22 грудня під час зустрічі керівництва Закарпатської ОВА з представниками місцевого бізнесу було оголошено про старт програми «Energy Help». Схожі програми компенсації вартості генераторів та альтернативних джерел генерації енергії діють вже в багатьох містах України, причому скористатися ними може не лише бізнес, а й ОСББ чи житлово-будівельні контори. На Закарпатті поки отримати компенсацію за придбаний генератор чи його альтернативу можуть лише підприємці. Заявки на це можна подавати з 1 січня 2023 року. Хто вже скористався такою можливістю – розпитував «Про Захід».
Генератори у нинішніх умовах енергетичної кризи вже, здається, стали невід’ємною картиною наших вулиць. У соцмережах навіть жартують про те, що вулицю Корзо в Ужгороді пора перейменовувати на Генераторну, хоча такою нині є чи не кожна жвава торговельна вулиця міста. У центрі Мукачева, Берегова, Тячева – така ж ситуація. Аби бізнес виживав, потрібен генератор.
Скільки всього пристроїв для генерації енергії було придбано з жовтня минулого року, коли почалися перші відключення електроенергії, підрахувати, мабуть, неможливо. Ажіотаж був величезний, тож продавці цього товару обережно називають цифру більше 10 000 генераторів різних видів (йдеться про бізнес і використання у приватних забудовах на Закарпатті). Відповідно право на компенсацію вартості генератора мають, які мінімум, кілька тисяч місцевих підприємців. Однак минуло вже більше двох тижнів від офіційного старту програми «Energy Help», а заявки на участь у ній подали лише 66 підприємців – в основному з Ужгорода, Мукачева, Тячева. Чому так – ми запитали в одного з цих 66-ти учасників програми, ужгородського підприємця Ярослава Шафаря.
Для роботи свого бізнесу в період енергетичної кризи пан Ярослав придбав кілька генераторів, однак компенсацію може отримати лише за один – такою є умова участі в програмі. Звісно, навіть компенсація за один зайвою не буде, тож підприємець, почувши про таку можливість на зустрічі влади з представниками бізнесу, вирішив спробувати. «На порталі «Допомога Закарпаття» є реєстраційна форма, яку потрібно заповнити, – розповідає Ярослав Шафарь. – Але вона, я би сказав, надто складна. Основною перепоною для багатьох підприємців буде заповнення графи «Копії платіжних документів (первинні документи, які підтверджують факт придбання альтернативного джерела енергозабезпечення)» та «Копії документів із зазначенням технічних характеристик та серійного номера альтернативного джерела енергозабезпечення (або інше заводське маркування)». Я знаю, як багато хто купляв ці генератори восени. Бувало, що їх перекуповували в дорозі, без жодних документів. Хтось купував на базарах, хтось – із рук. Ніхто тоді не думав про якісь накладні, мало хто їх має взагалі. Та ж історія з документами із зазначенням технічних характеристик та серійного номера. Генератори до України звідки лише не завозили, серійних номерів на багатьох із них просто нема. Третій момент – багато хто з підприємців скаржиться, що під час реєстрації не можуть заповнити у застосунку всі віконечка: застосунок «зависає», прикріплені документи кудись зникають. У моєму випадку теж так було: я все заповнив і відправив, а потім мені передзвонили, що документи не прикріпилися. Також певний недолік є у тому, що після реєстрації немає зворотного зв’язку, тобто підприємцям не приходить сповіщення про те, що документи отримані і заявка буде розглядатися тоді-то. Наприклад, я досі не знаю, коли буде розглядатися моя заявка і коли я можу отримати компенсацію».
У Закарпатській обласній військовій адміністрації діяльність програми «Energy Help» курує заступник голови ОВА Василь Іванчо. Він розповів «Про Заходу», що комісія, яка розглядає заявки представників бізнесу, засідає кожної середи. Загалом лише шістьом заявникам відмовили у наданні компенсації, оскільки вони були немісцевими (а однією з умов є те, що підприємець має бути платником податків у Закарпатській області) чи придбали устаткування до 10 жовтня2022 року. Термін розгляду кількох заявок продовжили, оскільки не вистачало документів або вони були подані некоректно, а 28 заявників уже найближчим часом отримають часткове відшкодування за придбаний генератор або його альтернативу.
Невелику кількість зареєстрованих для участі у програмі в Закарпатській ОВА пояснюють тим, що реєстрація стартувала менше трьох тижнів тому, підприємці мають підготуватися до подачі заявок, треба також врахувати вихідні та свята. Для того, аби про можливість відшкодування дізналося більше представників бізнесу не лише з міст, а і з сіл Закарпаття, влада проводить інформаційну кампанію. Адже часткова компенсація може допомогти бізнесу (особливо малому) менш болісно пережити важкий воєнний період. Це стосується не лише тих, хто уже витратився на генератор, а й тих, хто лише планує його придбати. Загалом програма «Energy Help»дозволяє отримати компенсацію за бензинові або дизельні генератори; акумулятори або зарядні станції; акумулятори або зарядні станції з сонячнимипанелями; інші види генерації електроенергії (в ОВА звертають увагу на важливість використання пристроїв «зеленої» енергетики).
«Основне завдання програми – максимально підтримати бізнес, зберегти робочі місця тут, на Закарпатті. До того ж ідеться і про прозору діяльність. Тобто у компанії офіційно виплачують зарплату, відповідно сплачують податки. Ще один важливий фактор: таким чином спонукаємо до легального продажу товарів. Тобто завозять і купляють багато генераторів, але скільки з них офіційно? Саме тому вимоги для отримання компенсації в програмі чіткі: має бути сплата податків та надані документи, що підтверджують купівлю обладнання. Ми стимулюємо бізнеспрацювати відкрито та в межах закону», – прокоментував хід програми Василь Іванчо.
Додамо лише, що стати її учасником може будь-яка юридична особа або фізична особа-підприємець, якає платником податків у Закарпатській області. Умов є кілька: генератор або його альтернатива мають бути придбаними не раніше 10 жовтня 2022 року;компенсацію можна отримати лише один раз і лише за одне джерело енергозабезпечення; компенсація здійснюється у розмірі 30% вартості генератора, але не більше 300 тис грн й не більше суми сплачених ПДФО за 2022 рік або суми єдиного податку (самозайнятими особами). Більш детально про умови програми можна дізнатися, ознайомившись із положенням за цим посиланням.
У Закарпатській ОВА закликають підприємців не боятися перепон, адже подати заявку можна, не виходячи з дому, просто заповнивши анкету на порталі «Допомога Закарпаття». Перелік документів, необхідних для отримання компенсації, потрібен для того, аби уникнути зловживань. Щодо можливих технічних збоїв та проблем, то в комісії готові йти назустріч підприємцям, даючи можливість доопрацювати заявку. Тож, якщо ви придбали генератор або його альтернативу, скористайтеся можливістю отримати часткове відшкодування його вартості. Адже бізнес повинен працювати, незважаючи на війну та енергетичну кризу.
Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»