Прокуратурою Закарпатської області проведені перевірки додержання вимог Закону України “Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми” та встановлені випадки порушень при призначенні та виплаті, а також цільового використання соціальної допомоги.
Перевірками були встановлені випадки порушення термінів призначення різного виду допомоги, призначення допомоги без наявності всіх необхідних документів, безпідставного вимагання від заявників документів, які не передбачені відповідним порядком, незаконного припинення виплат та несвоєчасне вжиття заходів щодо повернення до бюджету зайво виплачених сум допомоги.
Низькою є ефективність роботи соціальних інспекторів, внаслідок чого деякі громадяни тривалий час незаконно отримують державну соціальну допомогу, чим самим завдають суттєвої шкоди державним інтересам.
До прикладу, прокурорською перевіркою встановлено, що громадянка Ф. близько 13-ти років проживала в цивільному шлюбі із громадянином Ф., з яким вела спільне господарство та виховувала спільних дітей. Незважаючи на це, у порушення вимог чинного законодавства вона стала на облік в управлінні соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації та неправомірно отримувала соціальну допомогу на дітей одиноким матерям, чим самим завдала збитки державі на суму 136 тис. грн.
Наразі кримінальне провадження, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.358 Кримінального кодексу України – (підроблення документів) вже перебуває на розгляду в суді.
Аналогічні порушення були виявлені прокурорами Виноградівського, В.Березнянського, Рахівського, Свалявського, Перечинського, Воловецького, Іршавського районів, міст Ужгорода і Мукачеве.
Крім того, прокурорами Тячівського і Іршавського районів виявлені факти розтрати посадовими особами органами соціального захисту населення коштів державного бюджету.
Так, До прикладу, посадовці Дубівського управління соціального захисту населення Тячівської РДА, знаючи, що громадянка Р. вже отримує допомогу на дітей як одинока мати, повторно оформили вказану допомогу шляхом видачі відповідного рішення. Своїми діями вони спричинили збитки державним інтересам на суму понад 20 тис. грн. За вказаним фактом розпочато досудове розслідування за ч. 2 ст. 191 КК України – привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем.
Відтак, прокуратурою направлено відповідне подання в ОДА у якому ставиться вимога вжити заходів щодо усунення вказаних у поданні порушень законодавства, причин цих порушень та умов, що їм сприяють. А також вирішити питання про притягнення до відповідальності винних посадових.
Всього органами прокуратури області за наслідками перевірок діяльності органів соціального захисту населення розпочато 7 кримінальних проваджень, з яких 4 скеровано до суду. Внесено 24 подання, до відповідальності притягнуто 26 посадових осіб, в тому числі 8 – контролюючих органів.
Прес-служба прокуратури Закарпатської області