Тячівський район, як і решта районів області, готується до нових випробувань – провести осінньо-зимовий сезон із певним зменшеним споживанням газу. А це, у свою чергу, призведе до використання громадянами альтернативних видів енергії, у тому числі, й електроопалення. Тож, чи готовий Тячівський РЕМ до непростого осінньо-зимового періоду – про це говоримо з начальником відомства Ігорем Володимировичем Іванчишиним.
– Ігоре Володимировичу, чи передбачається збільшення кількості спожитої електроенергії мешканцями району у холодну пору року?
– Не тільки у осінньо-зимовий період збільшується кількість спожитої електроенергії. Навіть зараз, у літній час, за останні 2 місяці спостерігається збільшення споживання електроенергії на 10-20%, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Передбачаємо, що з настанням холодів споживання електроенергії буде збільшуватись близько на 50%. Якщо мешканці району у літній час за місяць використовують 18 млн. кВт годин, то зимою цей показник зросте до близько 31 млн. кВт годин. Однак, як саме збільшуватиметься – залежить від температурного режиму та від того, яка ситуація буде з газом у країні й що саме стане, у разі необхідності, альтернативою газу – дрова та вугілля, чи все ж – електроенергія. Однак для нашого регіону більш характерним є використання котлів на дровах та вугіллі. Якщо незначна частина громадян все ж перейдуть з газових на електрокотли, то можливе певне збільшення використаної електроенергії у зимовий період, у порівнянні з минулими роками. У випадку, якщо споживач має бажання встановити електричний котел, йому необхідно звернутися із відповідною заявою до Сервісного центру Тячівського РЕМ, після чого буде визначено технічну можливість збільшення дозволеної потужності відповідним споживачем та вартість робіт для забезпечення цієї потужності.
– Чи може призвести подальше зростання споживання електроенергії до її дефіциту і до повернення сумнозвісної практики щоденного кількагодинного вимкнення електропостачання, яку наша країна уже переживала у 90-их роках. Чи реальна ця загроза для мешканців району зараз?
– Наразі встановлено мінімальні графіки обмеження використання електроенергії і вони стосуються тільки великих підприємств у часи максимального навантаження мережі (зранку та ввечері). І кожне підприємство має свій доведений графік обмеження споживання електричної енергії та потужності. Поки що вони не стосуються побутового сектору району. Однак кожен громадян має усвідомити, що у нинішній час необхідно раціонально використовувати електроенергію.
– Які заходи вживаєте щодо підготовки до проходження максимуму навантаження на електромережі?
– Щорічно до зимово-осіннього періоду РЕМ проводить заходи, відповідні до затвердженої інвестиційної програми ПАТ “Закарпаттяобленерго”. У рамках цієї програми проводимо ряд робіт з покращення електромережі та з підготовки її до зимового періоду: замінюємо електропроводи, трансформатори, електроопори. У цьому році було заплановано збудувати 13,9 км повітряних ліній 10 кВ та реконструювати 7,7 км цих ліній. Також заплановано реконструкцію 68,8 км повітряних ліній 0,4 кВ, збудувати 11 додаткових розвантажувальних трансформаторів та замінити 13 трансформаторів на більш потужні.
Загалом, у цьому році на території району вже відремонтовано 7, 0 км ліній 10 кВ з заміною 112 електроопор та 22,4 км проводів. Відреставровано більше 56 км повітряних ліній 0,4 кВ заміненою 1351 опору та близько 47 км проводів, у тому числі, наізольовано їх 46,5 км. Деякі пункти програми вдалось перевиконати. Так, збудовано 13 додаткових трансформаторних пунктів, а передбачалось – 11 замінено 14 трансформаторів на більш потужні. Роботи проводимо і надалі.
Значну роботу з покращення електромережі було проведено у таких населених пунктах, як: Бедевля, Вонігово. Дубове, Н.Апша, М.Уголька, Кричево, Тересва, Солотвино, Буштино, Кричево, Терново, Тарасівка, Широкий Луг та інші.
– А чи готові у РЕМ до несприятливих погодних умов, які часто виникають у осінньо-зимовий період?
– Заходи, передбачені інвестиційною програмою, теж здійснюються задля убезпечення та підтримання безперебійного електропостачання споживачам. Разом з тим, проводимо й додаткову роботу з розчищення трас ліній електропередач, обрізуючи гілки дерев у зеленій зоні лінії. Значна частина електромереж проходить поблизу дерев, гілки яких треба постійно обрізати. Однак нерідко бригади електриків стикаються з тим, що вітровали звалюють великі дерева на електролінії та пошкоджують мережу. Аби уникати таких випадків, потрібна злагоджена співпраця з мешканцями району та органами місцевого самоврядування. Адже обрізати гілки дерев – це одна справа, якою переважно й займаються електрики. А ось зрубувати самі дерева, які становлять потенційну загрозу, – компетенція відповідних комунальних служб, а саму рубку повинен робити професійний лісоруб іноді з залученням відповідної техніки. Також місцева влада повинна забороняти розсаджувати дерева під лініями електромережі.
Що стосується самих електриків, то вони завжди готові до виконання своїх обов'язків. Цілодобово чергує у м. Тячів оперативно-виїзна бригада, у денний час таку ж роботу виконує й бригада у смт Дубове. Коли виникають аварійні ситуації, то до усунення пошкоджень долучаються й інші 5 бригад дільниць, що знаходяться у м. Тячів, Солотвині, Ганичах, Дубовому та Дулові, та бригади з ремонту трансформаторних пунктів і з ремонту підстанцій. Хочу також наголосити, що не всі роботи можна проводити у вечірній та нічний час.
Нагадую, про неполадки у електромережі необхідно повідомляти до диспетчерської служби за тел.: 2-11-73.
– Дякую за інтерв'ю.
Tyachiv.com.ua