В Ужгороді відкриють виставку Герца

Опубліковано:

26 лютого 2016 року о 14:00 год відбудеться відкриття ювілейної ретроспективної виставки творів народного художника України, лауреата Державної премії ім. Т.Шевченка Юрія Дмитровича Герца, присвяченої 85-річчю від дня народження митця, інформує Ужгородська міська рада. 

В історію образотворчого мистецтва України народний художник України Юрій Дмитрович Герц (1931-2012) увійшов як живописець, майстер багатофігурних жанрових композицій, розлогих краєвидів, урбаністичних пейзажів. Неординарний самобутній художник, цікава особистість, лауреат Державної премії імені Т. Шевченка, Ю. Герц відомий своїми колоритними за проявом і патріотичними за сутністю творами. Зустрічі з живописними полотнами митця – завжди свято, надмір емоцій та позитиву. Цієї теплої зими громадськість краю вшановує недожиті 85 – і роковини від дня народження автора. У просторих залах Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая з 26 лютого розгорнута ретроспективна виставка творів шанованого земляками Юрія Герца.

Юрій Дмитрович Герц народився 27 лютого 1931 року в селі Лохово, Мукачівського району, Закарпатської області в багатодітній сім'ї. У 1955 році закінчив Ужгородське училище прикладного мистецтва, де його вчителями з фаху були славнозвісні митці: Йосип Бокшай, Адальберт Ерделі, Федір Манайло, з 1956 року Юрій Герц – учасник багатьох всеукраїнських та закордонних виставок.

Народний художник України Юрій Дмитрович Герц – талановитий митець, який усе життя обстоював свою віру у свої переконання. У центрі системи світогляду художника стоїть, без сумніву, життєствердження. За яку б тему не взявся автор, усе у його мистецькій лабораторії оживало. Своїм життя живуть у полотнах живописця вузенькі вулички закарпатських міст, старовинні замки, бадьорі стріхи тутешніх хат, верхівки гордих замріяних гір.

Позитивне ставлення до життя та мистецтва, уміння Герца говорити і думати кольором було відзначене прийняттям до лав членів Спілки художників СРСР у 1969 році. У 1990 році Герцу присвоєно звання заслуженого художника України, а в 1994 році за красномовні і полум'яно-веселкові полотна серії “Барвиста Верховина” Юрія Дмитровича увінчано Державною премією ім. Т. Шевченка.

Життєві цінності Ю. Герца сформувалися на почутті любові до отчого краю, до народного мистецтва Закарпаття. Церковні свята, мотиви велелюдних народних гулянь та процесій відкрили світу авторські живописні взірці опоетизованого фольклору. Спілкуючись з колегами, – метрами закарпатської школи образо творення Ф. Манайлом, А. Шепою та іншими, – Ю. Герц накопичував потужний творчий потенціал.
У далекі 60–і роки минулого століття Ю. Герц розгортає власне віднайдення свого характеру, самого себе в оточуючому світі.

Спроби творчого формотворення через осмислення етносу, його ментально-духовний вимір, специфіку традицій та образотворення з'явилися у молодого митця. У експедиціях по рідному краю живописець міцніє духом, сповнюється силою внутрішньої рівноваги через споглядання багатства кольорової розмаїтості зовнішнього світу. У творчому напрацюванні художника виявлена символіка народних ремесел та професійних надбань будівельників сакральних споруд – дерев'яних церковних ансамблів. Автор демонструє увагу до теми батьківщини, духовної спадщини тощо. У творах Ю. Герца храми та замки – не похмурі споглядачі, а активні співучасники подій. Підносяться вони над долинами радісною піснею. Хай завжди буде весело, – мріяв митець. Художник усвідомлено поєднує у палітрі своїх творів усі барви, з'єднуючи небо і землю, пристрасть людей, які живуть серед споконвічної краси.

У творчості народного художника України Юрія Герца сплелися не тільки видимі кольорові струни буття, а й сонячні звуки та зоряні ноти уславлених поетичних “кларнетів”. Спраглий до новітніх думок і стилів, Юрій Дмитрович наріжним каменем свого творчого пошуку та манери поклав еволюцію душі, свободу людини. У полотнах митця феєрверки почуттів одягнені у шати глибокого символізму. І постають через єднання з природою, Всесвітом.

Юрій Герц завжди почувався сучасним, прагнув бути співзвучним часові, був щедрим на добро, з радістю очікував прийдешній день і жив з великою любов'ю до людей. Адже “герц” з німецької означає “серце”, тому митець щедро відкривав власне серце землякам.

2003 рік заслужено приніс Ю.Д. Герцу звання народного художника України. Це – визнання на державному рівні. Прізвище Ю.Д. Герца занесене у “Світову художню енциклопедію всіх часів і народів”, яка була видана Інститутом європейських художників, місто Гейдельберг (Німеччина), 2011 рік.

За новаторство і вірність традиціям народного мистецтва Юрій Герц був урочисто відзначений обласною премією ім. Й. Бокшая та А. Ерделі у номінації “Живопис” у 2012 році.
Колись, спілкуючись із письменниками Закарпаття, Юрій Герц сказав: “Для мене живопис – це і музика, і філософія, і наука”. Від себе додамо: для Юрія Герца мистецтво – і його доля, і професія, і стезя.

15 вересня 2012 року зупинилося любляче серце нашого відомого земляка, народного художника України, лауреата Державної премії ім. Т. Шевченка Юрія Дмитровича Герца. 
Мистецькою спадщиною народного художника України Юрія Герца, яка була передана до музею вдовою живописця Наталією Семенівною Герц, нині опікується Закарпатський обласний художній музей ім. Й. Бокшая. Сорок унікальних творів подаровані глядачам і шанувальникам образотворчого мистецтва Закарпаття. Сам художник незадовго до власної смерті з персональної виставки відібрав унікальні полотна для музею. У пам'яті ужгородців та мешканців Закарпаття залишиться надовго мистецтво Юрія Дмитровича Герца і сам щедрий до людей свого рідного краю сердечний Герц.

Людмила Біксей

Про Захід