Закарпатською міжрайонною прокуратурою з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері проведено перевірку в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів в Іршавській районній державній адміністрації з питань додержання вимог земельного, водного та інших вимог чинного законодавства при передачі земельних ділянок у власність членам фермерського господарства “Форель”.
Встановлено, що рішення Іршавської районної ради було прийнято з численними порушеннями вимог земельного, водного та лісового законодавства.
В подальшому на підставі розпорядження Іршавської РДА громадянами (членами ФГ “Форель”) були виготовлені державні акти на право власності на земельні ділянки.
За результатами перевірки міжрайонною прокуратурою в порядку цивільного судочинства пред'явлено позовну заяву про скасування рішення Іршавської районної ради, розпорядження голови Іршавської районної державної адміністрації голови та скасування державних актів на право власності.На даний час позовна заява перебуває на розгляді Іршавського районного суду.
Як повідомив Закарпатський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері Максим Киричук: “В ході перевірки встановлено, що Фермерському господарству “Форель”, яке було зареєстроване 21 листопада 2003 року Іршавською районною державною адміністрацією, рішенням виконавчого комітету Іршавської районної ради народних депутатів ще у 1992 році надано 32 га земель для виробництва, заготівлі, переробки та реалізації сільськогосподарської продукції, з правом забудови за межами населеного пункту для сільськогосподарського виробництва в т.ч. сінокоси, чагарники, 1,5 га під ставком, 2 га пасовищ, а також 19 га ярів та лісів.
У подальшому СМП “Форель” був виданий державний акт на право постійного користування землею площею майже 32 га. Проте, як встановила прокуратура – передача цієї земельної ділянки та саме рішення Іршавської районної ради були прийняті з численними порушеннями вимог земельного законодавства.
А саме, всупереч вимог Земельного кодексу України, оскільки землі лісового фонду площею понад 18 га не були вилучені в законному порядку із землекористування “Іршавського лісгоспу” і на даний час відповідно до Закону повинні перебувати у користуванні ДП “СЛАП “Іршаваагроліс” оскільки саме зазначений суб'єкт є спеціалізованим лісогосподарським підприємством, у якому створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.
Крім того, було порушено вимоги Земельного кодексу України. Зокрема, для сільськогосподарського виробництва передано землі історико-культурного призначення – дві археологічні пам'ятки, а саме: у відповідності до рішення облвиконкому від 22.03.1985 року в смт. Іршава, ур. “Будулів” взято під охорону держави пам'ятку археології – городище 11-13 ст. н.е., земляний вал висотою – городище, що підтверджується інформацією, наданою на вимогу міжрайонної прокуратури із Управління культури Закарпатської ОДА, а також Держкомземагенства в Іршавському районі.
Більше того, передачею земель історико-культурного значення членам СМП “Форель” порушено ст.4,5 Закону УРСР “Про охорону і використання пам'яток історії та культури” від 30.01.1984 р. (чинного на момент передачі).
Крім того, вищенаведеним рішенням Іршавської районної ради порушено вимоги ст.79 ЗКУ, а саме – у постійне користування МСП надано не лише прибережні смуги потоку, водойми, але і водойму 1,5 га та навіть потік “Собатинський”, що є неприпустимим та грубим порушенням вимог земельного та водного законодавства.
Прес-служба прокуратури Закарпатської області