«Наша Файта» в кіно: чи на часі мультфільми під час війни? (Фото)

Опубліковано:

Закарпаття – край маленький, але гумористичний контент креативної студії «Наша Файта» давно переріс межі краю. Якщо ви теж протягом останніх 11 років слідкували за пригодами Сєрого і кота Мікі, то вас порадує новина про те, що в 2027-му мультфільм «Наша Файта» має вийти на великі екрани – з новим сюжетом, новими героями та якісною анімацією. Хоча радує така перспектива не всіх – це показав невеличкий скандал, який розгорівся у соцмережах після новини про те, що Держкіно призначило на створення повнометражного анімаційного фільму «Наша Файта» фінансування в розмірі 30 мільйонів гривень.

Як це часто буває, Інтернет-спільнота розділилася на тих, хто вважає державне фінансування на такого роду проєкти максимально недоречним під час війни й на тих, хто переконаний, що навіть в такий час культура та україномовний контент повинні підтримуватися державою.

«В країні війна, а їм мультики знімати((( вони взагалі адекватні там чи ні???», «30 000 000 грн на мультик. Це 454 шт дронів Dji Mavic3 pro або 1500 шт FPV дронів», «Це горить?! Ми по копійках збираємо допомогу, а тут отак просто, на мультик», – висловлювали обурення в соцмережах деякі користувачі. Інші ж відповідали: «Популяризувати і говорити про Україну можна і треба в різний спосіб. Кіно та мультики – це теж канал комунікації, інколи більш зрозумілий, ніж багато патріотичних дописів і гасел», «А я за хлопців рада, що виграли конкурс, і бажаю успіху».

Авторів мультфільму «Наша Файта» ця ситуація неабияк спантеличила, адже вони працювали над сценарієм протягом останніх трьох років і не очікували, що їхнє бажання створити якісний український контент, популяризувати Закарпаття буде в якийсь момент сприйняте так негативно. Учасник команди сценаристів Михайло Карпенко розповідає: «Нас багато друзів і знайомих розпитують, навіть на вулиці зупиняють, питають про цю ситуацію. А я неконфліктна людина, не люблю сваритися, більше того – ця ситуація вибиває мене з усіх творчих і життєвих процесів. Тому мені важливо для тих людей, хто готовий слухати, донести нашу позицію. А вона полягає в тому, що ми також переконані, що найважливіше зараз – це підтримувати наше військо. Я розумію переживання людей щодо ситуації на фронті, я знаю, як важко йдуть волонтерські збори, бо теж займаюся ними.

Але тут ситуація інша. Мультфільм «Наша Файта» не забирає фінансування від армії. Якщо ми відмовимося зараз від цього фінансування, воно однаково не піде на закупівлю дронів – ці гроші просто віддадуть іншому фільму чи мультфільму. До того ж важливо додати, що фінансування від Держкіно є позикою, яку ми маємо повернути після прокату. Тобто ми не забираємо гроші з бюджету, ми їх позичаємо для того, аби мати можливість створити якісний україномовний продукт».

Створенням анімаційного фільму «Наша файта» займається студія «Animagrad», відома успішним мультфільмом «Мавка. Лісова пісня». На створення «Мавки» свого часу теж бралася позика від Держкіно, адже анімація – дуже затратний вид кіномистецтва. Невідомо, чи вдалося би створити «Мавку» без підтримки держави, однак вже можна сказати, що цей мультфільм став найуспішнішим кінопроєктом в Україні, лише в прокаті зібравши 20 мільйонів доларів. Тобто держава допомогла створити успішний україномовний продукт, підтримавши вітчизняне виробництво й повернувши зрештою ті кошти, які виділила. Якби цього не сталося, українські діти й далі дивилися би не українські, а російські мультики.

Автори «Нашої файти», звісно, теж сподіваються повторити, а можливо, й перевершити успіх «Мавки». «Animagrad», який є частиною потужної компанії «FILM.UA Production», дуже вболіває за цей мультфільм, який стане чимось новим для українського кіно. Це буде анімаційний фільм для глядача віком 12+ – кумедний, але разом із тим глибоко філософський, із вічними темами життя і смерті, пошуком свого призначення. Крім того, для студії «Наша Файта», сценаристів проєкту Михайла Карпенка, Павла Мандзича та Івана Боня є дуже важливим популяризувати Закарпаття. По-суті, цей мультфільм стане першим таким масштабним проєктом, в якому майже всі герої будуть закарпатцями, звучатиме закарпатський діалект, будуть розкриті особливості регіону.

«Закарпаття треба пізнавати через закарпатців, – кажуть хлопці. – Тож ми у мультфільмі показуємо наш край не через географію, а через людей. Нам хотілося зробити Закарпаття відомим, примусити всю Україну та весь світ знати про нас, розуміти нас. Це такий наш спосіб зізнатися в любові до нашого краю. І ми вважаємо це патріотичним і важливим кроком».

Команда «Нашої файти»: Іван Бонь, Павло Мандзич, Ервін Німець, Михайло Карпенко

Звісно, озвучити закарпатців можуть лише закарпатці. Тому автори ідеї та сценарію будуть озвучувати і героїв. Зокрема Михайло Карпенко озвучує рома, який є працівником небесної канцелярії, а Павло Мандзич буде голосом кота Мікі. Музика в мультику теж буде закарпатською, зокрема глядачі зможуть почути композиції гуртів «Hudaki Village Band» та «Незабудка» (Петра Чорта). Креативним продюсером проєкту є також відомий закарпатець, режисер Антоніо Лукіч («Мої думки тихі», «Люксембург, Люксембург»). Загалом мультфільм буде історією про звичайного хлопця Сергія, котрий живе, марнуючи своє життя. Він випадково помирає й на небесах дізнається, що може повернутися до життя, якщо знайде людину, яку не бачив 33 роки. В допомогу Сергієві дають кота, який є його повною протилежністю. Разом вони потрапляють у різні пригоди і зрештою опиняються на лінії фронту, в підрозділі чопських піратів. «В цьому мультфільмі буде дружба і зрада, одинокість і підтримка. Буде усвідомлення того, що життя мусить мати якийсь сенс, бо воно коротке і важливо не залишатися в ньому одному».

Аби отримати позику від Держкіно, мультфільм пройшов тривалий і жорсткий відбір зі загалом близько 300 проєктів. Ідею «Нашої файти» визнали кращою (чим уже варто пишатися) й надали найбільше фінансування. Хоча майже такі ж суми отримали на виробництво ще 48 проєктів, зокрема ігровий фільм «Лютий привіт», історична драма «Будинок з химерами», історична драма «Чому я вбив Бандеру» та інші. Отриманих у позику 30 мільйонів гривень студії «Animagrad» вистачить, аби почати виробництво (власне, воно вже триває), однак загалом цих коштів не досить, тож виробникам доведеться також залучати кошти приватних інвесторів. Якщо все йтиме за планом, вже навесні 2027 року ми зможемо побачити пригоди Сергія та кота Мікі в кінотеатрах. І будемо сподіватися, що воєнні дії на той час відбуватимуться вже не на нашій землі, а лише на екрані кінотеатрів.

«Насправді попри цей скандал із виділенням нам коштів на мультфільм, нас багато хто підтримує: і люди, котрі роками дивляться наш контент, і волонтери, і військові, – кажуть хлопці з «Нашої Файти». – Так, на фронті зараз важко, але ми сьогодні боремося в тому числі й за нашу культуру. Тож ми віримо, що робимо все правильно, що в нас вийде створити продукт, за який не буде соромно, що нам вдасться зробити його популярним і повернути державі кошти, які нам зараз виділили».

Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»

Про Захід