«Діалог влади з бізнесом»: говорили про митне та прикордонне регулювання для суб’єктів ЗЕД
У Волинській ОВА відбулась чергова онлайн-зустріч у межах ініціативи «Діалог влади з бізнесом». Цього разу говорили про митне та прикордонне регулювання діяльності суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності Волині. Модерував зустріч Андрій Ткачук, заступник директора обласного департаменту економіки, інвестиційної діяльності та регіональної політики.
Зокрема, йшлось про статус авторизованого економічного оператора (АЕО) – поняття, що вже стало звичним для європейських країн і поступово набирає ваги в Україні.
Заступник начальника управління забезпечення митного контролю та оформлення Волинської митниці Ігор Ляшук поінформував про законодавчі зміни в митній сфері. Так, 82% митного законодавства вже гармонізовано з європейським. Впроваджується інститут авторизації, який дозволяє підприємствам отримати спрощення в оформленні вантажів. Відтак, 13 підприємств області вже скористались цими можливостями, а за перше півріччя 2025 року кількість митних оформлень зросла на 21% – у порівнянні з повним попереднім роком.
Представники ПрАТ «СКФ Україна» поділились досвідом користування митної авторизації. За словами Вікторії Фокіної, процедура хоч і ресурсозатратна, проте цілком виправдана: «Ми на підставі обох авторизацій (АЕО-С та АЕО-Б) користуємось звільненням від гарантій, накладанням пломб спеціального типу і випуском за місцем знаходження. Переваги бачимо абсолютно – це оптимізація планувань, логістики, потоків, економія часу та грошей. Завдяки проєкту ми покращили і свої внутрішні роботи».
Сергій Шлапа, керівник логістики «СКФ Україна», наголосив, що логістичні компанії також виграють, працюючи з АЕО, адже зменшуються простої.
Представники «Модерн-Експо» та «Бренвель» також підтвердили ефективність митної авторизації. Завдяки статусу Уповноваженого економічного оператора (АЕО) транспорт не затримується на митниці, адже спеціальні пломби ставлять безпосередньо на підприємстві, що дозволяє точно планувати логістику та виконувати контракти без зривів. Водночас компанії усвідомлюють і зростання відповідальності: щокварталу проходять перевірки дотримання умов авторизації та мають інформувати про всі зміни у діяльності. Це формує культуру відповідального бізнесу.
Крім того, про особливості перетинання державного кордону в пунктах пропуску водіями та транспортними засобами суб’єктів ЗЕД, заходи прикордонного контролю та черговість проїзду до пункту пропуску, учасників зустрічі «Діалог влади з бізнесом» інформували представники 6 прикордонного загону ДПСУ.