Дослідження: ужгородські маршрутки були рентабельними й до подорожчання

Опубліковано:





Вже більше тижня ужгородці їздять маршрутками за новим тарифом. 3 гривні, які затвердив міськвиконком, більшість мешканців міста вважають необґрунтованими. Ще перед засіданням, на якому прийняли підвищити ціни на проїзд, деякі міські активісти провели свої дослідження і спробували донести їх до міської влади. Що з того вийшло – розповідає один з організаторів акції, голова молодіжного крила УДАРу на Закарпатті Денис Ман:

“Впродовж 4-5 днів близько десяти наших активістів їздили чотирма маршрутами. Найбільш детально дослідили маршрут№10, їздили кожним автобусом з 6 ранку до 8 вечора. За нашими даними в день один бус перевозив від 240 до 270 людей. Крім них, було ще 60-90 пільговиків. Варто зазначити, що майже кожен пільговик платить 1 гривню, щоб у водіїв не було претензій. Нескладно порахувати, скільки заробляє одна маршрутка за день (дослідження проводилося, коли ціна була 2.30).
Загалом виходить близько 565 гривень. Якщо від них відняти зарплату водія, технічне обслуговування автомобіля, бензин (хоч більшість заправляються газом), то вийде, що перевізник заробляє більше 200 гривень на одній маршрутці в день. Ці дані ми оприлюднили у соціальних мережах, зробили економічні розрахунки і дійшли висновку, що жоден із маршрутів не був збитковим. Власне, “нерентабельністю” керувалися перевізники, коли подавали на виконком пропозицію підвищити ціни. Одне незрозуміло: чому до 3 гривень? Напевно, члени виконкому не отримали інших пропозицій або просто не хотіли їх розглядати”.
Активіст ГО “УДАРна молодь” Євген Агоста, який теж був серед “перевіряльників” написав свої висновки на сторінці у “Фейсбуці”:
“О 5:40 ранку прибув у АТП що на вул.Радищева, шукати свій автобус, за пасажиропотоком якого я спостерігатиму весь день. Автобус – ПАЗ, водій – “Німець” як його називають колеги по АТП, перший рейс маршруту №10 стартує!!! 6:20 початкова зупинка – НОВА ЛІНІЯ, жодної душі місто ще спить….
Не пройшли і 10 хвилин, як у автобусі було вже близько 15 осіб, 9 з яких пенсіонери-пільговики… Чи це моя присутність в автобусі, чи вихований водій, але на всіх зупинках пенсіонери заходили, а ось водії маршруту №8 закривають двері перед ними.

Висновки позитивні:
– На моєму маршруті за 10 рейсів було 264 особи + 129 пільговиків, й інформація, що по 10 осіб за рейс буває, є малоймовірною;
– З 6:20 ранку до 17:00 скарг від пасажирів не почув;
– На всіх переходах водій зупинявся, пропускав пішоходів;
– Намагався дотримуватись нового графіку;
Висновки негативні:
– За 1 рейс водію необхідно в касу здати 80 грн, тому вони збирають цю суму під час маршруту (стоять по 1-2 хв. на зупинках)
– Немає єдиного розкладу руху, за словами водія, вчора був інший, зранку визначили інтервал 8 хв.
– Необлаштовано в автобусах сходи для інвалідів, допомагали зайти інваліду;
– Автобуси намагаються набити під зав'язку;
– Якщо у автобусі більше 20 осіб, немає чим дихати;
– 2 рази водій говорив по телефону, що могло призвести до аварійної ситуації, але на зауваження сховав його;
– Конкуренція з маршрутами 156 та 21 – в результаті маємо міні-гонки…”.

Денис Ман каже, що, виходячи з розрахунків, ціна не мала б підвищуватися взагалі, оскільки навіть зі старим тарифом маршрути є доволі рентабельними.
З таблицями, які активісти отримали після закінчення свого дослідження, вони звернулися до в. о. міського голови Ярослава Шафаря. Просили надати розрахунки транспортної комісії по інших маршрутах, оскільки самі опрацювали лише кілька, економічне обґрунтування підвищення ціни, але їм ніхто так і не відповів… Денис Ман каже: “Я розумію, що ми не маємо повних даних, але зробити хоча б попередні висновки з тих таблиць, які позаповнювали наші активісти, все-таки можемо. Напевно, у комісії були свої цифри, які кардинально відрізнялися від наших, оскільки нову ціну все-таки затвердили”.

Від редакції. Ми розуміємо, що дослідження, проведене молодими активістами, багато хто вважатиме некомпетентними, а фахівці (теоретично) можуть його спростувати. Тим не менше, доволі велике дослідження, хай і аматорське, було проведене. Натомість, необхідність підвищення цін нам так і не пояснили. Може бодай тепер обґрунтують, а не просто ставитимуть містян перед фактом ?

“Про Захід”

 


Про Захід