Завершився ІІІ день Всеукраїнського форуму міської мобільності в Ужгороді

Опубліковано:

Активна мобільність, технології та міжнародне фінансування – такими були ключові теми третього, завершального дня ІІІ Всеукраїнського форуму міської мобільності в Ужгороді.

Учасники обговорювали три ключові напрями:

«Велосипеди, самокати й доступність: політика активної мобільності майбутнього» – акцент на розвитку сталої інфраструктури та рівному доступі для всіх мешканців.

«Від камер до моделей: як технології змінюють місто» – про інноваційні рішення, які допомагають міській владі ефективніше планувати й управляти транспортними потоками.

«Залучення міжнародної технічної допомоги, грантова діяльність і закупівлі» – блок про те, як громадам працювати з міжнародними партнерами й досягати результатів.

Зокрема, експерт World Bank Антон Гаген у своєму виступі окреслив низку важливих принципів для успішного залучення фінансування:

– ініціатива має йти від самих міст, адже міжнародні організації не бачать локальних потреб;

– проєкт повинен мати конкретного відповідального – людину на достатньо високій посаді, але із ресурсом часу для управління процесами;

– постійна зміна відповідальних ускладнює співпрацю і гальмує проєкти;

– найбільша проблема – отримати кошти й не використати їх, тому готовність до швидкого впровадження критично важлива;

– важливо формувати стабільні групи впровадження проєктів, адже від їхнього рівня залежить темп роботи та довіра партнерів.

Оксана Затворницька (Egis Україна), яка має значний досвід реалізації інфраструктурних проєктів в Україні та за кордоном, наголосила на кількох моментах:

▪️пришвидшити реалізацію можливо лише тоді, коли громади пропонують уже «зрілі» ідеї, з попередніми техніко-економічними обґрунтуваннями чи транспортним моделюванням;

▪️навіть прості закупівлі чи будівельні роботи зазвичай тривають 2–3 роки, а іноді й довше через оскарження тендерів чи зміни підходів;

▪️важливо мати сильну та мотивовану команду, готову витримати цей «марафон».

Як приклад, експертка навела співпрацю з Європейським інвестиційним банком. У першій фазі програми 10 українських міст подали 17 проєктів у сфері громадського транспорту:
– 3 з них уже завершені й пройшли постпроєктний моніторинг;
– 11 перебувають на фінальних стадіях оцінки або імплементації;
– 4 довелося перезапускати проєкти через низьку конкуренцію в тендерах чи зміну концепцій.

«Перед поданням на міжнародне фінансування громади повинні ще раз зважити свої підходи до закупівель і стратегію реалізації. Це дозволяє скоротити таймлайн і заощадити ресурси, особливо коли йдеться про кредитні інвестиції», – підсумувала Затворницька.

Таким чином, завершальний день Форуму підкреслив: майбутнє міської мобільності в Україні визначатиметься не лише розвитком інфраструктури чи новими технологіями, а й умінням міст працювати з міжнародними партнерами, грамотно управляти проєктами й відповідально використовувати ресурси.

Організатори форуму – Ужгородська міська рада, Львівська міська рада, City Institute/Інститут міста, Комунальне Підприємство “Ужгородський муніципальний транспорт” та мережа CIVINET Ukraine.

Серед партнерів і спонсорів форуму – готелі «Ужгород» та Old Continent, компанії Gazda, Jet Rides, Apartel Resorts, AVTEK, Uklon, X24 АСОП, Otokar, Skoda Electric, EasyPay, Vipos, Villa UA, крафтова пивоварня «Ципа», «Франківський дім», Dastor, GIS/MicroGIS, Electron, «Крайна», Vevi, Zezman Group, AVE Ужгород, Беспалов Лаб та Daytona Development Company.

Ужгородська міська рада

Про Захід