Час королеви! Білокачанна капуста і страви з неї

Опубліковано:

Позаду осінні сільськогосподарські ярмарки, ринки та супермаркеті наповнені смачною та хрумкою капустою. Продукт не тільки корисний, але й бюджетний. Сьогодні за кілограм просять близько 10 гривень. Приготувати з капусти можна чимало різних страв, як традиційні голубці і сегединський гуляш, так і модний кіш, відбивні чи пісні заготовки.

Про Захід” розпитав, що готують закарпатці з капусти і перевірив, чи можна заквасити капусту усього за одну добу. Але про усе по-порядку.

Про користь білокачанної капусти

Капуста — це низькокалорійний продукт, який містить 26 кілокалорій в ста грамах продукту. Він корисний людям, для яких важлива енергетична цінність їжі. Капуста має досить велику концентрацію вітамінів В1, В2, В3, а також провітаміну D, вітамінів Р, 2Р, Н. Крім того, капуста містить: калій, кальцій, магній, цинк, марганець, залізо, фосфор, фруктозу, пантотенову кислоту.

Приміром, фолієва кислота допомагає оновлювати клітини організму, вона сприяє збереженню молодості шкіри і волосся. Сульфорафан профілактично діє на ракові клітини у молочній залозі. Важливо, що вживання капусти сприяє поліпшенню роботи серця, в цілому зміцнюючи серцево-судинну систему. За статистикою, 85 з 100 людей, які включають цей овоч у свій раціон мінімум 2 рази в тиждень, хворіють серцево-судинними захворюваннями на 35% рідше.

Кому слід обмежити вживання капусти?

Незважаючи на те, що у складі капусти є досить велика кількість поживних речовин і вітамінів, надмірне її вживання може викликати тимчасовий розлад роботи шлунка. Капусту не слід їсти при хронічній формі панкреатиту, також її виключають з раціону люди з підвищеною кислотністю шлунку.

Обережно капусту слід вживати і під час вагітності. Часто вона може викликати здуття живота, відчуття важкості в шлунку, що негативно вплине на самопочуття потенційної матері.

Консервована з опеньками – до посту

Цей рецепт від ужгородки Альбіни Шах просто знахідка, адже в одній банці вдало поєднуються смажені опеньки та тушкована капуста. «Це дуже популярна консервація в нашій родині. Її можна використовувати як салат, у якості пісного гарніру чи додати бульйон або водичку, приправити і буде суп. А готую заготовку я так: відварюю опеньки, окремо в олії тушкую цибулю й моркву, додаю трохи перцю і нашатковану капусту. Усе разом тушкую, додаю опеньки, томатну пасту. У самому кінці оцет, сіль та перець за смаком», – розповіла пані Альбіна. Детальніше про пропорції та секрети можете розпитати, знайшовши господиню у Фейсбуці.

Кіш з капустою – до приходу гостей

Такий пиріг не тільки дуже смачний, а й виглядає приголомшливо. Він стане окрасою столу, а робити його простіше простого, переконує ужгородка Марина Панасюк. «Для приготування тіста нам потрібно 200 грамів борошна, 100 грамів масла, 1 яйце та трохи солі. Усі компоненти замісити та відкласти на 30 хвилин у холодильник. Для начинки потрібно підсмажити цибулю, як є в наявності, то можна і порей. Туди ж додати подрібнену капусту, трохи підсмажити, але не до повної готовності, це важливо! Як начинка трошки охолоне, додати сире яйце, кріп, трохи борошна, кілька ложок сметани. Викласти у форму тісто, зверху начинку. Випікати ~ 30 хв при 180°»,- це рецепт від пані Марини.

Млинці з капустою

Ще два цікавих рецепти ми знайшли від ужгородок у фейсбук-спільноті «Смачно в Ужгороді». Вікторія Ігнац знає, як перетворити капусту на курятину: «Капусту відварюю великими кусками до повної готовності. У сковорідку натираю моркву і дуже дрібно цибулю, підсмажую. Варену капусту пропускаю через м’ясорубку і додаю до морковки, спеції йдуть за смаком. Наприкінці додаю 2-3 сирих яйця, перемішую, накриваю кришкою, тримаю на слабкому вогні ще 2-4 хв. Млинці готую звичайнісінькі, але цукру у тісто даю менше. Загортаю начинку в млинець, занурюю у збите яйце і знову смажу. Всі, хто їсть, думають шо то курка».

Капуста по-Коложварськи

А от автентичну румунську страву під назвою капуста по-Коложварськи неабияк любить ужгородка Вікторія Фортуна і її родина. «Це моя улюблена страва з квашеною капустою. Усе, що нам треба – це варений рис, тушковане м‘ясо, тушкована капуста. Ці три складові викладають шарами, заливають сметаною і в духовку на 30 хвилин. У дитинстві мама робила завжди зі свининою, яку тушкувала з цибулькою та червоною паприкою», – поділилася рецептом пані Вікторія.

Перчик фарширований капустою

«Цей рецепт фантастично втілює моя мама, – розповіла нам ужгородка Галина Ярцева. – Там прості інгредієнти: капуста, болгарський перчик, часник. Для маринаду потрібні: 1л.води, 1ст. (200мл) олії, 1 ст.9% оцту, 1ст. цукру, 3ст.ложки солі. Шинкується капустка, окремо натирається на крупній терці морква та часник. Всі овочі змішуються в каструлі та заливаються гарячим маринадом. Каструля відставляється на ніч. На другий день необхідно віджати овочеву начинку і нафарширувати нею невеличкі перчики. Перці скласти в літрові банки, залити гарячим маринадом( він у нас залишився після віджимання), 15 стерилізувати і закатати кришками. Скажу вам, найкращої закуски взимку – годі шукати», – розповіла пані Галина.

Квашена капуста за добу? Легко!

Я ж вирішила особисто перевірити рецепт для тих, хто дуже любить квашену капусту, але не має терпіння чекати, доки продукт «дійде». Рецепт капусти за добу з інтернету, у коментарях – чимало схвальних відгуків.

До 2 кілограмів нашаткованої капусти ми взяли 2 зелених перці, 2 цибулини, дві морквини, їх подрібнити можна на терці або порізати іншим зручним способом. Також додали до неї трохи перцю горошком і залили охолодженим маринадом. Для його приготування ми довели до кипіння 1 літр води зі столовими ложками цукру та солі, а після закипання додали 4 столові ложки оцту. Капусту перемішали, розмістили у банки і залишили на добу у холодильнику.

З такої кількості продуктів у нас вийшло 3 літри салату. Звичайно, це не дотягує до традиційної квашеною капусти, але усе одно дуже смачно. Додатково порційно можна заправити олією. Пасує як у якості салату, так і як основа для інших страв, наприклад, млинців з тушкованою капустою, вареників чи галушок. Зберігати наш салат треба в холодильнику, але недовго, бо зникає він дуже швидко. Смачного!

Вікторія Жуйко, спеціально для “Про Заходу”

Фото автора, господинь та з вільних джерел

Про Захід