Закарпаття: у Долині нарцисів провели облік нарциса вузьколистого та інших рідкісних видів (Фото)

Опубліковано:

Долина нарцисів розквітла. А це оптимальний період, щоб науковці Карпатського біосферного заповідника, спільно із ГО “Дунайсько-Карпатська Програма” провели облік нарциса вузьколистого та інших рідкісних видів Долини Нарцисів.

Для чого це потрібно, та що виявили?

Облік допоможе зрозуміти тенденції в Долині нарцисів, зокрема, щодо найціннішого в Долині – чисельності нарциса вузьколистого. А також дасть розуміння, наскільки ефективними є заходи зі збереження нарциса.

Що ж відмітили науковці?

Позитивний ефект збереження заплавних лук долини нарцисів можливий тільки при присутності одночасно кілька природоохоронних заходів, зокрема високого рівня зволоженості, регулярного викошування і випасання, а також вирубування кущів і молодих дерев.

Підняття рівня грунтових вод має критично важливий ефект.

“На ділянці, куди минулого року підвели воду із центрального каналу через дорогу, популяція нарциса стала більш життєздатною, це можна бачити, зокрема, за щільністю популяції, за висотою і розмірами квітів нарциса”, – зазначив завідувач лабораторії екологічного моніторингу, кандидат наук, старший науковий співробітник Петро Папарига.

Невеликі фрагменти популяції нарциса збереглись навіть на тих ділянках, які були зарослими деревами та чагарниками, якщо ділянки були зволожені.

“Одна із проблем долини нарцисів – це заростання деревно-чагарниковими видами. Втім, лучна рослинність частково збереглась навіть на тих ділянках, де не проводилось викошування впродовж 5 останніх років. Тепер іде відновлення цієї території. Якщо викошування в майбутньому буде проводитися регулярно, ділянки із нарцисом будуть розширюватися”, – зазначив завідувач ботанічної лабораторії Карпатського біосферного заповідника к.б.н. Микола Волощук.

Попри наші застереження буйволи можна випасати навіть на ділянках, де квітне нарцис, якщо інтенсивність випасання не є високою.

“Експериментальна ділянка, на якій випасали буйволів, показала, що буйволи зламали не більше 5% від кількості нарцисів на дослідній ділянці. Натомість, користі дали значно більше – вони з’їдають траву і молоді кущі, що є конкурентом нарцису. Крім цього, нарцис є токсичним для худоби, вона його уникає, адже викликає багато симптом: від нудоти і діареї до судоми й паралічу. Власне збереження долини є можливим тільки за умов повернення одночасно традиційного способу господарювання та значного рівня зволоження території”, – зазначив керівник ГО “Дунайсько-Карпатська Програма” к.б.н. Богдан Проць.

Останні два роки ГО “Дунайсько-Карпатська Програма” в рамках проєкту “Врятувати Долину нарцисів” та за підтримки European Outdoor Conservation Association (EOCA) та ORTOVOX активно долучається до роботи КБЗ задля збереження популяції нарциса.

Дунайсько-Карпатська Програма

Про Захід