Едіта Ландовська: «Кожній жінці важливо дбати не лише про зовнішню красу, а і про жіноче здоров’я»

Опубліковано:

Консультація гінеколога важлива частиною жіночого здоров’я, оскільки мета лікаря – діагностика, попередження, а за потреби й лікування можливих захворювань. Вчасне звернення до фахівців може допомогти уникнути ускладнень. Про це та багато іншого сьогодні спілкуємося із фаховою лікаркою-гінекологом Едітою Ландовською.

  • Пані Едіто, якщо говорити про важливість профілактики, розкажіть, коли варто звертатися до лікаря і чи треба це робити навіть тоді, коли, здавалося б, нічого не турбує?

– Так, я вважаю, що до лікарів потрібно звертатися навіть у випадку, якщо нічого не болить. Кожен із нас на сьогоднішній день повинен мати свого сімейного лікаря, укласти з ним договір. Сімейний лікар має можливість надати і консультацію, і певний перелік лабораторних досліджень. Тобто, я би радила всім нам робити раз на рік загальний аналіз крові з формулою, загальний аналіз сечі, вимірювати рівень цукру, холестерину, а також в обов’язковому порядку робити флюорографію органів грудної клітки для виявлення туберкульозу (зараз, на жаль, дуже багато є закритих форм туберкульозу). Як лікар-гінеколог, я наголошую також на необхідності профілактичного гінекологічного огляду. Тому всі молоді жінки, які досягли віку статевої зрілості, всі жінки репродуктивного віку, а також жінки у менопаузі повинні раз на рік приходити на гінекологічний огляд, щоб ми могли оглянути шийку в дзеркалах, взяти мазок на мікрофлору, взяти цитологічні мазки для раннього виявлення різних захворювань, також оглянути груди жінки, бо це також дуже важливо для ранньої діагностики раку молочної залози, і, при необхідності, скерувати до лікарів-онкологів. Треба пам’ятати: все, що вчасно виявляється, – добре лікується.

  • Якщо жінка піклується про своє здоров’я, на який скринінг їй першочергово варто піти?

– Для нас, гінекологів, один із найважливіших методів ранньої діагностики – це цитологічний цервікальний скринінг, тобто перевірка шийки матки із забором цитологічного мазка. Це тест на основі рідинної цитології (вже більш сучасний метод) і визначення вірусу папіломи людини, його онкогенних штамів, що є дуже важливим для ранньої діагностики раку шийки матки. Адже вірус папіломи людини, на жаль, стоїть на першому місці і в 95 % випадків є причиною розвитку раку шийки матки в жінки. 

  • Чимало дівчат і жінок мають певний страх перед лікарями-гінекологами. Як фахівчиня, щоб ви порадили: як подолати цей страх?

– Я думаю, такий страх може дійсно виникати у молодих дівчат, які приходять на огляд вперше і ще не знають, що їх чекає. Будь-який лікар, фаховий акушер-гінеколог, може провести абсолютно безболісно цю процедуру. Огляд не потребує від жінки жодної підготовки, бажано лише за 48 годин до огляду не мати статевих стосунків. Боятися цієї процедури не варто, після огляду багато жінок кажуть мені, що це насправді не боляче і дарма вони переживали. Кожній жінці важливо знайти свого лікаря, якому вона може довіряти. Бо для нас, жінок, часто важливий не професійний, а саме психологічний підхід.

  • Справді, лікар часто мусить бути не лише лікарем, а і психологом для свого пацієнта…

– Це часто буває. Жінки приходять до нас зі своїми внутрішніми проблемами, комплексами. Якщо я знаходжу контакт із пацієнткою, вона стає мені подругою, ми спілкуємося у позаробочий час. Мені це приємно: і як людині, і як лікарю. Тому так важливо кожній жінці мати саме свого лікаря-гінеколога, на підтримку і дружбу якого вона може розраховувати.

  • Важливою складовою жіночого здоров’я є менструальний цикл. Іноді, коли в ньому відбуваються порушення, ми не звертаємо на це належної уваги. Та чи правильно це?

– Звісно, ні. При порушеннях менструального циклу або нерегулярних циклах, звичайно, треба звертатися до фахівця. Це може відбуватися з різних причин, може свідчити про порушення гормонального фону жінки, наявність інфекцій, які передаються статевим шляхом, патологічні утворення тощо. Тому треба прийти на огляд, а лікар, при потребі, направить на аналізи чи ультразвукове дослідження.

  • А коли варто звертатися: вже після першого порушення циклу чи коли спостерігатиметься якась системність?

– Жінка повинна відчувати свій організм. Як правило, якщо зміни недавні, дівчата та жінки не одразу звертаються, та все ж я би радила при затримці менструального циклу більш ніж на 2-3 тижні звернутися до лікаря, оскільки це може бути першими проявами хвороби, яку можна легко відрегулювати рослинними препаратами, вітамінами тощо.

  • Давайте поговоримо про методи діагностики у гінекології.

– Основний метод діагностики у гінекології – це гінекологічний огляд на кріслі за допомогою гінекологічного дзеркала, забір мазка на мікрофлору, забір цитологічного мазка. Я також раджу всім своїм пацієнтам робити кольпоскопію – огляд з допомогою оптичного приладу. Це абсолютно безболісний метод, який дозволяє краще розгледіти слизову епителію шийки матки, вульви, вагіни, таким чином дає можливість виявити різні передракові захворювання. Кольпоскопія може бути проста, оглядова, і розширена (остання проводиться спеціальними розчинами). Також нині багато фахівців, і я в їхньому числі, володіють методами ультразвукової діагностики. Це дуже зручно, коли в одному кабінеті можна пройти і гінекологічний огляд, і ультразвукове дослідження.

  • Щойно ми вже згадували про вірус папіломи людини. Як із ним боротися і чи є профілактика?

– Вірус папіломи людини дуже поширений у світі, майже 80% населення планети носії цього вірусу. Хороша новина полягає у тому, що не всі штами цього вірусу, а їх є близько 130-ти, шкідливі для нашого здоров’я. Але є й погана новина – 14 видів із них є онкогенними, вони можуть викликати рак шийки матки, у чоловіків – рак ануса, рак гортані, горла, тому з вірусом папіломи людини потрібно боротися. Найперший спосіб – це вакцинація, вона потрібна для запобігання та виявлення онкогенних штамів, дає захист на 12-15 років. У багатьох розвинених країнах ця вакцина вже включена до державних медичних програм, але у нас, на жаль, ні. Хоча в Україні вже також звертають увагу на цю вакцину, і, я вважаю, її варто робити ще в молодому віці. Медики рекомендують проводити вакцинацію від вірусу папіломи людини дівчатам 10-14 років (двічі, з інтервалом у 6 місяців), або 15-18 років,  бажано до початку статевого життя (тоді її проводять тричі і тоді вона є найбільш ефективною). Звісно, вакцинуватися можуть і дівчата, які вже почали статеве життя, і дорослі жінки – за умови, що попередньо здавши аналізи, вірус не буде виявлено у цих онкогенних штамах.

Якщо вже вірус виявлений, його, звичайно, треба лікувати. З методів лікування найбільш ефективними є лазерна коагуляція, лікування радіохвилями, хірургічні методи – залежно від ступеню ураженості.

  • Які ознаки, як людина може зрозуміти, що є носієм вірусу папіломи людини?

– На жаль, зрозуміти важко. Бувають якісь папіломні висипання або утворення на тілі або в області статевих губ – тоді, звичайно, треба звернутися до лікаря. Вірус папіломи передається переважно статевим шляхом, тож, на жаль, із початком статевого життя ніхто від нього не захищений.

  • Чи частіше почали до вас звертатися пацієнтки в період пандемії коронавірусу?

– Коли почався перший етап карантину, то, звичайно, кількість звернень значно зменшилася. Наш медичний заклад не зупиняв свою роботу, але була обмежена кількість прийомів і ми консультували переважно вагітних жінок і пацієнток із гострими станами. Станом на сьогодні кількість звернень збільшилася значно, це, напевно, наслідки карантину, але вагітних стало дуже багато. І це радує. Звичайно, коронавірус ускладнив і змінив наше життя, але воно продовжується, наша робота продовжується, ми консультуємо, надаємо допомогу.

  • Триває медична реформа в Україні. Поки що вона торкнулася первинної ланки медицини, а коли дійде до лікарів вузьких спеціальностей?

– Так, у нашій країні триває медична реформа, яка в наступному році має вже перейти на вторинну ланку – вузькопрофільних лікарів. Ми чекаємо цього і знаємо, що нам потрібно змінити. Я працюю у державній жіночій консультації, тож знаю, що нам дуже не вистачає кращого медичного обладнання, нового ультразвукового апарату з вагінальним датчиком, щоб ми могли якісно і фахово надавати допомогу. До нас звертається дуже багато жінок, тому медичне обладнання повинно бути достойного рівня. Зараз, на жаль, у нас його немає. Нині ми – на порозі місцевих виборів, тож і я, і чимало моїх колег вирішили спробувати себе в ролі кандидатів у депутати міської ради, щоб ми могли повпливати на ці процеси. Зокрема я вирішила йти від партії «Удар», бо дуже поважаю лідера Віталія Кличка. Це – людина, яку добре знають у всьому світі, яка більше 15 років тому заснувала благодійний фонд «Klitschko Foundation», що допомагає людям, зокрема оплачує хірургічні операції малозабезпеченим людям, пенсіонерам, допомагає лікувати онкохворих дітей, що для мене, як для лікаря, дуже важливо. До речі, кілька пенсіонерів із Ужгорода мали можливість отримати дороговартісне лікування саме завдяки цьому фонду. Коли до мене приходять старші жінки, які потребують операції або і лікування, яких не можуть оплатити, я завжди скеровую їх у фонд братів Кличків.

  • Не вагалися, чи варто йти на вибори?

– Не вагалася з вибором і з ким йти. Гадаю, багато хто з моїх пацієнтів мене підтримає.

  • Підбиваючи підсумки нашої розмови, попросимо дати поради усім жінкам, які нас читають.

– Основна моя порада – любити себе. Здорова жінка – це здорова мама, здорова дружина, це важливо для всієї сім’ї. Пам’ятайте про золотий стандарт: раз на рік обов’язково потрібно проходити огляд у гінеколога. Часто ми, жінки, дбаємо про зовнішню красу, а про жіноче здоров’я забуваємо. Цього не варто робити. Любіть себе, дбайте про своє здоров’я!

Про Захід