У першому півріччі цього року ГУ ДПС у Закарпатській області видано 3678 ліцензій на право оптової/роздрібної торгівлі підакцизними товарами та зберігання пального. Найбільша кількість – 2208 ліцензій – на право торгівлі алкоголем, з яких 2200 – на право оптової торгівлі та 8 – на право роздрібної торгівлі. На право роздрібної торгівлі тютюном та рідинам, що використовуються в електронних сигаретах, видано 1276 ліцензій. Ще 194 ліцензії видано на пальне, з яких 7 – на право оптової торгівлі, 8 – на право роздрібної торгівлі, 179 – на право зберігання пального.
Водночас від початку цього року припинено дію 612 ліцензій. У 231 випадку це відбувалося за заявою ліцензіата про припинення дії ліцензії, а у 144 випадках – за несплату чергового платежу за ліцензію.
Окрім того, підставою для припинення дії ліцензії, серед іншого є факт відсутності ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності, що зазначені в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального та/або Єдиному реєстрі ліцензіатів. З такої підстави у першому півріччі 2025 року припинено дію 39 ліцензій.
За порушення вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», суб’єкти господарювання притягаються до відповідальності згідно із частиною 2 статті 73 вказаного Закону.
Для обрахунку штрафних санкцій, передбачених цією статтею, використовується розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом на 1 січня звітного (податкового) року, в якому виявлено порушення. У 2025 році це 8 тис. гривень.
До суб’єктів господарювання застосовуються такі штрафні санкції:
– за роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без наявності відповідної ліцензії (крім випадків, передбачених цим Законом) – 200 відсотків вартості реалізованих товарів (продукції), але не менше 3 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року. У 2025 році ця сума складає 24 тисячі гривень;
– зберігання, транспортування, реалізація алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без паперових марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими паперовими марками акцизного податку – 200 відсотків вартості таких товарів, але не менше 3 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року. У 2025 році ця сума складає 24 тисячі гривень.
ДПС у Закарпатській області