«Червона» зона – «червоні» нерви: лайфхаки для батьків, чиї діти – знову на дистанційному навчанні

Опубліковано:

Ужгород – уперше у «червоній» зоні, а це означає, що школи знову закрили, учнів же перевели на дистанційне навчання. Батьки знервовано згадують весну і морально готуються до домашніх уроків.

Тим часом «Про Захід» підготував кілька лайфхаків, які можуть спростити підхід до дистанційного навчання. Ми зібрали думки і поради трьох мам: мами-вчительки, багатодітної мами та мами-психолога.

А що вони порадили – читайте далі.

Мама-вчителька Галина Янкович

Галина Янкович викладає хімію та основи здоров’я в ужгородській ЗОШ № 6. Майже кожного робочого дня вона має 6-7 уроків, які тепер перемістилися в онлайн, у її випадку – в сервіс «Zoom».

Як провести ці уроки, коли вдома так само на дистанційному навчанні сидять дві доньки? Як поділити площу квартири, ґаджети і час?

Галина Янкович вважає, що головне у процесі дистанційного навчання – грамотне планування.

«Один ноутбук я беру з роботи, старша донька-п’ятикласниця працює за домашнім ноутбуком, а молодша донька-третьокласниця ґаджетів поки не потребує, бо онлайн-уроків у них нема, – розповідає вчителька. – Поки я проводжу уроки на кухні, доньки працюють у кімнаті, двері закриваємо, аби не заважати одне одному. Коли уроки у нас закінчуються, я даю дітям годину-дві на відпочинок, а тоді ми сідаємо за домашнє завдання. Потім мені треба ще підготуватися до уроків на наступний день, перевірити роботи своїх учнів, відповісти на питання, які вони задають у сервісі «GoogleClassroom». Мушу визнати, що це важко, очі за день дуже втомлюються, а результат від навчання – не такий, як би вчителям хотілося. Багато хто з дітей не сприймає уроки в «Zoom»-і: відволікаються, не встигають перепитати, якщо щось незрозуміло. Для вчителів теж краще, коли навчання проходить у класі у звичному режимі, нам теж важко».

Поради від Галини: 

  • сплануйте чіткий графік робочого дня – тоді встигатимете виконати і свою роботу, і допоможете дитині із навчанням;
  • не залишайте дитину сам на сам із дистанційним навчанням, бо дистанційно навчатися набагато важче. Якщо батьки ставитимуться до такого виду навчання зневажливо, діти теж не старатимуться, відкинуть його, як неважливе; 
  •  не забувайте про дозвілля дітей, у вільний час відкладіть телефони, виходьте разом хоча би на коротку прогулянку, розмовляйте.  

Багатодітна мама Ольга Томашевська

Ужгородка Ольга Томашевська виховує чотирьох дітей, тож організувати домашнє навчання їй було дуже непросто. Навесні, коли всі сиділи на карантині, в їхній сім’ї різко змінилося все: стиль життя, розклад, настрої.

 «Якщо раніше діти завжди кудись йшли – айкідо, пластунські сходини, походи в бібліотеку, прогулянки, то карантин все це нівелював. Ми, як і всі, дотримувались рекомендацій, зайвий раз не виходили з квартири, а тому сидіння у чотирьох стінах подіяло дуже негативно. У Петра почалися панічні атаки, з якими нам вдалося впоратися, – розповідає Ольга. – Оскільки сталися такі непередбачувані проблеми, то вчилися діти у «лайтовому» режимі, про що я попередила вчителів. Звісно, був режим дня, діти виконували домашнє завдання, були присутніми на онлайн-уроках, але занадто я їх не напружувала завданнями. Це дуже складно – швидко переформатуватися з одного стилю життя на інший. Зрештою, ми виробили такий-сякий формат, щоб довчитися до кінця навчального року.

Висновки були однозначні– на усіх дітей потрібно більше ґаджетів. Тому що окрім великого навантаження з навчання, приєднався такий фактор, як нервозність – коли неможливо підключитися до конференції у «Zoom», виконати тест на платформі «На урок» тощо. Аналізуючи новини з інших країн та їх епідеміологічний досвід, відремонтувала один ноутбук і ще два купила. Таким чином ми у всеозброєнні зустріли карантин теперішній. Тиждень перед канікулами, коли діти три дні вчилися у режимі онлайн, показав, що мої покупки були правильні та виправдані. Але я дуже сподіваюся, що цей карантин не буде таким затяжним, як минулий».

Поради від Ольги:

  •  яким би важливим не було навчання, психологічне здоров’я дітей, їхній комфорт – набагато важливіші. Не перезавантажуйте дітей великим обсягом інформації;
  • подбайте про дозвілля дітей, дайте їм у розпорядження кухню – це і трудове навчання, і смачний обід чи вечеря. Так само з рукоділлям, майструванням. Театральна вистава чудово переключає увагу, а створення костюмів дуже захоплює. Ми потрапили у таку ситуацію, коли навчатись треба граючись, – це збереже психологічне здоров’я як дітей, так і батьків.

Мама-психолог Аніта Соскида

Психолог Аніта Соскида мама доньки, котра навчається в 11-му класі. Її підхід до виховання базується на думці, що занадто «вигрівати» турботою підлітка не можна, він повинен бути самостійним: самотужки навчатися, домовлятися про репетиторів, гуртки тощо. Тож і дистанційне навчання в їхній сім’ї сприймається дуже спокійно, на звичний розклад життя особливо не впливаючи.

«Підхід до дистанційного навчання в кожній сім’ї є індивідуальним. Якщо говорити про діток молодшого шкільного віку, то підтримка батьків у навчанні для них дуже важлива, бо дитина не може втакому віці самостійно регулювати свій графік.

Але варто дотримуватися балансу, по мірі готовності дитини потроху відпускати її, щоб вона виконувала завдання сама, привчаючись до самостійності. Старшим дітям, гадаю, допомога батьків уже не потрібна.

Якщо батьків у житті дитини буде дуже багато, вона не навчиться бути самостійною. Звісно, якщо є критична ситуація, дитина повинна знати, що батьки – завжди поруч і на них можна розраховувати, але занадто оточувати турботою є зайвим, – ділиться думками Аніта. – Самі діти не так критично, як батьки, відчувають ці зміни, дистанційне навчання.Для них це не є такою великою проблемою, натомість дорослі іноді аж занадто переймаються, доводять навчання до істерики».  

Поради від Аніти:

  •  не бійтеся дистанційного навчання, пристосуйтеся до нього; 
  •  створіть вдома атмосферу, в якій навчатися буде комфортно. При потребі контролюйте навчання дітей, але робіть це без істерик;
  •  напруга у сім’ї може спричинити проблеми набагато гірші, ніж нижчий бал у дитини. Тому в нинішній складній ситуації загальної невпевненості важливозберегти комфортну психоемоційну атмосферу у сім’ї.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»

Про Захід