Ужгородцям розкажуть про пам’ятники тоталітарного простору

Опубліковано:

Тиждень обіцяє бути насиченим для тих, хто прагне освіти, саморозвитку і приємного спілкування. У четвер, 23 березня, в Ужгород приїздить фотографка, засновниця єдиного в Україні фотофестивалю “Odesa// Batumi Photo Days” Катерина Радченко з лекцією “Тенденції розвитку сучасної фотографії та історичні паралелі”. А в суботу, 25 березня, в рамках фестивалю “Березневі коти” відбудеться лекція художника, дизайнера Ростислава Лужецького  “Тоталітарний простір і сьогодення: про що говорять наші пам'ятники”.

У четвер, 23 березня, Катерина Радченко представить майже академічну лекція від фотографа-практика. Протягом зустрічі ми розглянемо головні етапи розвитку сучасної фотографії в світі, проаналізуємо візуальні практики в Європі, Азії та Америці, а також порівняємо особливості розвитку фотографії в ХІХ та ХХ-ХХІ сторіччях.  Після лекції відбудеться презентація  фотофестивалю “Odesa// Batumi Photo Days” із показом матеріалів азійських фестивалів фотографії. Більше інформації про фестиваль доступно тут: http://thephotodays.org/uk/

Катерина Радченко – українська фотографка, засновниця фестивалю “Odesa// Batumi Photo Days”. Навчалась в Одесі та Львові.  Організаторка проектів Міжнародний фестиваль “Сучасний погляд” (Одеса, 2004), соціальний проект “Без даху” (Одеса, 2005), фестиваль “Пушка” (Одеса, 2005), Міжнародна фотобієнале “За межами…” (Одеса, 2006), фотопроект “Без кордонів” у рамках фестивалю SEAS (Туреччина, Грузія, 2010), арт-проект “Тролейбус №9” (Одеса, 2010), міжнародний проект “Революційне Мистецтво” (Київ, 2011). Провела виставки в Німеччині, Франції, Естонії, Білорусії, Грузії та Туреччини.

 

В суботу, 25 березня, в Ужгороді відбудеться лекція художника, дизайнера й видавця Ростислава Лужецького про вплив тоталітарної спадщини на українські пам'ятники. Революція Гідності і війна на Сході України стали каталізаторами декомунізаційних процесів, поставили українців перед світоглядним вибором, перед необхідністю переосмислення спадщини тоталітарної доби. Пам'ятники й форми комеморації, які обирає, толерує чи не толерує суспільство, у цьому контексті є надзвичайно показовими.

Чи стає суспільство вільним після падіння тоталітаризму і про що говорять українські пам'ятники і як на нас впливає меморіальна спадщина тоталітарної доби? Про це піде мова на лекції художника, дизайнера і видавця Ростислава Лужецького.

Тоталітарна машина породжує шаблони і не допускає вільних трактувань. Є форми й лінії, за якими маєш жити увесь час. І коли клітка відкривається, ти все одно не можеш вийти за межі цих форм і ліній. Ще років 50-100 суспільство в своїй глибинній сутності залишатиметься тоталітарним, навіть не розуміючи цього.

 Завдання переламати бюрократичний шаблон і припинити зневажати культуру – на наших плечах. У цьому контексті важлива цитата Юрія Шевельова: “Історія вчить, що ніколи не може перемогти рух, що виник як автоматичне пряме заперечення існуючого стану і перейняв методи свого противника”. Ми не зможемо нічого змінити, якщо будемо тими ж методами, формами, естетичними канонами – лише зі зміною наліпки – просувати ідею своєї країни“, – вважає Ростислав Лужецький.

Лекція Ростислава Лужецького відбудеться у рамках арт-фестивалю “Березневі коти”, у партнерстві з видавництвом “Комора”.

 Ростислав Лужецький – художник, дизайнер, видавець. Народився 1970 р. у Львові. В 1993 р. закінчив Львівську академію мистецтв, в 2003 Інститут кіно і телебачення. Автор численних дизайнерських проектів для українських та іноземних видавництв (“КОМОРА”, “КСД”, “ФАКТ”, “Ярославів Вал”, AmazonСrossing (США), Wereldbibliotheek (Амстердам), “ART” (Бухарест), тощо, телеканалів: СТБ, 1+1 і УМХ, а також персональних мистецьких експозицій “Картографія”, “Образ і документ. З мапи художника”, “Музей покинутих секретів – проекція” і ін. Роботи знаходяться в приватних збірках та галереях у Польщі, Сербії, Німеччині, Італії, Франції, Швеції, США, Канаді, Австралії.

 

 

Про Захід