Закарпатський сніданок: бундаш, бананові млинці і запіканки

Опубліковано:

Якщо влітку, аби прокинутися, досить побачити промінці сонця за вікном, то восени найкраща причина вилізти з-під ковдри – смачний сніданок.

Цього тижня я вирішила розпитати закарпатців, чим люблять снідати. Відповідей було дуже багато, фаворит – бундаш кенєр, тобто смажені в яйці скибочки хліба. З гарячим чаєм – це найшвидший і найсмачніший перекус, який люблять усі. Ще один популярний варіант – поснідати тим, що залишилося з вечері. Дуже зручно, адже продукти не пропадуть, усі ситі та й час, якого вранці не вистачає – збережено. Однак усе одно чимало господинь тішать родини смачним та свіженьким.

Як розповіла Тетяна Клим-Кашуба, страву можна приготувати дуже швидко, вона смачна і ситна, а що ще треба для сніданку? «Рецепт щодо пропорцій приблизний, бо завжди роблю на око. Можна робити з простим борошном (використовую цільнозернове), можна – із найдрібнішою кукурудзяною крупою, і тоді роблю їх на пару.

Приблизно на 200 г кисломолочного сиру беру 1 яйце, 3 столові ложки муки з чубком, цукор – за смаком. Все перетираю, доводжу до кипіння воду і, катаючи кульки, обережно кладу їх в окріп. Залишаю варитися на 5-7 хвилин, подаю з білим йогуртом, можна – зі сметаною, хто як любить. Якщо роблю на пару, то замість борошна додаю кукурудзяну крупу, на каструлю кладу друшляк і залишаю воду закипіти. Змащую друшляк вершковим маслом і викладаю на нього сирно-мелайні кульки. Накриваю кришкою, залишаю хвилин на 10. Так само подаю з йогуртом, можна – зі сметаною. З нюансів – іноді всю масу перебиваю блендером перед катанням кульок: роблю так, коли сир – грудками й неоднорідний», – поділилася рецептом пані Тетяна.

Корисні оладки з яфинами та бананомлинець

Щоб було смачно та корисно – головні пріоритети мами близнюків Ірини Сов’як. А ще, аби діти були ситими та задоволеними. «Зазвичай я з тих людей, які не соромляться викидати залишки продуктів, але чомусь саме із таких залишків і фантазії народжуються цікаві страви. Одна з улюблених страв на сніданок у моїх дітей – це оладки. Але однакове тісто і їсти набридає, і користі мало. Тут-то вони і знаходять один одного – залишки їжі і моє бажання нагодувати дітей Яблука, банани, яфини, гарбуз – усе це можна преспокійно додавати в тісто для оладок, змінюючи тим самим не лише смак, а й колір – синьо-фіолетові від яфин, помаранчеві від гарбуза. Головне – не перестаратися із фруктовим інгредієнтом, щоб тісто не розлізлося. Щоб структура була більш однорідною, я перебиваю усе блендером, перш ніж додавати в тісто. Хоча яблука чи гарбуз можна просто натерти і одразу додати в масу», – поділилася хитрощами ужгородка Ірина.

Бананомлинці на сніданок готує ужгородка Наталія Бабидорич. Для цього достатнього усього кілька складових: банан, яйце, 25 грамів вівсяних пластівців, кориця. Усе треба перемішати і подрібнити виделкою, настояти 15 хвилин а далі обсмажити з обох боків. Як страва готова, ужгородка радить додати арахісову пасту і фрукти.

Сезонна запіканка з секретом

Страва Вікторії Ковалець настільки смачна, що друзі щораз просять рецепт. Однак увесь секрет полягає в тому – що рецепту то й немає. Для запіканки використовує щораз різні овочі, один незмінний компонент – яйця.

«Інгредієнти змінюються в залежності, що є в наявності. Часто це: цукіні (кабачки), морква, цибуля, шампіньйони, паприка. Усе нарізаємо не дуже дрібно, моркву – соломкою. Підсмажуємо на пательні, у невеликій кількості олії на великому вогні. Овочі повинні бути хрумкі. Збиваємо виделкою яйця з молоком (вершками), заливаємо овочі і зверху посипаємо сиром . Закриваємо кришкою, зменшуємо вогонь і доводимо до готовності. Це ж саме можна робити з броколі (попередньо проварити в киплячій воді 3 хвилини і додати в самому кінці), цвітною капустою, гарбузом. Також можна запікати в духовці ( але овочі попередньо підсмажити на пательні ). Ця страва може бути як і на кожен день, так і на святковий стіл. Роблю багато років, і ще не приїлася. Овочі не солю! Сіль додаю у яйця», – розповіла пані Вікторія.

Вікторія зізнається, що усі, хто спробував – просять рецепт. Але його просто немає. Додається все, що є під рукою. «Можна додати рис, вермішель, що залишилось з попереднього дня. Фантазія має простір, а замість солі я додаю суміш грибної «мівіни» (не суп), вона має більший аромат грибів. Яєць можна більше, так само овочів, в залежності що вам більше подобається», – зазначила господиня.
Повітряний омлет у мікрохвильовці.

Цю страву я готую дуже часто, адже вона виходить ніжною, повітряною, ситною та смачною, а на її приготування потрібно не більше 15 хвилин.

Головне – знати нюанси роботи з мікрохвильовкою, інакше попереду будуть не вихідні – а прибирання. Для порції на трьох осіб потрібно: 4 яйця, 2 сардельки, 1 плавлений сирок, 100 мл молока, сіль. Яйця і молоко дуже обережно збиваємо виделкою, сосиски і сирок нарізаємо шматочками, все солимо за смаком.

Дуже важливо посуд із сумішшю затягнути харчовою плівкою і зробити у ній кілька отворів виделкою. Це потрібно для виходу пари під час приготування. Якщо плівку не використовувати, будьте готові, що суміш може «вибухнути». Плівку слід обирати тільки харчову, на упаковці якої зазначено, що її можна використовувати у печі. Готується омлет 5-7 хвилин, поки суміш не стане повітряною. Якщо середина рідка, змішайте все виделкою і залиште у печі ще на 2 хвилини. Смачного!

Готувала Вікторія Жуйко, спеціально для “Про Заходу”

Про Захід