Студентська республіка-2014 вчора стартувала у Кострині! І хоч офіційне відкриття тільки сьогодні, делегати від кожної команди приїхали на Великоберезнянщину на день раніше. Навіщо? Грати в ОДГ!
ОДГ (Оргдіяльнісна Гра) – це найінтелектуальніший конкурс на фестивалі. Щороку учасники збираються за круглим столом, щоб обговорити актуальні для України питання та представити своє бачення розвитку держави. Головною темою цьогорічного засідання стало “Розвиток місцевого самоврядування” та Стратегія-2025.
Учасники (а їх – близько 17) мали виконати різноманітні завдання. Спочатку гравці впродовж півгодини готували презентацію свого бачення теми, яку оголосили організатори. Це була робота у групах. Потім ОДГшникам довелося за 40 хвилин впоратися з індивідуальним завданням – написати есе “Україна – провідна держава світу”. Далі учасникам вручили рішення сесій міської ради і попросили дати свою оцінку документам. Все це відбулося у 5 сесій, вкінці яких гравцям виставляли бали.
“Крім багатьох розважальних, спортивних заходів, на “Студреспубліці” проводиться й інтелектуальне змагання. На ньому учасники представляють свої презентації, які стосуються теми, відстоюють позиції щодо реформ місцевого самоврядування. Ми досліджуємо досвід європейських країн, Сполучених Штатів, намагаємося спроектувати цей досвід на нинішнє становище України. У цьому допомагають експерти. Тому однією теорією тут не обходимося”, – розповідає координатор ОДГ Денис Ман.
Експертами на цьогорічних іграх стали 2 народні депутати України – Сергій Мошак і Валерій Пацкан, депутат Ужгородської міськради Ростислав Буланов, голова Перечинської районної ради Анатолій Перцев, проректор УжНУ Федір Шандор та громадський активіст Андрій Риба.
Серед пропозицій учасників ОДГ були, наприклад, ідеї ввести електронний уряд, запровадити вільну економічну зону Закарпаття, очистити каральні органи від корупціонерів, дати можливість молоді працювати у владі, забезпечити порозуміння між нацменшинами, звернути увагу на туристичний розвиток області тощо. Багато гравців пов'язали розвиток успішної України з вихованням патріотизму у молоді, поліпшенням якості освіти, підвищенням заробітної плати держслужбовців.
Деякі з цих пропозицій знайшли підтримку в учасників гри. Щодо інших виникали дискусії між експертами і тими, хто виступав.
Підсумовуючи вчорашні етапи ОДГ, експерт Валерій Пацкан зазначив:
“На жаль, сьогоднішні учасники у своїх виступах використовували забагато гарних і розумних слів, які самі не до кінця розуміють. Думаю, цього б варто було уникнути. Кожен учасник подав багато пропозицій, як зробити Україну “ідеальною”. Але тільки один згадав про те, що треба викорінювати корупцію. І мав рацію, адже це першочергове завдання. Багато думок учасників я б назвав хибними. Наприклад, про конфлікти українців, зокрема й закарпатців з національними меншинами. Які конфлікти? Їх немає до тих пір, поки ці конфлікти хтось штучно не роздує. А ще хочеться, щоб молодь не плекала у собі ненависть до росіян. Там тільки одна “ракова пухлина” – це Путін”.
Сьогодні учасники гри продовжують змагатися. Переможець ОДГ у якості призу проведе один день з нардепом Валерієм Пацканом у Верховній Раді: побуває у сесійні залі, подивиться на роботу Комітету з прав людини, нацменшин та міжнаціональних відносин.