Закарпаття має унікальний шанс здійснити економічний стрибок

Опубліковано:

Сьогодні на Закарпатті з робочою поїздкою перебував міністр розвитку громад та інфраструктури Олексій Чернишов. Він заслухав звіт керівництва військової  адміністрації, обласної ради, військових установ, відомств, управлінь ОВА щодо ситуації в області в напрямках безпеки, економіки, соціальної сфери та гуманітарних питань. Головне з розширеної зустрічі:

Тил. Закарпатська область у період війни з росією є важливим тилом України з точки зору забезпечення військових та цивільного населення економічними й соціальними ресурсами. Саме в західних регіонах наразі сконцентрована робота з розміщення внутрішньо переселених осіб, відправки біженців закордон, прийому та розподілу європейських гуманітарних вантажів.

Блокпости. Сформовано 4 блокпости на всіх автомобільних в’їздах в область, ще кілька встановлено на територіях ОТГ. Здійснюється посилений контроль за всіма особами, які прибувають в область. При цьому робота налагоджена так, щоб не створювати заторів і щоб транспорт міг вільно курсувати в обидва боки. Силами Національної гвардії, територіальної оборони і СБУ здійснюється цілодобова охорона блокпостів та об’єктів критичної інфраструктури.  

Мобілізація в області здійснюється планово, поставлені задачі з укомплектування ТРО виконані (взято на облік понад норму військовозобов’язаних), динаміка стабільна, у додатковій хвилі мобілізації наразі немає потреби. 

 СБУ. Ситуація в області стабільна і контрольована. Систематично виявляються і знешкоджуються диверсійно-розвідувальні групи. Такі випадки почастішали протягом останнього місяця. Якщо за минулий рік їх зафіксовано 7, то за 35 днів війни – 35. Затриманим особам оголошено підозру та ведеться розслідування. Переважно це люди, які приїхали на Закарпаття після повномасштабного вторгнення росії. 

Надзвичайні ситуації в основному пов’язані з побутовими випадками, а також пожежами сухостою. Суха погода сприяє стрімкому розширенню локації вогню в екосистемах, найбільша ділянка сягала 50 га. Щоденно протягом останнього тижня фіксувалося до 100 виїздів бригад ДСНС для гасіння пожеж. Загинули 9 мешканців Закарпаття. 

Відпрацьована робота обласної служби з надзвичайних ситуації на випадок воєнних дій: гасіння пожеж внаслідок вибухів, рятування людей від завалів, евакуація населення тощо. 

 Вимушені переселенці. Наразі в області за даними мобільних операторів перебуває близько 380 тис. внутрішньо переміщених осіб. З обласного бюджету на харчування людей виділено 20 млн. грн. та 31 млн. грн. з бюджетів ОТГ. Триває процес реєстрації тимчасово переміщених осіб на території області. Наразі офіційно зареєстровано 110 тис. осіб. 

Розміщення переселенців. Для безкоштовного розселення задіяно 296 комунальних закладів, у яких проживає 18200 осіб. Їх кількість зменшується через те, що люди повертаються додому або виїжджають закордон. Резервних місць для розміщення нових переселенців – 11899.  Закладам а також власникам приватного сектору, у яких проживають переселенці, держава компенсуватиме комунальні витрати.

Будівельний бізнес в Ужгороді має великі перспективи. Попит на житло дедалі зростатиме і держава, в тому числі, робитиме замовлення. Наразі в Ужгороді триває будівництво житлових комплексів на 23 тисячі квартир різної квадратури. Уже готового нового житла в обласному центрі є на близько 5 тис квартир. Уряд спільно з митницею розробили механізм ввозу на територію України будівельної техніки для того, щоб роботи продовжувалися і у воєнний час. 

 Мобільні конструкції. На території закарпатських ОТГ виділено близько 500 ділянок для розміщення блокових міні-будинків, у яких можуть проживати вимушені переселенці. Такі конструкції матимуть основні комунікації для тимчасового проживання людей, що тікають війни.

 Релокація бізнесу. На Закарпатті працює від 30 до 45 тис. спеціалістів ІТ-сфери. Це люди, які серед інших забезпечують роботу економіки і можуть працювати віддалено. На адресу ОВА надійшло  600 заявок від бізнесу, який має бажання переїхати до нашого регіону.

 Головна задача – аналіз і сортування компаній. Перевага повинна надаватися тим, хто створюватиме нові робочі місця для великої кількості людей, які зараз перебувають в області. 

Продовольство. Забезпечити населення  і вимушених переселенців продуктами харчування – одна з головних гуманітарних задач області. Над формуванням  місцевого резерву на випадок затяжної війни потрібно працювати негайно. Уряд зі свого боку формує державний резерв. Наразі спостерігається стабілізація ситуації на продовольчому ринку області. Дефіциту основних груп товарів немає, ціни на окремі продукти (цукор, яйця, мука) знизилися. 

 Гуманітарна допомога. З початку війни на Закарпаття надійшло 27 тисяч тон гуманітарної допомоги. 70% отриманих товарів відправлено в гарячі точки України, 30% – зберігаються у місцевому хабі та розподіляються за призначенням. Налагоджена взаємодія з урядами сусідніх держав для швидкого оформлення і доставки через кордон гуманітарних вантажів.   

Олександр Чернишов підкреслив, що Уряд України працює на забезпечення економічного й військового фронту України, а також —  важливу роль Закарпаття у наближенні перемоги. Крім іншого, Міністр запевнив, що ніякі компроміси стосовно територіальної цілісності України на переговорах з росією не розглядаються.

Закарпатська облрада

Про Захід