Грандіозні будівельні плани, які так і не були втілені в Ужгороді. Частина третя – двохтисячні роки

Опубліковано:

Перша частина

Друга частина

Двохтисячні роки в економічному плані були вже сприятливішими для того, аби думати над новими грандіозними будівельними планами. Причому їхня кількість зростала з кожним подальшим роком. Якщо за мерства Степана Сембера і першої каденції Віктора Погорелова планували всього по кілька грандіозних об'єктів, то Сергій Ратушняк у другу каденцію відзначився неабиякою фантазією. Отже, шість невтілених видозмін Ужгорода від 2000-го й по сьогодні виглядає так:

1. Реконструйована привокзальна площа

У кінці 2004 року, всього за вісім місяців масштабних робіт, в Ужгороді з'явився новий вокзал. Тоді ж мали реконструювати і всю привокзальну площу. Солідні кошти (цілих 108 млн. доларів) у це був готовий вкласти московський інвестор, котрий хотів, зокрема, повністю змінити вигляд площі, звівши на місці стареньких будиночків великий готельно-розважальний комплекс. Поки архітектори працювали над проектом, фірма взялася викупати у людей земельні ділянки, та так і не змогла порозумітися з мешканцями тамтешніх будинків. До кінця проект доведений не був.

2. Школа і дитячий садок біля Боздоського парку

У двохтисячних район Боздоського парку почав так активно забудовуватися, що соціальна інфраструктура за цим розвитком просто не встигала. Тоді міська влада вирішила на земельному квадратику між новим транспортним мостом, парком, річкою і полотном Слов'янської набережної звести школу і дитячий садок. Слід сказати, що за кілька років до виникнення цієї ідеї там же на гроші інвестора хотіли звести водний розважальний центр. Міська влада навіть виділила  для цієї мети 1,4 га землі, однак проект, як бачимо, втілений не був. З садком і школою, до речі, теж не вийшло. Вдруге це питання мер Погорелов підняв всього кілька років тому, обіцяючи, що вже у 2014 році соціальні об'єкти таки будуть відкриті. Однак надворі вже 2015-ий, а на місці школи все ще голе поле. 

3. Аквапарк “Водний світ”

Мабуть, з жодним будівельним проектом за всі часи не були стільки суперечок, скандалів і політичних ігор, як із цим. Вперше про нього заговорили на початку 2007-го. Тоді нiмецько-словенське ТОВ “SАFF” підтвердило зацікавленість збудувати на 25 гектарах Боздоського парку величезний рекреаційний комплекс із кількома басейнами, водними атракціонами, готелем, різноманітними спортивними майданчиками і розвагами. Тоді у проект планували вкласти близько 30 мільйонів євро, а звести обіцяли всього за 2 роки. 

Однак ці 2 роки пішли на війну між міською і обласною владою, під час якої одна намагалася довести, що може втілити проект, а інша не дозволяла цього робити. Дійшло до того, що ужгородців навіть запросили на референдум, де запропонували відповісти: хочуть вони бачити в місті аквапарк, чи ні? Однак навіть це не зарадило ситуації, після чого інвестор відмовився від своїх планів.

4. Будівля Нацбанку на площі Народній

Нині достеменно невідомо, кому належала ідея звести будівлю обласного відділення Національного банку на площі Народній, однак протягом кількох років розглядали її цілком серйозно. Міські депутати у 2006-му навіть виділили під будівництво 0,3 га землі на частині площі за пам'ятником Шевченку. Про нову будівлю просив сам Нацбанк, мотивуючи це тим, що стара будівля вже не відповідає сучасним нормам сховищ і касових відділів, а на площі Народній за початковим, ще чехословацьким, проектом і так мала стояти будівля, під фундамент якої навіть викопали котлован. Проти таких планів виступила громадськість, якій, зокрема, не подобалися подані проекти нової будівлі і той факт, що потрібно буде перенести кудись пам'ятник Шевченку. 

У 2011-му Нацбанк погодився переглянути проект, запропонувавши звести куди меншу, ніж планувалося, будівлю зі збереженням зеленої зони. Однак вже через рік керівництво структури повідомило: буде будувати Нацбанк на вулиці Франка. 

5. Пішохідний міст-“капсула”

Збудувати новий пішохідний міст через Уж хотіли у різних роках. Останній проект передбачав зведення простого мосту від Київської набережної до площі Народної, аби розвантажити від пішоходів міст Масарика, розширивши його за рахунок тротуарів на одну реверсну полосу.Але найбільшого обговорення зазнав проект 2009 року, коли інвестори запропонували звести від Драмтеатра до пам'ятника Волошина  хай-тековий міст-“капсулу”. 

Однопролітний, арковий, зі скляним кафе посередині він абсолютно не вписувався в навколишнє архітектурне середовище. Крім того, на обох кінцях мосту мали “вирости” будівлі – музей Августина Волошина та готель. Планувалося також, що під площею Поштовою побудують величезний підземний паркінг, який дозволив би розвантажити від машин історичний центр міста. Громадськість виступила проти цього проекту, який в інтернеті називали не інакше, як високотехнологічною шмарклею. Стали на забороні скандального будівництва і бюрократичні перепони. 

6. Розважальний центр на площі Кирила і Мефодія   

У 2007-му площу біля універмагу “Україна” звільнили від ринку і обнесли огорожею. На цій території планували втілити складний і дуже дорогий проект з будівництва дворівневого підземного паркінгу і торгово-розважального центру. Будівля мала бути 4-поверховою. Перший поверх планували у вигляді пасажу з невеличкими магазинчиками обабіч, а посередині мала височіти 10-поверхова башта (тобто, висота башти мала відповідати 14 поверхам). 

Проект застопорився через парковку, адже під площею прокладено дуже багато комунікацій і мереж, перенесення яких втілити було важко. Потім будівництво, так і не розпочавшись, заморозилося через фінансову кризу 2009 року. Однак, цілком ймовірно, проект ще спробують втілити в життя, адже огорожа із паспортом майбутнього будівництва досі на місці. 

Тетяна ЛІТЕРАТІ,

“Про Захід”

Про Захід