Жоден об’єкт культурно-історичної спадщини Закарпаття не потрапив до програми “Велика Реставрація” – Петров

Опубліковано:

Як зазначає голова Закарпатської облради Олексій Петров, жоден об’єкт культурно-історичної спадщини Закарпаття не був обраний конкурсною комісію Міністерства культури в рамках реалізації програми Президента України “Велика Реставрація”. Бо Кабмін вирішив внести маленьку, але суттєву і, на погляд голови облради, заангажовану та безглузду правку: об’єкти комунальної форми власності не можуть брати участь у конкурсі.

“В мене виникає резонне питання до Уряду та особисто Міністра культури, народних депутатів від Закарпаття, до яких я звертався з цією проблематикою, і усіх, хто приймав це рішення – виходить, що Ужгородський замок та обласна філармонія, дерев’яні церкви краю не потребують державної підтримки і втратили свою історичну цінність лише тому, що вони знаходяться у комунальній власності області чи громади?

Якийсь абсурд. Закарпаття, де на кожному кроці зустрічаєшся із багатовіковою унікальною історією – не включено до програми “Велика Реставрація”, натомість перше місце у конкурсі отримує об’єкт, датований 1878 роком…

Тоді виникають питання до конкурсу, його критеріїв, прозорості, і, найголовніше, справедливості. Я б дуже хотів повести цих “експертів”, які приймали рішення у, приміром, дерев’яний храм у селі Олександрівка і щоб вони мені в очі сказали, що він не потребує реставрації, бо комунальна власність якась не та….
Хотів би нагадати пану Міністру Олександру Ткаченку його приїзд на Срібну Землю наприкінці 2020-го – захоплення місцевою архітектурою та запевнення, що мінімум два об’єкти – замок та філармонію треба подавати на конкурс.

При цьому, визначені постановою КМУ умови для конкурсу спотворюють саму логіку «Великого Будівництва» і «Великої Реставрації» як його складової. Краяни мають бачити, що Київ відбудовує місцеві об’єкти, а не лише свої . Мають відчувати, що Президент та Уряд переймаються обласними проблемами. Саме така філософія «зашивалась» у велике будівництво, саме це є базовою філософією президентської ініціативи”, йдеться у дописі голови облради.

На фото знакові історичні об’єкти краю: Ужгородський замок та Закарпатська обласна філармонія, які, на думку Мінкульту, не потребують реставрації.

Про Захід