Як придушування власних емоцій впливає на людський організм та чому не можна тримати гнів в собі?
Приховування емоцій: “за” та “проти”
Надмірний прояв емоцій часто зазнає критики з боку оточуючих. Через це багато людей починають тримати все в собі та придушувати прояв власних почуттів. Для суспільства така поведінка є більш прийнятною, проте для самої людини — шкідливою. Вчені в один голос твердять: приховувати власні емоції шкідливо.
Чому люди приймають рішення приховувати свої емоції?
Причин для цього є безліч. Наприклад, ігромани, які захоплюються азартними розвагами та грають в ігри з виводом грошей на картку, приховують свої емоції, щоб їх не “розкусили”. Вони хвилюються, що рідні та близькі не зрозуміють їхнього хобі, тому всі виграші та поразки переживають наодинці. До інших поширених причин відносять:
- Страх виглядати в очах оточуючих слабким та безпорадним. Особливо це стосується негативних емоцій, коли людина боїться показати комусь свій страх, хвилювання тощо. Вона не робить цього, щоб її не критикували.
- Побоювання нашкодити стосункам з партнером та зробити їх ще складнішими. Наприклад, дружина не хоче засмучувати чоловіка та провокувати конфлікт, тому вона тримає все в собі все. Така поведінка руйнує стосунки навіть більше, ніж мовчання.
- Страх бути використаним, особливо якщо в минулому людина вже мала такий досвід. Якщо раніше нею маніпулювали та користувались її добротою, то в майбутньому вона буде боятися показувати свої емоції, щоб вдруге не переживати цього.
Дуже часто люди приховують власні почуття через неправильне виховання та цькування з боку батьків. Наприклад, якщо в дитинстві батьки постійно переконували дитину, що її думка нічого не варта, то в дорослому житті вона буде боятись її висловлювати.
Який вплив приховування емоцій має на людський організм?
Строгий самоконтроль та постійне стримування своїх почуттів має негативний вплив як на фізичне, так і на психічне здоров’я людини. Він проявляється в наступному:
- Втрачається здатність спілкуватися з оточуючими та повноцінно підтримувати діалог. Надмірне придушення емоцій призводить до того, що людина починає втрачати старих друзів і не може завести нових.
- Змушує рідних та близьких думати, що їм не довіряють. Наприклад, якщо друзі помічають, що з вами щось не так, і намагаються вам допомогти, а ви не відкриваєтесь їм, а постійно повторюєте, що все добре і ви в нормі, така поведінка почне їх відштовхувати. Вони почнуть думати, що ви їм не довіряєте. А це в свою чергу призведе до псування стосунків з ними.
- Накопичуючи гнів, людина починає зриватися на ні в чому не винних людях. Така ситуація виникає, коли людина не проявляє свого гніву та роздратування, а приховує його та накопичує. В результаті вона таки дає волю емоціям, від яких страждають зовсім не ті люди, які її розлютили.
Придушування власних почуттів може бути причиною ранньої смерті. Воно посилює стрес та затягує людину у депресію, наслідками якої можуть бути цукровий діабет, гіпертонія та інші проблеми з серцем.