Як купити долари в Ужгороді?

Опубліковано:

 Навесні цього року Нацбанк запровадив обмеження на купівлю валюти і заборонив продавати в одні руки валюти більше ніж на 15 тисяч гривень. Тимчасових заходів ужито, аби “сприяти підтриманню рівноваги на грошово-кредитному ринку на період до ухвалення програм співпраці з міжнародними фінансовими організаціями”.

Вже у вересні НБУ обмежив продаж валюти в одні руки сумою 3 тис. грн. на добу. Люди, яким потрібно купити іноземну валюту, відчувають усі складності цього процесу і вдаються до різноманітних способів, щоб її таки одержати.

350 євро на два паспорти

Ужгородець пан Олексій каже, що теоретично можна придбати валюту в банку, але для того треба мати або знайомства, або удачу. Минулого тижня він купив валюту в одному банку міста, домовившись перед тим зі знайомим банкіром щодо сприяння у продажу 350 євро на два паспорти. Розповідає: “Коли ми підійшли до каси, назвали секретний пароль. Касирка видавала валюту з пачки банкнот. Як відкривали сейф, то я бачив, що валюти в банку вдосталь, там було дуже багато євро і доларів. Насправді валюта є, але зверху є розпорядження не продавати її людям або продавати в дуже обмеженій кількості”.

 

Пан Олексій поділився з нами певними способами купівлі валюти, якщо з цим у банку виникають проблеми. За першою схемою її можна придбати у валютників, однак у них, через нестабільність у банках, ціна вища приблизно на 10-15%. Інший поширений метод – коли гроші кладуть на банківську платіжну картку і, перебуваючи в будь-якому куточку світу, знімають їх. Наприклад, можна поїхати до найближчої Словаччини і в першому ж банкоматі зняти валюту. “Звісно, різні місцеві банки ставлять свої відсотки комісій за зняття і різну максимальну доступну суму. Як правило, за день можна зняти кілька тисяч євро. Натепер курс зняття в банкоматі у Словаччині, навіть враховуючи ті відсотки, буде дешевшим, ніж при купівлі валюти в банку нашого міста. Так, якщо в одному банку курс продажу євро становить 16,70, то інші банки купують його за 17,20. Різниця в продажі-купівлі 50 коп., тобто на 100 євро можна заробити 50 грн., купивши в одному банку і продавши в іншому. Я підозрюю, що самі працівники банків це і роблять”, – висловлює здогад чоловік.

Ужгородець, хоч і є патріотом своєї держави, вважає, що гроші краще тримати в іноземній валюті: “Як показує історія, ніколи курс не падав, а завжди зростав. Навіть якщо курс упаде, все одно купівельна спроможність іноземної валюти залишиться такою ж потужною. Бачачи ситуацію в країні, я зазвичай залишок від заробітної плати наприкінці місяця переводжу в іноземну валюту. Таким чином намагаюся протягом року назбирати кошти на непогану відпустку”.

Проте, за словами пана Олексія, чимало людей воліють тримати заощадження в національній валюті, зазнаючи, на жаль, при цьому збитків: “Мій старший товариш кілька років тому одержав спадщину 1000 доларів, обміняв їх на 8 тисяч гривень і сховав. На цей час сума знецінилася мінімум на 50%. Якби ж він мав 1000 доларів, то тепер сума могла становити мінімум 13 тисяч гривень, тобто він втратив 5 тисяч”.

Зняття валюти через депозити і картки

Ми вирішили дізнатися, за яких умов можна здійснити купівлю валюти в одному з банків нашого міста. Як нам роз'яснили, з огляду на нестабільну ситуацію на валютному ринку тимчасово обмежено продаж іноземної валюти в касах банку. Відповідно до інструкцій НБУ банки в першу чергу спрямовують валютні кошти для безперешкодної видачі грошей з депозитних і карткових рахунків.

“Продаж валюти залежить від зовнішніх надходжень, – пояснює експерт з фінансових питань одного з банків міста Ольга Капітан. – Це означає: якщо люди продають валюту банку, тоді й банк може продати цю ж валюту клієнтам. А основні надходження валюти банки притримують для валютних кредитів і карткових рахунків. Видача коштів з валютних депозитів і карткових рахунків у сумах, визначених НБУ, проводиться, як і раніше, без обмежень. У відділеннях нашого банку продаж валюти з 23 жовтня здійснюється за умови розміщення коштів на депозиті “Стандарт” або “Депозит Плюс” у доларах на строк від 3 місяців. Сума у валюті, доступна для відкриття або поповнення таких вкладів, зважаючи на обмеження на продаж валюти, введене НБУ, становить еквівалент 3000 грн. на день. Також можлива купівля валюти з метою погашення валютного кредиту. В обмеженій кількості валюти на ринках звинувачувати банки не слід, адже така проблема виникла через нестабільну ситуацію в країні та на валютному ринку”.

Багато хто зауважує, що банки встановлюють різні курси для операцій у відділеннях і за картками. Як зазначає пані Ольга, щодо безготівкових валютно-обмінних операцій, у тому числі операцій за картками, відсутні будь-які вимоги законодавства, котрі б зобов'язували банки встановлювати курс за такими операціями рівним курсу продажу валюти у відділеннях. Відповідно до цього банки визначають курс для безготівкових операцій, виходячи з поточної ринкової ситуації.

Тож, як бачимо, є різні способи купівлі іноземної валюти. Придбати її в певному обсязі цілком можливо і в банках міста, але для цього треба бути обізнаними з усіма тонкощами фінансової сфери.

Ужгород


Про Захід