр Маріаш, підприємець, власник Джаст ін тайму, так у соцмережах прокоментував цю подію: 

Колись давно я пообіцяв собі припинити писати критичні та сатиричні пости щодо очільника нашого міста та й міської управи загалом. Керувати містом над Ужем – й так доволі стресова річ, то чому ще мені їм заважати? Але сьогодні на черговому засіданні сесії міськради затвердили туристичне гасло та логотип Ужгорода.

Близько години знадобилось мені, щоб пройти всі стадії: заперечення, злість, торг, депресія, прийняття. Аби ви не думали, що я – звичайнісінький міський божевільний, то я швиденько зібрав думки фахівців, чию думку я поважаю та в естетичному смаку не сумніваюсь. Подаю їх анонімно нижче.

“Ну шо сказати… “,

“Привіт! Тут навіть нічого коментувати. Жахливий несмак родом з 90-их. Особливо шрифт – нечитабельний, застарілий і нецілісний. Сам знак більше схожий на якийсь благодійний фонд, або логотип зі стоку, який спробували якось приклеїти до айдентики міста. Нема ні історичної складової, ні згадки про багатонаціональність чи родзинки міста. Його, швидше всього “на колінці” накидали за 10 хвилин. Тут не видно якогось розбору теми, проведеного глибокого дослідження. Така собі найпримітивніша перша асоціація.”

“Це ппц, якщо коротко))”

“Повна дурня. Стара та буква У була краща.”

“Якщо чисто технічно описати роботу: беремо шрифти, ліпимо туди декор та фарбуємо у рожеве. Сакура ж бо. Ну й мокапів та шаблончиків безкоштовних побільше.”

“Привіт) ой це слооожно…Што хотєл сказать автар? Абсолютно плоско, нецікаво, шаблонно чи що..не про Ужгород.. Хоча у брендбуці воно на деяких макетах навіть ще норм виглядає.. Сакура + усмішка – це ж так геніально))”

“Если убрать эмоции и писать по делу, то- он напоминает лого женской клиники – не ужгородцу не скажет о городе ровным счетом ничего, а ужгородцам просто очень коряво намекнёт на сакуры- устаревший стиль графического элемента- при печати и нанесении на разные поверхности скорее всего потеряется градиент и будет ещё «прекрасней». Тоска короч”

А що скажу я? Коротко – це рівень брендування одноразового чемпіонату з художньої гімнастики, приміром (не маю за мету когось із гімнастів образити). Але аж ніяк не рівень логотипу Ужгорода, він заслуговує на значно краще.

Почнемо з того, що конкурс – це не інструмент для повноцінної роботи над впізнаваним та ефективним брендуванням міста. Має бути написане чітке та продумане технічне завдання.

По-друге, тут працює класична маніпулятивна схема – ми оголосили конкурс для всіх охочих, і якщо ви не подали власну пропозицію – то й говорити та критикувати не маєте права (якщо хтось з’явиться із подібним у коментарях – сміливо може крокувати у напрямку Конюхіва).

По-третє, я вже досить давно не маю стосунку до графічного дизайну, зате можу на шматки порвати промо-ролик цієї концепції: починаючи від того, що навряд чи взятий дозвіл у Mikhail Mikita на використання його тайм-лапсів 2013 року (що прямо суперечить правилам проведення конкурсу в контексті дотримання авторських прав); закінчуючи структурою та драматургією ролику, який починається кадрами не місцевої флори, на тлі якої з’являється повідомлення про те, що Ужгород – місто за Карпатами (дякую, кеп). Ну для автора з Івано-Франківщини Ужгород – це дійсно якесь там місто за Карпатами, я не сперечатимусь. Це відчувається. Та ще й під звуки одного із найбільш традиційних та споконвічних музичних інструментів міста над Ужем – варгана (ну чомууу?).

По-четверте, “розквітає” – це хіба гасло? Це слово, яке стосуєтьcя Ужгорода лиш протягом тижня-двох раз у році (й то не факт). Сьогодні, наприклад, Ужгород ПЛАВАЄ. І це теж частина бренду міста, адже його формує не тільки логотип, але й запах, тактильні відчуття та текстури поверхонь, кольори, температура, інфраструктура, чистота, логістика тощо.

По-п’яте. Зважаючи на проблеми із доглядом за зеленню в місті, затвердити гасло “розквітає” – верх цинізму.

По-шосте, це не бренд-бук, а курсова робота першокурсника географічного факультету та непоганий логобук. Та й усі візуалізації не мають нічого спільного із реально існуючими рекламоносіями в Ужгороді.

Сьоме. UzhGorod? Можу порадити курси англійської мови.

Восьме. Де ми зможемо його побачити в роботі? Я зможу зайти у той же “Кобзар” та купити там сувенірну листівку із цим логотипом? Навряд. Як і більшість брошур та видань, що опиняються у шухляді задля премій.

Дев’яте. Creativ Studio Propeller навіть не ґуґлиться. А є ж купа фахівців з колосальним портфоліо та успішними кейсами, ба навіть ужгородські маркетологи та дизайнери, що значно краще володіють інсайтами, могли б у рамках умовного челенжу об’єднатись та зробити щось достойне для рідного міста.

Десяте. Якщо мовчати про подібні речі, то вони нас й далі оточуватимуть.

Підсумую. Для того, аби ми отримали бренд міста, який буде впізнаваний, ефективний та відповідати духу міста, слід ґрунтовніше над цим попрацювати та поставити чітку задачу на основі бодай якихось досліджень туристичних потоків, потенційної та наявної ЦА, інсайтів людей, що сюди приїздять тощо. Зараз же це можна описати моєю улюбленою абревіатурою – ІБД. Імітация Бурной Дєятєльності.

Його підтримує й Роберт Довганич:

Якщо не брати до уваги вторинність самого логотипу, який буквально є міксом гротескних шрифтів (по типу Canno та Orborn), а сам підпис є нічим іншим як 29-доларовим Arista Pro Alternative, то ідея, як мінімум, обгрунтована дизайн-процесом майже ніяк. На сайті міськради не показаний повний концепт.

Та на Behance Владислава Михайліва, за яким заявлений графічний дизайн і шрифт, можна чітко побачити, наскільки з повітря взята ідея. Просто почитайте.

Якщо чисто технічно описати роботу: беремо шрифти, ліпимо туди декор та фарбуємо у рожеве. Сакура ж бо. Ну й мокапів та шаблончиків безкоштовних побільше. Цікавим фактом є те, що Creativ Studio Propeller є ноунеймом, що навіть не гуглиться, а промоційний ролик зроблений чи не на телефоні.

Сам дизайнер Владислав настільки талановитий, що на ізі виграє брендбучні конкурси міст України (Ніжин, Моршин, Волинь). Що тут можна сказати. Та нічого. Правда було б добре побачити усі 12 надісланих пропозицій)

Тетяна Смріга:

О, виявляється, і ужгородська міська влада знає про мене більше, ніж я сама! Життя стає все дивовижнішим і дивовижнішим, відкриття за відкриттям!

Ви ж чули, що сьогодні затвердили туристичний логотип міста? Я теж, а ще тільки після цього завдяки @Олександр Маріаш дізналася, що я була у складі конкурсної комісії! Цікава практика, причому зустрічається не вперше.

Якщо комусь треба пряміше — ні, я там не була, стосунку до цього всього не маю.

А, і ось моя думка про логотип. Ви всі питаєте: “Що це за х@ня?! Який це має стосунок до Ужгорода?! А де борщовик?!”. Хоча, якщо придивитися, то цілком зрозуміло, що це і є стилізоване зображення квітки борщівника. Ну не сакури ж.

Придивіться уважніше і порівняйте структуру квітки сакури і квітки борщівника, одразу все стане ясно.

Тому, на мою думку, цей логотип завдання виконує – дух міста переданий, головний візуальний символ відображений, унікальність та ідентифікація міста присутні. Концепцію підправити, і все ок.

Про Захід